3DONtv

Czy można zastąpić elementy metalowe drukowanymi z CF?


Wraz z rozwojem druku przestrzennego wiele osób zaczęło zastanawiać się czy można zastąpić drukiem 3D elementy metalowe, oczywiście można zastąpić elementy metalowe drukiem 3D, ale zastanówmy się czemu wielu inżynierów decyduje się na taki krok, ponieważ powodów może być co najmniej kilka. Podstawowym determinantem takiej zmiany jest redukcja kosztów, druk 3D umożliwia nam to, że jesteśmy w stanie stworzyć jeden element czy tysiąc w takim samym koszcie jednostkowym.

Najbardziej uniwersalnym materiałem do druku 3D który może z powodzeniem zastąpić metal jest nylon z dodatkiem włókna węglowego. Materiał ten charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wytrzymałością względną, ale również wysoką wytrzymałością zmęczeniową, dobrą udarnością, a także jest odporny na korozję. Kolejną ważną cechą tego filamentu jest jego temperatura topnienia, która jest na poziomie 160°C oraz to, że ten filament charakteryzuje się dobrą odpornością chemiczną. Jest kilka filamentów na rynku, które cechuje jeszcze lepsza wytrzymałość niż nylon z włóknem węglowym, aczkolwiek to nylon z włóknem węglowym jest najczęściej wybieranym materiałem przez inżynierów, ponieważ cechuje go bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Więcej o tym czy można zastąpić elementy metalowe drukowanymi z CF, w kolejnym odcinku Porady 3D opowiada Michał Kowalczyk z Omni 3D.

Porady 3D 
https://3don.pl/video/format-ekspert-radzi 
Firmy - Drukarki 3D 
https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/drukarki-3d
Kooperator 3D - wyślij zapytanie 
https://3don.pl/kooperator-wyslij-zapytanie 
Omni3D
https://3don.pl/katalog-firm/firma/2802/omni3d-sp-z-o-o

OMNI3D Sp. z o.o.
Świętego Michała 43
61-119 Poznań
+48 886 618 588
Polecamy:
Powiązane:
Partnerzy