3DONtv

Jak wygląda ręczne laserowe skanowanie 3D?

Przygotowanie elementu do skanowania 3d skanerem ręcznym laserowym polega na tym, że musimy nakleić na skanowany element specjalistyczne markery. Pomagają one w lokalizacji naszego skanera w przestrzeni 3D, a także, w dokładaniu kolejnych fragmentów skanowanego elementu do istniejącego projektu.

Elementy, które są błyszczące, są czarne nie wymagają dodatkowego zmatowienia, jakie byłoby wykorzystywane przy skanowaniu światłem strukturalnym. Tutaj skanowanie elementów czarnych, błyszczących nie jest problematyczne, ponieważ wiązka lasera, jak i światło podczerwone, również wykorzystywane w tej technologii dostrajają się do skanowanego elementu.

Skanowanie ręczne umożliwia również skanowanie elementów przezroczystych, jednak tutaj musimy pamiętać o zmatowieniu elementu. Światło przechodzi (czy to światło strukturalne, czy to laserowe ) przez skanowany element, który jest szklany i aby tego uniknąć, musimy go pokryć środkiem matującym. Istnieje również technologia gdzie nie ma konieczności naklejania markerów. Polega ona na tym, że za nami ustawiona jest specjalistyczna belka, która lokalizuje w przestrzeni 3D nasz skaner 3D, który dodatkowo jest obudowany kulą markerów umożliwiającą pominięcie naklejania markerów na skanowany element.

Każde urządzenie ma dedykowane oprogramowanie do obróbki skanów. W nim możemy oczyścić skany z wszelakich szumów, a także zamienić otrzymany skan już do postaci STL stosowany w procesie inżynierii odwrotnej. Kolejnym etapem, który następuje po zeskanowaniu i także wstępnej obróbce jest proces inżynierii odwrotnej, czyli zamianie naszego modelu STL na format CAD'owski. Taki format jest potrzebny np. do maszyn CNC, gdzie możemy odtworzyć detal

Jak wygląda ręczne laserowe skanowanie 3D, podpowiadamy w kolejnym odcinku projektu Porady 3D razem z firmą CadXpert.

Porady 3D
https://3don.pl/video/format-ekspert-radzi
Firmy - Skanery 3D
https://3don.pl/katalog-firm/skanowanie-3d/skanery-3d
Kooperator 3D - wyślij zapytanie
https://3don.pl/kooperator-wyslij-zapytanie
CadXpert
https://3don.pl/katalog-firm/firma/3321/cadxpert


CadXpert
Ciepłownicza 23
31-574 Kraków
+48 12 307 25 24
Polecamy:
Powiązane:
Partnerzy