Jak zmniejszyć ryzyko urazu przy pracy fizycznej dzięki drukowi SLS 3D?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁUKontuzje, urazy, a docelowo niezdolność do pracy, to częste bolączki osób pracujących w ogrodnictwie, na liniach montażowych oraz wykonujących prace budowlane. 3P Support, wykorzystując technologię 3D dostarczaną przez polską firmę Sinterit, znalazło rozwiązanie tego problemu.

3P Support to startup założony przez Lotte Beernaert, pracujący nad indywidualnymi rozwiązaniami dla firm chcących zminimalizować obrażenia związane z pracą. Zespół wykwalifikowanych projektantów opracowuje wygodne i solidne produkty, których celem jest ochrona zdrowia pracowników.

Genezą do uruchomienia firmy był kurs „Projektowanie z myślą o zaawansowanych technikach i środowiskach produkcyjnych” na belgijskim Uniwersytecie w Gandawie. Podczas pracy fizycznej, przede wszystkim w ramach ogrodnictwa, ale również prac montażowych na linii produkcyjnej i prace budowlane, bardzo często dochodzi do urazów dłoni. Są to zwłaszcza powtarzające się uderzenia i nacisk. Prowadzą one do różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Konwencjonalne rękawice mają chronić przed przecięciami, czy uszkodzeniami powodowanymi przez ostre przedmioty, ale niewiele uwagi poświęca się samej ochronie mechanicznej dłoni. W zależności od rodzaju pracy wykonywanej podczas ich noszenia, rękawice mają tendencję do przedwczesnego zużycia, co jest niebezpieczne dla pracownika i kosztowne dla pracodawcy. W ciągu krótkich czterech miesięcy Lotte Beernaert opracowała wykonaną na zamówienie ortezę wielokrotnego użytku, która doskonale otula dłonie i działa w połączeniu z gotową rękawicą. Skan 3D dłoni jest konwertowany na model 3D na platformie programistycznej Rhino-Grasshopper. Algorytm umożliwiający dodawanie wzorów zwiększających komfort lub zapewniających przyczepność.

Do wykonania ortezy Beernaert wykorzystała kompaktową drukarkę działającą w technologii SLS - Sinterit Lisa. Model wydrukowany został z miękkiego tworzywa TPU, którego właściwości, połączone z wysokim poziomem szczegółowości i brakiem struktur wspierających jest łatwa w produkcji. Rozwiązanie zaproponowane przez Lotte wykorzystuje pełny potencjał branży AM, eliminując wszelkie zbędne etapy procesu projektowania i produkcji. Nie ma potrzeby przechowywania przedmiotów ani zatrudniania wyspecjalizowanego personelu, aby dopasować plastikową osłonę ortopedyczną do dłoni.

Projekt do druku 3DKlienci mogą po prostu zeskanować dłoń za pomocą aplikacji skanującej, dane są przetwarzane, poprawiane przez klienta oraz drukowane. Technologia kompaktowych drukarek działających w technologii SLS przyspiesza wzrost i rozwój start-upów dzięki możliwości dostarczania zaawansowanych technologicznie rozwiązań bez konieczności dokonywania kosztownych inwestycji w sprzęt lub outsourcingu produkcji.

Drukarki takie jak Lisa, ale również większe: Lisa PRO i Lisa X, spełniają oczekiwania instytucji edukacyjnych. Umożliwiają one studentom drukowanie w technologii SLS przy wykorzystaniu wielu różnych materiałów (PA12, PA11, TPU, TPE, i innych) w przystępnej cenie.

Jest to szczególnie ważne dla młodych firm, których całym kapitałem jest często innowacyjny pomysł. Wybór drukarki polskiego producenta nie był przypadkowy. Sinterit jest światowym pionierem kompaktowego druku SLS, wyznaczającym trendy dla innych firm z sektora. Posiada ponad tysiąc instalacji na całym świecie, a drukarki znane są z precyzji i łatwej obsługi.

Źródło: Sinterit Sp. z o.o.

Dodano 24.02.2022

Sinterit sp. z o.o.
Nad Drwiną 10
30-741 Kraków
+48 570 967 854
Powiązane:
Partnerzy