3DONtv

Zastosowanie druku 3D w przemyśle kolejowym

Branża kolejowa coraz częściej zaczęła wykorzystywać technologie druku 3D do wykonywania prac produkcyjnych i konserwacyjnych.

Zbudowanie dobrego pociągu, wymaga dużej ilości komponentów bardzo wysokiej jakości. Sektor kolejowy coraz częściej zwraca się w stronę technologii druku 3D. Firmy kolejowe i analitycy twierdzą, że technologia - która była tworzona przez ostatnie trzy dekady - może pomóc w odświeżeniu rynku przestarzałych części zamiennych i skrócić czas ich produkcji nawet o 95%. Jak skuteczna jest ta technologia i na ile wspiera branżę?

Druk 3D pozwala na wytwarzanie części maszyn, linii produkcyjnych czy też różnego typu uchwytów niezbędnych w utrzymaniu ruchu. Znaczny wzrost filamentów wykorzystywanych do druku 3D w ostatnim okresie, zwiększył  zakres zastosowań. Teraz druk daje możliwość szybkiej rekonstrukcji części maszyn, które ulegają zniszczeniu w wyniku eksploatacji, a są kosztowne, trudno je sprowadzić czy też są niedostępne na rynku. Przemysłowe drukarki 3D pozwalają na drukowanie z wytrzymałych tworzyw, spełniających rygory bezpieczeństwa, między innymi takich jak certyfikaty niepalności. Części wykonane z inżynieryjnych materiałów są lżejsze niż te z aluminium, a przy tym nie ustępują pod względem wytrzymałości.

Zalety druku 3D:

  • ulepszanie dotychczasowych rozwiązań bez generowania dodatkowych kosztów
  • minimalizacja ryzyka w obszarze  łańcucha dostaw
  • optymalizacja procesu napraw i eliminowania przestarzałych części
  • zmniejszenie kosztów produkcji narzędzi, osprzętu i części zamiennych
  • sprawne reagowanie na nowe potrzeby klientów

Druk 3D znajduje zastosowanie w kolejach niemieckich, które dzięki nowoczesnej strukturze zarządzania wydajniej sterują procesami wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w kolejnictwie. Liczba firm z branży kolejowej inwestujących w technologie przyrostowe ciągle wzrasta. Producenci i serwisy taborów kolejowych dostrzegają korzyści wdrożenia druku 3D oraz szacują oszczędności, jakie niesie produkcja z użyciem drukarki 3D.

Więcej na temat zastosowania druku 3D w przemyśle kolejowym, w kolejnym odcinku Porady 3D podpowiada Jacek Krzyżanowski z firmy Omni 3D.

Porady 3D 
https://3don.pl/video/format-ekspert-radzi 
Firmy - Drukarki 3D 
https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/drukarki-3d
Kooperator 3D - wyślij zapytanie 
https://3don.pl/kooperator-wyslij-zapytanie 
Omni3D
https://3don.pl/katalog-firm/firma/2802/omni3d-sp-z-o-o

OMNI3D Sp. z o.o.
Świętego Michała 43
61-119 Poznań
+48 886 618 588
Polecamy:
Powiązane:
Partnerzy