3DONtv

Jak polepszyć jakość wydruku w technologii FFF?


Technologia FFF (ang. Fused Filament Fabrication) znana także jako FDM (ang. Fused Deposiotion Modeling) to wszechstronna technika druku 3D, której cechą charakterystyczną jest wytłaczanie materiału formie grubej żyłki - filamentu z głowic drukujących.

Druk 3D w FFF czyli Fused Filament Fabrication, polega na osadzaniu się warstwa po warstwie topionego materiału – filamentu. To metoda druku 3D wykorzystywana m.in. do tworzenia prototypów, oprzyrządowania, ale także produktów finalnych; stosuje się ją w branżach takich jak lotnictwo, architektura, motoryzacja, odlewnictwo, wzornictwo przemysłowe, medycyna i wiele innych.

Aby uzyskać najwyższą jakość wydruków w technologii FFF należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: na sprzęt oraz na filamenty. Jeżeli chodzi o sprzęt to warto, aby nasza drukarka wyposażona była w podgrzewany stół roboczy oraz zamkniętą i aktywnie grzaną komorę. 
Warto również zwrócić uwagę na konstrukcję, aktualnie użytkownik ma do wyboru dwa typy drukarek: desktopowe drukarki 3D i drukarki przemysłowe i to właśnie te drugie charakteryzują się lepszą jakością wydruków. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że przemysłowe drukarki 3D mają stabilną, metalową konstrukcję, ale również korzystają z komponentów i rozwiązań najlepszych producentów, co z kolei znacząco wpływa na powtarzalność wymiarową wydruków oraz również gwarantuje nam to, że drukarka nawet po setkach czy tysiącach godzin będzie drukować z taką samą jakością
.

Kolejnym ważnym aspektem jest to, aby drukarka była dwugłowicowa. Dwie głowice potrzebne są do tego, abyśmy mogli drukować z podporami, a z kolei podpory gwarantują nam to, że będziemy w stanie wydrukować nawet najcięższe detale.

Warto zainwestować w najlepszej jakości filamenty sprawdzonych producentów, jeżeli producent naszej drukarki oferuje własne filamenty z gotowymi ustawieniami do druku prawdopodobnie będzie to najlepszy wybór dla osób, które nie zamierzają spędzać dziesiątek godzin na poszukiwaniu odpowiednich ustawień do druku.

Więcej o tym jak polepszyć jakość wydruku w technologii FFF, w kolejnym odcinku Porady 3D opowiada Michał Kowalczyk z Omni 3D.

Porady 3D 
https://3don.pl/video/format-ekspert-radzi 
Firmy - Drukarki 3D 
https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/drukarki-3d
Kooperator 3D - wyślij zapytanie 
https://3don.pl/kooperator-wyslij-zapytanie 
Omni3D
https://3don.pl/katalog-firm/firma/2802/omni3d-sp-z-o-o

OMNI3D Sp. z o.o.
Świętego Michała 43
61-119 Poznań
+48 886 618 588
Polecamy:
Powiązane:
Partnerzy