Jaki skaner 3D kupić i ile kosztuje?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Osoby zaczynające swoją przygodę z technologią skanowania 3D w pewnym momencie zastanawiają się nad kupnem skanera 3D.


Wtedy pojawiają się pytania o cenę takiego urządzenia i o wybór modelu do konkretnych potrzeb. Niełatwo na nie odpowiedzieć, bo koszt skanera 3D może wahać się od 1000 zł do nawet 300.000 zł.

Można przyjąć, że średnia cena specjalistycznego urządzenia przeznaczonego do pracy projektowej w przemyśle wynosi średnio 40.000 zł. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co należy brać pod uwagę wybierając skaner 3D i poznać koszt urządzeń, które będą dopasowane do potrzeb firmy, warto przeczytać cały tekst.

1. Z jaką precyzją powinien pracować skaner 3D?

Decydując się na zakup skanera 3D przede wszystkim należy zadać pytanie o to, jaka precyzja działania nas interesuje. Niestety w parze z wyższą precyzją pracy urządzenia idą droższe podzespoły, a także technologie, a to w efekcie przekłada się na większe koszty skanera 3D. Dla przykładu w tabeli poniżej zostały wskazane ceny w zależności od precyzji, jaką osiąga dane urządzenie.

 Nazwa Skanera 3D   Cena (netto)   Precyzja 
 XYZ Printing Pro  Około 1000 zł   2.5 mm
 EinScan Pro 2X tryb stacjonarny   Około 25 000 zł   0,05 mm 
 EinScan Pro 2X tryb ręczny  Około 25 000 zł   0,1 mm
 OptimScan X7  Około 100 000zł   0,005mm 


Warto w tym miejscu dodać, że urządzenia o wyższej precyzji kupuje się do kontrolowania wymiarów i w przypadku branż oraz projektów, w których bardzo ważna jest dokładność. Choć w przypadku inżynierii odwrotnej np. do przygotowania modelu CAD z fizycznego obiektu, nie jest wymagana bardzo duża precyzja to trzeba mieć na uwadze również indywidualne potrzeby klientów. Kilka przykładów firm, które wybrały dany model skanera 3D do stawianych przed nim zadań, powinny nieco nakreślić sytuację.

PRZYKŁADY

1. Firma z branży narzędziowo przetwórczej produkująca części do maszyn chce pozyskiwać modele wyprodukowanych narzędzi oraz kontrolować wszystkie ich wymiary porównując z projektami bazowymi. Precyzja musi być bardzo wysoka i dlatego firma zdecydowała się zakupić skaner OptimScan 5M za kwotę 100.000 zł.
 
2. Firma modyfikująca samochody (branża automotive) potrzebuje zakupić skaner 3D. Na podstawie modeli stworzonych przez skaner 3D chce modyfikować części oraz dopasowywać nowe elementy do samochodów. Dla firmy wystarczająca jest precyzja 0,1mm dlatego decyduje się na zakup skanera EinScan Pro 2X Plus, który osiąga precyzję 0,1mm.

2.  Jaki wymiary będą miały skanowane obiekty?

Kiedy wiemy, z jaką precyzją powinien pracować nasz skaner 3D, warto zastanowić się nad kwestią dotyczącą gabarytów obiektów. Do skanowania małych elementów mieszczących się w polu roboczym urządzenia wystarczy skaner stacjonarny. Jego zaletą będzie z pewnością to, że uzyska się skan o wysokiej precyzji, bez ponoszenia dużych kosztów, bo jest zwykle tańszy niż opcja ręczna.

Przykładowo małe obiekty mające do 10 cm x 10 cm x 10 cm można skanować z dokładnością wynoszącą 0,1 mm skanerem stacjonarnym, który kosztuje ok. 13.000 zł (w przypadku EinScan SP). Kiedy chce się uzyskać taką samą precyzję skanerem ręcznym trzeba liczyć się z większymi kosztami - za EinScan Pro 2X zapłaci się 25.000 zł. Dlatego opcję ręczną lepiej jest wykorzystać do skanowania większych obiektów typu samochód i jego poszczególne elementy.

Warto wiedzieć o jeszcze jednej opcji skanera, czyli wersji hybrydowej. Ta sprawdzi się w przypadku kiedy wiemy, że skanowanie 3D będziemy wykonywać zarówno dla mniejszych obiektów, jak i większych. Trzeba się jednak liczyć z tym, iż skanując nimi przedmioty o większych gabarytach w opcji ręcznej, straci się nieco na precyzji.

