3DONtv

Czym jest i jak działa dwuzakresowy skaner 3D?


Skaner 3D dwuzakresowy to urządzenie posiadające dwa zakresy skanowania. Na rynku dostępne są skanery dwuzakresowe o różnych rozdzielczościach kamer. Większość tego typu urządzeń pomiarowych wykorzystuje technologię światła strukturalnego. 

Na rynku dostępne są skanery zaprojektowane z myślą o bardzo trudnych warunkach pracy tj. na halach produkcyjnych, w odlewniach lub narzędziowniach. Warto zwrócić uwagę na to z jakiego materiału jest wykonana obudowa skanera i jaki jest zapewniany przez nią stopień ochrony. Takie urządzenie jest zazwyczaj montowane na trójnożnym statywie lub statywie kolumnowym, który bardzo ułatwia manewrowanie i ustawienie skanera w odpowiedniej pozycji względem skanowanego obiektu. 

W zależności od modelu zmiana między zakresami może wymagać ingerencji w optykę lub też może się odbywać w oprogramowaniu. Drugie rozwiązanie umożliwia bardzo szybkie przejście od skanowania małych obiektów do skanowania obiektów o dużo większych gabarytach. Dodatkową zaletą jest brak konieczności kalibracji skanera po zmianie zakresu.  

Skaner dwuzakresowy ma wiele obszarów zastosowania. Wykorzystując dodatkowy osprzęt w postaci stolika obrotowego możemy skanować małe i średnie obiekty, po czym w łatwy i szybki sposób przejść do skanowania większych obiektów.

Różnego typu artefakty lub markery bardzo ułatwiają użytkownikowi proces skanowania 3D. Oprogramowanie automatycznie łączy skany lub grupy skanów, dzięki czemu użytkownik nie musi robić tego ręcznie. 

Odlewnie, narzędziownie, zakłady produkcyjne to właśnie tam najlepiej sprawdza się skaner dwuzakresowy. Elastyczność tego rozwiązania daje użytkownikowi duże możliwości zastosowania skanera w wielu obszarach produkcyjnych.

Więcej o tym czym jest i jak działa dwuzakresowy skaner 3D, w kolejnym odcinku Porady 3D opowiada Paweł Knapek z Evatronix.

Porady 3D 
https://3don.pl/video/format-ekspert-radzi
Firmy - Skanery 3D
https://3don.pl/katalog-firm/skanowanie-3d/skanery-3d
Kooperator 3D - wyślij zapytanie 
https://3don.pl/kooperator-wyslij-zapytanie 
Global 3D
https://3don.pl/katalog-firm/firma/1632/evatronix-sa

Evatronix SA
Wiktora Przybyły 2
43-300 Bielsko-Biała
Polecamy:
Powiązane:
Partnerzy