3DONtv

Kiedy i dlaczego warto zlecić usługi druku 3D?

Zlecenie druku 3D należy do usług outsourcingowych polegających na oddelegowaniu prac, zadań czy projektów na zewnątrz.

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z drukiem 3D i chcielibyśmy przekonać się o możliwościach tej technologii - warto zlecić wykonanie wydruku profesjonalistom. Przed zakupem odpowiedniego sprzętu, bardzo często klienci testują rozwiązania kilku producentów, niekiedy nawet przesyłając ten sam model do różnych firm. Coś na zasadzie „Pokaż mi wydruk – to powiem Ci jak dobra jest Twoja drukarka”. Trudno się z tym nie zgodzić. Jeżeli drukarka jest solidna, gwarantuje powtarzalność wydruków i umożliwia stosowanie szerokiej gamy filamentów – zazwyczaj najlepszą reklamą jest druk referencyjny. 

Kiedy mamy do wykonania jakiś projekt, zakładający wprowadzenie na rynek nowego produktu – w formie np. pojemnika na narzędzia - na początku warto sprawdzić kilka modeli. Pierwszym krokiem jest jego zaprojektowanie w programie CADowskim, inżynieryjnym a następnie wyeksportowanie pliku jako tzw. siatkowy obiekt 3D. Specjaliści, którzy na co dzień pracują w dziale Print-Roomu na początku oceniają czy model został właściwie zaprojektowany i nadaję się do wydrukowania w danej technologii. W przypadku FFF-u niekiedy zdarzają się elementy źle zamodelowane, lub takie których ścianki są zbyt cienkie do wydrukowania. To właśnie staramy się wychwycić po to, aby klient był zadowolony z efektu końcowego. Po wstępnych konsultacjach przechodzimy do wyceny wydruku.

Tutaj mamy do czynienia z kilkoma czynnikami. Nie da się ustalić jednego, stałego cennika dla usług druku 3D. Na każdą wycenę składa się ilość drukowanych elementów, czas pracy maszyny, zużycie materiału czy konieczność zastosowania podpór. Przykładowo klient zleca nam wydrukowanie 5 modeli pojemników z 5 różnych materiałów: PLA, Pet-G, ABS, Nylon, PPS. Pomijając fakt, że każdy z tych wydruków będzie charakteryzował się innymi właściwościami – najtańsze będzie PLA, najdroższy PPS. Co daje klientowi wydrukowanie kilku pojemników? Przede wszystkim może ocenić, który z nich będzie najbardziej zaspokajał jego potrzeby. Ponadto biorąc pod uwagę, że jest to prototyp –w każdej chwili będzie w stanie zmienić jego kształt, lub wielkość zanim przejdzie do zlecenia większej serii, czy produkcji końcowej za pomocą metod konwencjonalnych. Z naszego doświadczenia wynika, że zlecane są często do wydruku narzędzia, elementy maszyn, części zamienne czy produkty spersonalizowane jak obudowy do glukometrów. W tym przypadku klienci cenią sobie czas realizacji – praktycznie w parę dni są w stanie uzyskać konkretne wydruki, co daję przewagę w porównaniu na przykład z obróbką CNC. Zleceniodawców - tak naprawdę przy okazji zlecenia wydruków 3D ogranicza tylko wyobraźnia i możliwości technologiczne zleceniobiorcy.

Są też sytuacje kiedy klient potrzebuje serii 200-300 elementów co miesiąc. Wówczas może okazać się, że inwestycja w zakup drukarki 3D staje się atrakcyjna. W ujęciu rocznym klient, który wydaję kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie na usługi druku 3D mógłby z pewnością pomyśleć o zakupie sprzętu na własność. Renomowany sprzęt na rynku, o stabilnej konstrukcji przy odpowiednim jego eksploatowaniu i serwisowaniu zapewni nam ciągłość pracy na dobre kilka lat. Wtedy koszt wytworzenia konkretnych elementów opiera się głównie na zużyciu materiału. Materiał z kolei klient może kupić bezpośrednio u producenta. Wówczas otrzymuje od razu odpowiednie pressety – tzw. ustawienia drukowania dla danego filamentu. 

Więcej o tym kiedy i dlaczego warto zlecić usługi druku 3D w kolejnym odcinku Porady 3D opowiada Cezary Wilczyński z Omni 3D.

Porady 3D 
https://3don.pl/video/format-ekspert-radzi 
Firmy - Drukarki 3D 
https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/drukarki-3d
Kooperator 3D - wyślij zapytanie 
https://3don.pl/kooperator-wyslij-zapytanie 
Omni3D
https://3don.pl/katalog-firm/firma/2802/omni3d-sp-z-o-o

OMNI3D Sp. z o.o.
Świętego Michała 43
61-119 Poznań
+48 886 618 588
Polecamy:
Powiązane:
Partnerzy