Jak prawidłowo przechowywać filament?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Pakowanie filamentu - dlaczego to ważne? Pakowanie filamentu jest ważne przede wszystkim dla jego ochrony przed uszkodzeniami oraz zachowaniem właściwości fizycznych i chemicznych. Poniżej przedstawionych zostanie kilka wskazówek dotyczących właściwego pakowania filamentu. 

 

  • Filament warto trzymać w oryginalnej szczelnie zapakowanej torbie lub pudełku, które otrzymano wraz z nim. Większość producentów filamentów dostarcza swoje produkty w torbach próżniowych lub opakowaniach zamykanych na suwak, aby zapewnić ochronę przed wilgocią i kurzem. 
  • Jeśli nie ma możliwości przechowywania filamentu w oryginalnym opakowaniu, należy umieścić go w szczelnie zamkniętym pojemniku, takim jak plastikowy pojemnik lub metalowa puszka. Oczywiście trzeba upewnić się, że pojemnik jest czysty i suchy przed umieszczeniem filamentu w środku. 
  • Przed umieszczeniem filamentu w pojemniku lub oryginalnym opakowaniu, trzeba sprawdzić czy jest on całkowicie suchy. Filamenty, takie jak PLA, ABS i nylon, są higroskopijne i mogą absorbować wilgoć z powietrza, co wpływa na ich właściwości fizyczne i chemiczne, takie jak wytrzymałość na rozciąganie i właściwości drukowania. 
  • Jeśli filament jest narażony na światło słoneczne lub wysoką temperaturę, jak to często ma miejsce podczas transportu, warto pozwolić mu odpocząć przez kilka godzin w chłodnym, ciemnym miejscu przed umieszczeniem go w pojemniku lub oryginalnym opakowaniu. 
  • Jeśli przechowywanych jest kilka filamentów razem w jednym pojemniku, trzeba upewnić się, że każdy z nich jest oddzielony od pozostałych. Można to zrobić, umieszczając każdy z nich w indywidualnej torbie próżniowej lub wycięciu z tektury oddzielającej ścianki w pojemniku. 


Prawidłowe pakowanie filamentu jest ważne dla utrzymania jego właściwości fizycznych i chemicznych oraz zapobiegania uszkodzeniom podczas przechowywania i transportu. 

 

Źródło: F3D Filament


Dodano 31.05.2023

Finnotech Sp. z o.o.
Kolista 25
40-486 Katowice
518 825 202
Powiązane:
Partnerzy