3DONtv

Jak skanować bardzo małe detale?


Skanery światła strukturalnego istnieją na rynku już od pewnego czasu. Są wykorzystywane głównie w przemyśle do kontroli jakości oraz inżynierii odwrotnej. Kontrola jakości sprowadza się do wykonania kompletnego odzwierciedlenia fizycznego obiektu do modelu 3D i porównaniem go z referencyjnym modelem CAD. Bardzo ważne w kontroli jakości za pomocą skanerów światła strukturalnego są wymagane dokładności, które skaner 3D musi osiągać. Przy wyborze skanera należy zastanowić się dla jakich detali rozmiarów ma on zostać przeznaczony.

Dla bardzo małych detali, gdzie wymagane dokładności są bardzo wygórowane i określa się je w mikronach należy dobrać skaner o bardzo małym obszarze roboczym. Należy tak zrobić, ponieważ dokładność skanera jest zależna od jego pola roboczego – im mniejsze, tym większa dokładność, co ma znaczenie w przypadku bardzo małych detali. Prawidłowo dobrany skaner podoła największym wymaganiom. 

Dodatkowa rzecz, która jest bardzo ważna, to szczegółowość uzyskiwanych danych. Przy kontroli detali o wymiarach mniej więcej 2 cm zależy nam na wykryciu jak największej liczby potencjalnych uszkodzeń i wad. Poprzez wykorzystanie dedykowanego skanera bardzo małych elementów możemy uzyskać bardzo szczegółowe informacje na temat powierzchni detalu. Osiągamy to dzięki wysokiej gęstości punktów na mm^2, jakie tego typu skanery dostarczają. 

Jeżeli skaner będzie dostarczał chmurę punktów o niskiej szczegółowości, to przy tak małych detalach wiele wad może zostać pominiętych. Niski poziom gęstości chmury punktów powoduje również niską jakość krawędzi przez co stają się one bardziej zaokrąglone niż w rzeczywistości.

Dzięki zastosowaniu skanera dedykowanego do małych detali możemy uzyskać wysoką jakość krawędzi. Pozwala to na przeprowadzenie kontroli jakości nawet na samych krawędziach, gdzie możemy wyszukiwać jakiś braków czy uszczerbków. 

Dla przykładu możemy bardzo precyzyjnie odwzorować gwint na śrubie, gdzie można wykrywać potencjalne uszkodzenia. Szczegółowość modelu 3D jest na bardzo wysokim poziomie, co pozwala na wykonanie bardzo dokładnych pomiarów.

Więcej o tym jak skanować bardzo małe detale, w kolejnym odcinku Porady 3D opowiada Szymon Ścibik z Evatronix.

Porady 3D 
https://3don.pl/video/format-ekspert-radzi 
Firmy - Skanery 3D
https://3don.pl/katalog-firm/skanowanie-3d/skanery-3d
Kooperator 3D - wyślij zapytanie 
https://3don.pl/kooperator-wyslij-zapytanie 
Global 3D
https://3don.pl/katalog-firm/firma/1632/evatronix-sa

Evatronix SA
Wiktora Przybyły 2
43-300 Bielsko-Biała
Polecamy:
Powiązane:
Partnerzy