Wiedza

Druku 3D z żywic - 6 rzeczy, o których warto wiedzieć

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Druk 3D z żywic cieszy się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, bo za jego pomocą można uzyskać dokładne i skomplikowane geometrie o gładkiej powierzchni. Początkujący w tej dziedzinie powinni jednak wiedzieć o kilku istotnych zagadnieniach związanych z tą techniką wytwórczą. 


Do druku 3D z żywic wykorzystuje się kilka technologii i ma on swoje wady i zalety

Druk 3D z żywic jest znacznie bardziej skomplikowaną metodą niż technologia FDM/FFF. Widać to już w momencie wyboru metod. Żywica może być utwardzana w kontenerze albo natryskiwana z głowicy drukującej na stół roboczy i utwardzana światłem UV. Naświetlanie jej również może odbywać się na kilka sposobów: wiązką lasera (technologia SLA), światłem emitowanym z projektora (DLP) i światłem emitowanym z ekranu LCD. 

Dużą zaletą wydruków z żywić jest z pewnością ich dokładność i precyzja. Idealnie nadają się do tworzenia prototypów, skomplikowanych detali czy narzędzi lub części zamiennych w małych seriach. Wydruki z żywic powstają również w krótkim czasie. Ponadto elementy tworzone żywic cechują się znaczną wytrzymałością.

Do wad zalicza się wysokie koszty materiału, ale też samej drukarki. Wydruki z żywic nie mogą powstawać z kombinacji różnych filamentów. Materiał będzie więc zawsze jednolity. Obróbka końcowa wydruku także nie należy do przyjemnych i wymaga użycia dodatkowych narzędzi. Żywica to twardy materiał więc aby powierzchnia wydruku była odpowiednio gładka, często wygładza się ją za pomocą pilnika lub papieru ściernego. Oprócz tego skomplikowane elementy drukuje się z użyciem podpór, które w tego typu wydrukach są częścią modelu więc nie można ich tak łatwo usunąć jak w przypadku drukarek filamentowych. 

Inne istotne zasady i obostrzenia dotyczące druku 3D z żywic omówione zostaną osobno, w kolejnych akapitach.

Druk 3D z żywic powinien odbywać się w odpowiednio przygotowanym miejscu

Choć do tej pory nie stwierdzono jednoznacznie czy opary, które wydzielają się podczas druku 3D z żywic są szkodliwe, to z pewnością mają intensywny i drażliwy zapach. Warto pamiętać też o tym, że po procesie wydruku należy obrobić model i zastosować środki czyszczące, a to wiąże się z użyciem toksycznych substancji. Brak specjalnego, odseparowanego miejsca i nieodpowiednie przechowywanie oraz utylizowanie żywić może negatywnie wpłynąć na zdrowie drukującego. Dlatego nie należy wykonywać wydruków w warunkach domowych.

Modele z żywic powinny być ustawione pod kątem ok. 45°

Stosując technologię FDM/FFF model ustawiany jest zwykle pod kątem 90° względem stołu. Drukując z żywic, należy pamiętać o ustawieniu go pod kątem ok. 45°. Dzieje się tak dlatego, aby dać możliwość swobodnego spłynięcia nieutwardzonej żywicy. Zapomnienie o tym aspekcie doprowadza do odklejenia się wydruku od stołu lub/i i podpór. W efekcie trzeba będzie oczyścić platformę i pojemnik i zacząć pracę od początku. Na szczęście istnieją już programy, które wyposażone zostały w funkcję automatycznego orientowania modelu, co znacznie upraszcza proces przygotowania do wydruku.

Wydruki 3D z żywic należy oczyścić

Wydruki z żywicy wykonuje się wewnątrz pojemnika. Kiedy proces się zakończy, drukarka wydobywa go na zewnątrz, ale na jego powierzchni pozostaje nieutwardzony surowiec. Zwykle do jego usunięcia wykorzystuje się alkohol izopropylowy. Niestety posiada on nieprzyjemny zapach i jego wdychanie może przynosić nieprzyjemne efekty.

Wydruki 3D z żywic należy doświetlić

Po wykonaniu wydruku 3D z żywic oprócz oczyszczenia modelu niezbędne jest doświetlenie go światłem UV. Wykorzystuje się w tym celu światło dzienne albo specjalne stacje robocze. Zabieg ten sprawia, że detal staje się twardszy i bardziej wytrzymały. Tym samym zwiększa się jego funkcjonalność i trwałość.

Modele z żywic mogą kurczyć się i pękać

Bez względu na technikę druku 3D czy wykorzystywany materiał problem skurczu i pękania detali jest często spotykany. Prawdopodobieństwo, że się pojawi, wzrasta w momencie, kiedy surowiec bardzo szybko zamieniany jest z formy płynnej albo sproszkowanej na stałą, bo nagle zmienia swoją objętość. Podobnie sytuacja wygląda, gdy drukowanie dotyczy dużych powierzchni. Aby zapobiec tej sytuacji, w wydrukach z żywić stosuje się do ich utwardzania laser, który robi to w sposób miarowy.


Znajdź firmy oferujące drukarki 3D:
--> https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/drukarki-3d 

Znajdź firmy oferujące materiały do drukarek 3D:
--> https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/materialy-do-drukarek-3d 


Źródło: 3don.pl
Redaktor: MRR, 3don.pl 

Dodano 20.03.2023

Powiązane:
Partnerzy