Skanowanie bardzo dużych obiektów jak choćby budynków

Aby zeskanować samolot, budynek czy inny duży obiekt stosuje się  skanery 3D dalekiego zasięgu. To stosunkowo najdroższy typ urządzeń, ponieważ zwykle kosztują 130.000 zł (tyle zapłaci się np. za najpopularniejszy model w Polsce - FARO Focus. Skaner dalekiego zasięgu uzyskuje precyzję do 1 mm. Do zeskanowania nim kościoła potrzebnych będzie tylko kilka godzin.

PRZYKŁADY

1. Firma odlewnicza chce kontrolować wymiary wykonanych odlewów. Wiele z odlewów to duże obiekty, których średnica przekracza 8m. Firma zdecydowała się kupić skaner ręczny FreeScan X5, który kosztował 107.000 zł. Dzięki temu przedsiębiorstwo może skanować nawet duże elementy z wysoką dokładnością (do 0,03mm).

2. Firma budowlana zdecydowała się zakupić skaner 3D do inwentaryzacji budynków. Ze względu na dużą wielkość skanowanych obiektów potrzebowała skaner dalekiego zasięgu, który w ciągu maksymalnie kilku godzin zeskanuje kondygnacje budynku. Przedsiębiorstwo zdecydowało się zakupić skaner 3D FARO Focus za cenę 130.000 i wykonuje nim skany z precyzją 1mm.

3. Wybór technologii – światła strukturalnego czy laserowa?

Wiedząc jak duże będą skanowane obiekty i z jaką precyzją powinien pracować odpowiedni do naszych potrzeb skaner 3D, należy skupić się na pozostałych ważnych kwestiach, które niestety mają wpływ na cenę urządzenia. Chodzi o wybór technologii, bo tu również mamy kilka do wyboru. Za najważniejsze uznaje się laserową i światła strukturalnego.

Podstawową różnicą między skanerami wykorzystującymi światło laserowe i strukturalne to wyższa cena tych pierwszych. Poza tym charakteryzują się tym, że mają większe możliwości. Dla przykładu skaner laserowy 3D FreeScan X5 kosztuje 107.000 zł, a za EinScan Pro 2X na światło strukturalne zapłaci się 25.000 zł. Aby mieć pewność, że wybrało się właściwą technologię, warto zadać 3 pytania, które prezentowane są poniżej.

  • Jaki skaner wybrać do obiektów czarnych lub bardzo błyszczących?

W tym wypadku sprawdzą się skanery 3D laserowe, bo za ich pomocą otrzyma się dobre efekty. Jeśli jednak skanowanie przebiega z wykorzystaniem technologii światła strukturalnego, trzeba pamiętać o pokryciu danego obiektu sprayem matującym. Tylko w ten sposób uzyska się dokładny model 3D. 

  • W jakich warunkach będzie odbywało się skanowanie - na zewnątrz/wewnątrz, oświetlenie bardzo jasne/słabe? 

Z ekstremalnymi warunkami oświetleniowymi z pewnością gorzej poradzą sobie skanery korzystające ze światła strukturalnego. Tego typu urządzenia muszą bowiem wyraźnie “widzieć” światło, które jest przez nie rzucane, a w przypadku za dużej intensywności oświetlenia zewnętrznego będzie mało jasne. Analogicznie będzie w przypadku za ciemnych miejsc. Ze względu na to, że skanery laserowe wykorzystują zupełnie inną technologię i mają mniejszą czułość na światło warto wykorzystywać je w momencie, gdy warunki są trudne.

  • Czy skanowanym obiektem będą ludzie lub inna żywa tkanka?

W czasie skanowania każdy ruch obiektu wpływa na precyzję i powoduje gorszą jakość skanowania, a czasami nawet je uniemożliwia. Dlatego ludzkie ciało albo inną żywą jednostkę najlepiej skanować z użyciem skanera 3D ze światłem strukturalnym. Dla nich drobne poruszenia (np. w czasie oddychania) nie stanowią problemu i nie wpływają na uzyskanie dokładnego modelu.

Podsumowanie

Wybór właściwego skanera 3D nie należy do najprostszych. Należy do tego podchodzić w sposób indywidualny i przed jego zakupem uzyskać wiedzę na temat dostępnych rozwiązań. Także firmy oferujące skanery muszą dobrze poznać oczekiwania klientów. W przeciwnym razie właściwe dopasowanie urządzenia nie będzie możliwe.

 
Źródło: CadXpert

Dodano 11.05.2020

CadXpert
Ciepłownicza 23
31-574 Kraków
+48 12 307 25 24
Powiązane:
Partnerzy