3DONtv

Czy możliwy jest druk 3D z kamienia?


Wysokiej jakości druk 3D z kamienia to jedno z najnowszych rozwiązań wykorzystania technologii 3D. Funkcjonalność drukarek 3D z kamienia to między innymi możliwość prototypowania i produkcji małoseryjnej z prawdziwego kamienia. Możemy tutaj wykorzystać na przykład granit, marmur kararyjski czy wapień.

Technologia druku 3D z kamienia wykorzystywana jest przez: artystów, firmy produkcyjne czy uniwersytety i jednostki naukowo-badawcze. 

Główne zalety drukarek 3D do kamienia: 

  • Druk ponad 100 litrów na dobę
  • Dokładność 0,1 mm
  • Nieograniczona swoboda form

Wykonywanie unikatowych elementów z kamienia lub betonu w tradycyjny sposób jest procesem czasochłonnym i kosztownym. Powtarzalność elementów jest jedną z kluczowych cech w przemyśle jednakże w sztuce nie zawsze jest pożądana. W branży architektonicznej czy konserwacji zabytków istnieje zapotrzebowanie na unikalną geometrię. Najnowsze rozwiązania technologiczne dają możliwość druku 3D z kamieni takich jak: marmur, granit czy piaskowiec. Technologia druku 3D z kamienia znajduje szerokie zastosowanie w: architekturze, konserwacji zabytków, tworzeniu elementów użytkowych czy też nowoczesnej sztuce.

Pierwszym krokiem jest zaprojektowanie modelu 3D lub uzyskanie go poprzez proces skanowania 3D, a następnie wgranie do dedykowanego oprogramowania w którym mamy możliwość wybrania parametrów wydruku, czyli określenie rodzaju materiału oraz ilości wykonywanych elementów. W urządzenia do druku 3D z kamienia posiadamy możliwość wybrania przygotowanego materiału w zależności od swojego zastosowania: czy jest to architektura, renowacja, formowanie czy też projektowanie. Producenci drukarek 3D do kamienia bardzo często opracowują własne materiały będące wysoce zrównoważonymi minerałami o doskonałej trwałości i właściwościach mechanicznych. Po wydrukowaniu przygotowanych modeli i oczyszczeniu ich z pozostałego proszku, celem zwiększenia odporność wydrukowanych elementów można je zanurzyć w wodzie. Dodatkowo mogą one być szlifowane czy polerowane. Wydrukowane z kamienia elementy posiadają wytrzymałość na ściskanie do 25 MPa. Są on odporne na wilgoć, mróz i ogień, chlorki i kwasy. Technologia druku 3D z kamienia wykorzystywana jest już przez liczne ośrodki naukowo-badawcze na całym świecie oraz światowej sławy biura architektoniczne.

Więcej o tym czy możliwy jest druk 3D z kamienia w kolejnym odcinku Porady 3D opowiada Bartłomiej Kozak z Global 3D.

Porady 3D 
https://3don.pl/video/format-ekspert-radzi 
Firmy - Drukarki 3D 
https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/drukarki-3d
Kooperator 3D - wyślij zapytanie 
https://3don.pl/kooperator-wyslij-zapytanie 
Global 3D
https://3don.pl/katalog-firm/firma/3331/global-3d-s-c

GLOBAL 3D S.C.
Rynek 40
48-300 Nysa
+48 790 770 200
Polecamy:
Powiązane:
Partnerzy