Wiedza

Jak wybrać drukarkę 3D?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Na co zwrócić uwagę podejmując decyzję dotycząca zakupu drukarki 3D? W artykule przedstawiamy 5 rzeczy, które warto brać pod uwagę.


Drukarki 3D z dnia na dzień zyskują coraz większą popularność, ponieważ mają niemal nieograniczone możliwości wytwórcze. Jednak wybór odpowiedniego sprzętu nie należy do prostych, dlatego warto poznać kwestie, które należy poddać analizie w czasie szukania odpowiedniego urządzenia. Dzięki temu uda się kupić drukarkę 3D, która spełni pokładane w niej oczekiwania, a rezultaty jej pracy zadowolą zleceniodawcę.

Aplikacja i odpowiednia geometria tego, co będzie drukowane

Wybór drukarki 3D powinien być podyktowany przede wszystkim tym, co chcemy za jej pomocą stworzyć. W tym celu konieczny jest wybór aplikacji, a tym samym charakteru i przeznaczenia rzeczy. Może się też okazać, że jej geometria może nie być odpowiednia. Najtańsze i najpopularniejsze na rynku sprzęty klasy FMD / FFF nie są w stanie tworzyć skomplikowanych kształtów czy precyzyjnych, małych albo cienkościennych detali. W obszarze przygotowania złożonych geometrii może sprawdzić się niestety najdroższa w eksploatacji metoda PolyJet/MJP (natryskiwanie żywic i utwardzanie ich lampą UV), ale o niej napiszemy więcej przy technologii druku. Oprócz niej stosuje się w takich przypadkach także metodę SLS (szczególnie kiedy chce się stworzyć element o doskonale gładkich ściankach budowanych na podporach i do produkcji niskoseryjnej).

Materiał do drukarki 3D

Podejmując decyzję dotycząca zakupu drukarki 3D warto wziąć pod uwagę materiał, z jakiego drukuje dane urządzenie. Jest on ściśle powiązany z technologią wydruku i poniższa klasyfikacja jasno to wskaże. Wyróżnia się 3 rodzaje materiałów do drukarek 3D:

  • żywice światłoutwardzalne - właściwości fizyczno-chemicznych np. dużej twardości zyskują poprzez utwardzanie w pojemniku z użyciem wiązki lasera lub światła emitowanego przez projektor, lub ekran LCD. Stosuje się je w SLA, DLP, PolyJet;
  • technologie proszkowe - materiał powstaje ze sproszkowanych tworzyw sztucznych (np. poliamidów stopniu polistyrenów,elastomerów czy poliaryloeterketonów) albo stopów metali (metoda jako jedyna umożliwia drukowanie z tego materiału). Wykorzystuje się je w drukarkach CJP, SLS, SLM DMLS, EBM, MJF;
  • termoplasty w żyłce - pozwala na drukowanie z materiałów termoplastycznych w formie żyłki, również z wyjątkowych tworzyw kompozytowych jak choćby nylonu domieszkowanego włóknem węglowym lub polipropylenu domieszkowanego włóknem szklanym. Wykorzystuje się je najczęściej w technologii FDM/FFF.

Technologia druku 3D

To jedna z najważniejszych kwestii, bo rodzaj technologii addytywnej wskazuje, do jakiego użytku jest przeznaczona dana drukarka 3D, a warto pamiętać także, że każda z nich ma swoje wady i zalety oraz nie każdą uzyska się pożądany efekt. Wyróżnia się 5 podstawowych technologii:

  1. FMD/ FFF (Fused Deposition Modeling/ Fused Filament Fabrication) - ta metoda jest najbardziej rozpowszechniona i najpopularniejsza, bo gwarantuje niską cenę, szybkość oraz wytrzymałość wydruku, a także używanie go zaraz po skończonej pracy drukarki. Do jej wad zalicza się nie za dużą dokładność i jakość, modele muszą być też często poddane znacznej obróbce. Dlatego najczęściej stosuje się ją do prototypowania, tworzenia makiet lub w druku amatorskim.
  2. SLS (Selective Laser Sintering) - czyli selektywne spiekanie proszków umożliwiające uzyskanie wydruku o wysokiej jakości i jednolitej fakturze. Za pomocą tej technologii można wydrukować skomplikowane geometrycznie albo duże elementy. Poza tym ze względu na wysoki stopień powtarzalności stosuje się ją również do tworzenia serii, ale mniejszych produktów.
  3. SLA Stereolithography - warto stosować wtedy kiedy wydruk musi być bardzo dokładny i wyjątkowo precyzyjny. Umożliwia bowiem na wierne odwzorowanie nawet drobnych szczegółów na modelu. Ponadto stereolitografia pozwala na wydruk z szerokiej gamy materiałów funkcjonalnych. Do tego mogą mieć one różną odporność termiczną, wytrzymałość mechaniczną czy elastyczność.
  4. DMLS (Direct Metal Laser Sintering) - bardzo zaawansowana technologia wykorzystywana do wydruków skomplikowanych geometrii i struktur, których nie udaje się wyfrezować na maszynie CNC. Elementy metalowe wykonane tą metodą są trwałe, mocne i lżejsze w porównaniu do konwencjonalnych metod wytwarzania.
  5. PolyJet - to najbardziej precyzyjna technologia, choć jej zasada działania jest zbliżona do SLA (bazuje na utwardzaniu płynnej żywicy, ale tu utwardzanie następuje z użyciem lampy UV). Często stosuje się ją do tworzenia finalnych prototypów, które muszą charakteryzować się gładką powierzchnią i wysoką jakością.

Właściwości drukarki 3D 

Decydując się na zakup drukarki 3D, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak szybkość drukowania, rozmiar/objętość wydruku i wysokość warstwy jak można za jej pomocą uzyskać. 

Teoretycznie im prędkość jest wyższa, tym lepiej, szczególnie jeśli planuje się drukować duże elementy. Jednak nawet najdroższa drukarka nie będzie w stanie wykonać procesu błyskawicznie, jeśli obiekt będzie charakteryzował się szczegółowością i być bardzo dokładny. Pod uwagę trzeba wziąć też materiał, grubość warstwy, ilość podpór itp. Dlatego nie warto bardzo skupiać się na tej właściwości. 

Drugi aspekt warto rozpatrzyć pod kątem tego, jak duże elementy będzie się drukować. Warto kupić większą drukarkę, kiedy chce się drukować obiekty o dużych rozmiarach. 

Natomiast wysokość warstwy zależy od używanej drukarki 3D, ale także od oprogramowania. Im bardziej ma być gładsza powierzchnia wydruku, tym niższa powinna być warstwa, potrzebna do przygotowania całego modelu.

Obsługa, serwis i support

Warto brać je pod uwagę zwłaszcza w przypadku, gdy nie ma się w zespole serwisantów czy programistów, którzy doskonale znają się na technicznych aspektach drukarek 3D. Odpowiedni serwis i support pomoże nie tylko w poznaniu, wyborze i odpowiednim wykorzystaniu opcji wydruku. Dzięki niemu uda się szybko naprawić ewentualne usterki lub awarie i uniknąć dużych przesunięć czasowych w realizacji modelu.

Znajdź firmy oferujące drukarki 3D:

--> https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/drukarki-3d 

Znajdź firmy oferujące materiały do drukarek 3D:
--> https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/materialy-do-drukarek-3d

 

Źródło: 3don.pl
Redaktor: MRR, 3don.pl

Dodano 13.02.2023

Powiązane:
Partnerzy