3DONtv

Czy skaner 3D może być przydatny w muzealnictwie?


W ostatnich latach można zauważyć pewien trend pojawiający się na razie punktowo, ale jednak zyskujący na popularności, a mianowicie skan za pomocą skanera 3D w szeroko pojętej ochronie dóbr kultury i zachowaniu dziedzictwa narodowego.

Z ustawy o ochronie dóbr kultury jednoznacznie wynika, że wszystkie zabytki znajdujące się na ternie kraju powinny być udokumentowane skatalogowane i zewidencjonowane. Jeśli chodzi o aspekt dokumentacji obiektów, to gros z nich jest opisane w najróżniejszych rejestrach i ewidencjach, a co za tym idzie tradycyjnie udokumentowane zabytki w formie papierowej to tak naprawdę hektary i tony papieru niepotrzebnie zajmującego wielkie przestrzenie.W tym właśnie momencie możemy zauważyć pierwszy front, na którym cyfryzacja zaczyna dominować nad metodami tradycyjnymi. Jest to wiedza dość ogólna i jasna dla wszystkich, ale utorowała drogę dla zastosowania nowych technologii np. w muzealnictwie.

Skanowanie 3D to technologia, która w muzeach potrafi całkiem sporo pokazać i jeszcze więcej odkryć. Do czego może się przydać? 
Pierwszym z przykładów może być dokumentacja obiektów z zachowaniem skali 1:1 bez konieczności tworzenia rysunków technicznych i poglądowych. Kolejne przykłady to dokumentacja barwna z wiernym oddaniem polichromii skanowanego obiektu, bezinwazyjna metoda badawcza, dokumentacja procesu konserwatorskiego, dokumentacja stanowisk archeologicznych, budowanie cyfrowej biblioteki/archiwum eksponatów a co za tym idzie możliwość prezentacji szerokiej publiczności eksponatów, które do tej pory znajdowały się wyłącznie w magazynach.
To tylko kilka z przykładów, które można wymienić, ale ich ilość stale rośnie. W niedługim czasie większość muzeów posiadać tego typu urządzeń lub będzie korzystać z usług firm zajmujących się skanowaniem 3D.

Więcej o tym czy skaner 3D może być przydatny w muzealnictwie, w kolejnym odcinku Porady 3D opowiada Łukasz Gadomski z Global 3D.

Porady 3D 
https://3don.pl/video/format-ekspert-radzi 
Firmy - Skanery 3D
https://3don.pl/katalog-firm/skanowanie-3d/skanery-3d
Kooperator 3D - wyślij zapytanie 
https://3don.pl/kooperator-wyslij-zapytanie 
Global 3D
https://3don.pl/katalog-firm/firma/3331/global-3d-s-c

GLOBAL 3D S.C.
Rynek 40
48-300 Nysa
+48 790 770 200
Polecamy:
Powiązane:
Partnerzy