3DONtv

Jak skanować duże detale?


Na rynku dostępne są skanery 3D oferujące zróżnicowane rozmiary obszarów roboczych. Największe obszary robocze osiągane są w przypadku skanerów laserowych, jednak niekiedy nie są one w stanie zapewnić wymaganej dokładności na swoim obszarze skanowania. Dopiero niedawno skanery światła strukturalnego zaczęły osiągać lepsze dokładności na prawie tak dużych obszarach roboczych jak skanery laserowe.

Osiąganie lepszych dokładności jest możliwe, dzięki rozwojowi technologii kamer i projektorów. Zwiększone rozdzielczości kamer i projektorów pozwalają na zebranie wystarczająco gęstej chmury punków, aby odwzorować w prawidłowy sposób krawędzie, uszkodzenia na powierzchni oraz inne uszczerbki i braki. Tak dobrze zebrane dane przekładają się na sprawne wykonanie kontroli jakości bądź inżynierii odwrotnej. 

Zaletą skanera 3D światła strukturalnego dla dużych detali jest stała dokładność na całym obszarze pomiarowym, co przy jego dużych rozmiarach jest jego ważnym autem. Mamy wtedy pewność, że kontrola jakości jest wykonywana urządzeniem pomiarowym o wysokiej i powtarzalnej dokładności. 

Dodatkowo skaner z dużym obszarem roboczym potrzebuje wykonać znacznie mniejszą liczbę skanów detalu, aby odwzorować go w całości. Kiedy detal mieści się w całym obszarze skanowania, zależnie od potrzeb można wykonać tylko jeden skan i w bardzo krótkim czasie uzyskać podstawowe wymiary, gabaryty detalu. Jest to niezmiernie ważne w przypadku integracji systemu na liniach produkcyjnych, gdzie są pewne ograniczenia czasowe na poszczególne czynności. Dodanie takiego skanera pomiędzy poszczególnymi etapami produkcji nie wpłynie znacząco na cały proces produkcji, gdyż skaner potrzebuje tylko około jednej sekundy na zebranie wszystkich niezbędnych zdjęć. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu na kontroli jakości.

Więcej o tym jak skanować duże detale, w kolejnym odcinku Porady 3D opowiada Szymon Ścibik z Evatronix.

Porady 3D 
https://3don.pl/video/format-ekspert-radzi 
Firmy - Skanery 3D
https://3don.pl/katalog-firm/skanowanie-3d/skanery-3d
Kooperator 3D - wyślij zapytanie 
https://3don.pl/kooperator-wyslij-zapytanie 
Global 3D
https://3don.pl/katalog-firm/firma/1632/evatronix-sa

Evatronix SA
Wiktora Przybyły 2
43-300 Bielsko-Biała
Polecamy:
Powiązane:
Partnerzy