3DONtv

Jak zoptymalizować wydajność druku 3D?


Optymalizacja wydajności druku 3D jest kluczową kwestią podczas rozpatrywania zwrotu z inwestycji w drukarkę 3D, a także z perspektywy codziennej pracy operatora z maszyną.


Samo zwiększenie prędkości ruchów głowicy podczas ekstruzji materiału, a także podczas ruchów jałowych – jest zaledwie czubkiem góry lodowej możliwości, jakimi dysponujemy.

Kolejną podstawową kwestią mającą wpływ na czas druku, a co za tym idzie – również wydajność urządzenia – są parametry takie jak grubość oraz ilość ścian zewnętrznych, oraz gęstość wypełnienia samego modelu. Ściany zewnętrzne – czyli widoczne dla nas z perspektywy obserwatora modelu — najczęściej są elementem drukowanym znacznie wolniej niż wypełnienie czy struktury podporowe, ponieważ to one nadają ogólną formę wizualną całemu modelowi. Zmniejszając ilość linii składających się na grubość ściany zewnętrznej modelu – jesteśmy w stanie zredukować czas wydruku nawet o kilkanaście procent. W wielu przypadkach okazuje się, że drukowany model możemy dosłownie „odchudzić” stosując wypełnienie częściowe np. 20% lub adaptacyjne, które różni się gęstością w zależności od wybranych sekcji na modelu.

Zakładając, że większość popularnych drukarek 3D z segmentu desktop – standardowo pracuje z dyszą 0.4mm – oznacza to, że każda pojedyncza ścieżka, z której głowica „rysuje” model – najczęściej również będzie miała szerokość 0.4mm. Stosując dysze o większych średnicach np. 0.8mm – jednocześnie zwiększamy szerokość pojedynczej ścieżki filamentu – w praktyce oznacza to dwukrotne skrócenie czasu potrzebnego na wytłoczenie tej samej ilości filamentu.

Kolejne oszczędności w czasie druku 3D możemy uzyskać poprzez obniżenie rozdzielczości wydruku – czyli zwiększenie wysokości poszczególnych warstw. Szczególnie w przypadku pracy z materiałami technicznymi lub podczas produkcji niskoseryjnej – rozdzielczość ustępuje miejsca na liście priorytetów właściwościom fizycznym wydrukowanego modelu lub właśnie wydajności możliwej do uzyskania z jednego urządzenia.

Jednocześnie wiele optymalizacji jesteśmy w stanie osiągnąć już na etapie wyboru samego sprzętu. Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na obszar pola roboczego w osiach X i Y - im większe pole robocze u podstawy – tym więcej obiektów uda nam się rozmieścić na stole roboczym w ramach jednego procesu druku. W efekcie drukarka będzie pracować w dłuższych cyklach bez ingerencji operatora i zapewni optymalne wykorzystanie mocy przerobowych również w godzinach nocnych i dniach wolnych od pracy. Na rynku coraz większą popularność zdobywają urządzenia z systemem dwóch niezależnych ekstruderów i dwóch oddzielnych głowic, które mogą drukować jednocześnie dwie kopie tego samego obiektu. W praktyce oznacza to dwukrotną optymalizację wydajności jednego urządzenia. Właściwa optymalizacja procesu druku – w niektórych przypadkach pozwoli skrócić wyjściowy czas druku danego modelu nawet 15 krotnie.

Więcej o tym jak zoptymalizować wydajność druku 3D, w kolejnym odcinku Porady 3D opowiada  Grzegorz Sługocki z Global 3D.

Porady 3D 
https://3don.pl/video/format-ekspert-radzi 
Firmy - Drukarki 3D 
https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/drukarki-3d
Kooperator 3D - wyślij zapytanie 
https://3don.pl/kooperator-wyslij-zapytanie 
Global 3D
https://3don.pl/katalog-firm/firma/3331/global-3d-s-c

GLOBAL 3D S.C.
Rynek 40
48-300 Nysa
+48 790 770 200
Polecamy:
Powiązane:
Partnerzy