Wiedza

Pięć często spotykanych problemów z drukiem 3D

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Druk 3D jest efektywnym i mającym wiele zalet narzędziem do uzyskania trójwymiarowych obiektów. Jak w każdej dziedzinie wykorzystywanie go wymaga umiejętności oraz wiedzy, a i te czasami nie wystarczają, kiedy pojawiają się problemy w czasie wydruku. Aby ułatwić poradzenie sobie z nimi, przedstawiamy 5 często pojawiających się przeciwności i omawiamy przyczyny, a także sposoby na poradzenie sobie z nimi.


1. Problemy z pierwszą warstwą

W przypadku, kiedy pierwsza warstwa wydruku nie przylega odpowiednio do stołu roboczego, bezwładnie położone nitki oderwą się od niego, a filament zostanie wypaczony. Dzieje się tak zwykle z kilku powodów. Bardzo często wynika to ze zbyt dużego oddalenia głowicy roboczej od stołu. Dlatego zawsze należy upewnić się, czy odległości między tymi elementami jest odpowiednia. W razie konieczności należy skalibrować głowice i wypoziomować stolik roboczy, żeby materiał lepiej przylegał. Warto skorzystać również z środków adhezyjnych (kleje, podkładki, czy nakładki) i zawsze pamiętać o tym, aby stół był czysty.

2. Clogging - zablokowanie filamentu

W jego wyniku nadtopiony filament powoduje niemożność drukowania lub zmniejszenie ilości jego wtłaczania. Usunięcie go jest dosyć kłopotliwe i trudno zlokalizować przyczynę, a nawet clogging może być spowodowany kilkoma rzeczami. Wśród przyczyn wymienia się mechaniczne - powodujące nieszczelność, bo np. rurka ekstrudera jest za bardzo dosunięta do dyszy, czy niewłaściwie skręcona; niewystarczające chłodzenie radiatora; problemy z filamantem - mógł być niewłaściwie przechowywany lub nieodpowiedniej jakości czy też do drukowania wybrano materiał, który z zasady może powodować tego typu sytuacje.

3. Przesunięcie wydruku

Może wynikać z nieodpowiedniego zaimportowania pliku. Nagłe przesunięcie może odbywać się w jednym albo kilku kierunkach i wtedy na wydruku pojawiają się schodki (model powinien być jednolity, chyba że chce się celowo osiągnąć taki efekt). Przyczyny należy upatrywać też w zahaczeniu głowicy o wystający element wydruku na skutek podwinięcia głowicy w wyniku zbyt wysokiej temperatury. Mówi się wtedy o przeszkodzie mechanicznej. Drukowanie ze zbyt dużą prędkością to kolejny często powodujący przesunięcie wydruku problem. Dlatego zawsze warto zadbać o ustawienie optymalnej prędkości wydruku i w razie przesunięcia zmniejszenie jej do momentu ustąpienia tego zjawiska.

4. Nitkowanie

Mówimy o nim kiedy na wydruku widoczne są nitki lub resztki materiału między elementami. Przyczyną nitkowania może być zbyt niska albo wysoka temperatura. Trzeba wtedy skontrolować czy inne jej ustawienie nie zmienia sytuacji. Spowodowane jest to często także prędkością retrakcji, czyli cofania się filamentu. Powinna być nie za szybka ani nie za wolna - wystarczająca, żeby wyciągnąć materiał na czas przejazdu głowicy z miejsca na miejsce i pozwalająca na to, aby silnik krokowy nie gubił kroków, a radełko nie było w stanie wygryźć w filamencie wgłębienia. Warto też zwrócić uwagę na prędkość ruchów jałowych - zbyt niskie prędkości przejazdowe powodują właśnie w wielu przypadkach nitkowanie. W wydruku z użyciem głowic bowden optymalna to ok. 150 mm/s.

5. Przegrzanie materiału

W jego wyniki dochodzi do deformacji i pofalowania obiektów, zwłaszcza o niewielkich rozmiarach. Dlatego należy dobierać ją zawsze do materiału, z którego wykonuje się wydruk. Kiedy zauważy się takie zjawisko, trzeba niezwłocznie obniżyć ją o 5 do 15 stopni. Jeśli i to nie pomaga, zwykle obniża się szybkość wydruku. Warto pamiętać też o tym, że niektóre materiały np. PLA należy zawsze intensywnie chłodzić (szczególnie gdy model jest niewielki i szybko drukowany).

Omówione problemy nie są wszystkimi, z którymi muszą mierzyć się osoby zajmujące się drukiem 3D. Wymienione wyżej mogą przytrafić się zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym. Dlatego tym bardziej warto wiedzieć co może pójść nie tak i poznać metody na ich wyeliminowanie.
Znajdź firmy oferujące drukarki 3D:

--> https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/drukarki-3d 

Znajdź firmy oferujące materiały do drukarek 3D:
--> https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/materialy-do-drukarek-3d 


Źródło: 3don.pl
Redaktor: MRR, 3don.pl

Dodano 27.02.2023

Powiązane:
Partnerzy