Wiedza

Jak wybrać skaner 3D? - najważniejsze kryteria wyboru

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Ze względu na coraz większe możliwości skanerów 3D i ilość zastosowań tych urządzeń są one chętniej wybierane przez firmy oraz wykorzystywane w ich codziennej pracy.


Z tych także względów na rynku pojawiają się urządzenia różniące się technologiami, możliwościami i parametrami, a także ceną. Co w takim razie warto brać pod uwagę, decydując się na zakup skanera 3D? Jakie kwestie należy rozważyć, aby odpowiednio dobrać go do powierzanych mu zadań? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć już za chwilę.

Stacjonarne, ręczne a może hybrydowe? - dopasowanie rodzaju skanera 3D do zadań

Wśród skanerów 3D wyróżnia się zwykle 3 typy i dobiera się je w zależności od wielkości obiektu, który ma zostać przeskanowany:

  1. stacjonarne - wykorzystywane są przede wszystkim do skanowania obiektów mniejszych, do 30 cm. Ale także średnich - wtedy stosuje się dodatkowo statyw/stolik obrotowy lub ramię pomiarowe, aby zniwelować problemy z ich mobilnością. Zwykle są cięższe niż pozostałe rodzaje skanerów i przez to mniej wygodne w czasie użytkowania;

  2. ręczne - ich zaletami są mobilność i lekkość. Stosuje się je do skanowania średnich i dużych obiektów tj. samochód. Używa się ich, jak sama nazwa wskazuje, trzymając w ręku a strumień światła, kieruje na skanowany przedmiot. Następnie oprogramowanie automatycznie łączy skany tworząc model 3D.

  3. hybrydowe - skanery tego typu łączą funkcję dwóch poprzednich skanerów. Za ich pomocą można stacjonarnie zeskanować mniejsze obiekty przy zachowaniu dużej precyzji, a także ręcznie większe, choć wtedy trzeba liczyć się z tym, że będzie ona na mniejszym poziomie.

Technologia skanowania

Za najpopularniejsze uznaje się laserowe skanery 3D i urządzenia wykorzystujące światło strukturalne. Obie technologie mają swoje zalety i wady oraz ograniczenia. Pierwszy typ ma większe możliwości - charakteryzuje go wysoka precyzja i rozdzielczość skanów, pozwala na skanowanie dużych obiektów. Takich skanerów można z powodzeniem używać nawet w słabych warunkach oświetleniowych, a także do skanowania czarnych, błyszczących i białych elementów oraz co warte podkreślenia, nie trzeba pokrywać ich wtedy sprayem matującym. Skanery 3D korzystające z technologii laserowej są jednak dosyć drogie, a na pewno droższe niż wykorzystujące światło strukturalne. Do podstawowych zalet tych drugich zalicza się natomiast dużą szybkość skanowania i lekkość. Dlatego są często stosowane przy tworzeniu modeli 3D ludzi. Niestety nie posiadają zalet skanerów 3D laserowych, dlatego korzysta się z nich w przypadku mniejszego budżetu i wymagań.

Dokładność skanowania

Ten parametr jest niezwykle istotny, zwłaszcza w przemysłowym zastosowaniu, ponieważ na podstawie danych skanowania podejmuje się najważniejsze decyzje odnośnie działania i jego efektów. Precyzując, w przypadku skanowania 3D dokładność odnosi się do tego, jak blisko danego obiektu mamy się znaleźć w tworzeniu jego wirtualnej kopii. Chodzi więc o bliskość wymiarów modelu 3D względem wymiarów rzeczywistego obiektu.

Warto również wybierać takie skanery, które są skalibrowane fabrycznie i posiadają potwierdzający to certyfikat. Chociaż do specjalnych zastosowań lepiej zdecydować się na urządzenie pozwalające na kalibrację ręczną. Przyjmuje się jednak, że nie powinna być ona konieczna przed każdorazowym użyciem lub po przeniesieniu skanera. Z kolei proces ten, nie może sprawiać problemów i być szybki. Warto pamiętać o tym, że wysoka precyzja idzie w parze z ceną. Tego typu skanery 3D korzystają z droższych podzespołów i technologii, ale mając do dyspozycji sprzęt wysokiej klasy, uzyskuje się znacznie lepsze efekty.

Rozdzielczość skanera 3D

Rozdzielczość urządzenia skanującego dotyczy najmniejszej możliwej odległość między dwoma punktami w modelu 3D i określa się ją poprzez milimetry albo mikrometry. Urządzenia oferujące ją na wysokim poziomie warto wybrać, kiedy chce się uzyskać szczegółowy model 3D - tylko taki będzie w stanie zarejestrować wszystkie cechy obiektu. Trzeba pamiętać o tym, że wysoka rozdzielczość przekłada się na większy rozmiar pliku i dłuższy czas przetworzenia modelu. Może to być pewnego rodzaju utrudnieniem, gdy posiada się mało wydajny komputery lub chce się wydrukować w 3D ostateczny model.

Szybkość skanowania

W przypadku skanerów 3D szybkość odnosi się do prędkości, z jaką może on uchwycić dany obiekt. Jej pomiar odbywa się w nieco inny sposób w zależności od zastosowanej technologii skanowania. Przykładowo szybkość tych wykorzystujących światło strukturalne oblicza się na podstawie liczby klatek i liczby punktów przechwyconych na sekundę.

Oprogramowanie skanera 3D

Odpowiedni program wpłynie przede wszystkim na szybkość, bezbłędność obsługi i przetwarzania danych. Dlatego dobrze jest zapoznać się z dostępnymi funkcjami oraz sprawdzić, czy są one optymalne do planowanych działań. Nie bez znaczenia są też łatwa i intuicyjna obsługa oraz kompatybilność. Warto również zwrócić uwagę na to czy oprogramowanie jest rozwijane i czy są do niego wydawane aktualizacje. Mogą one bowiem znacząco wpłynąć na użyteczność urządzenia skanującego, a także usprawnić jego pracę.

Aby zyskać kompleksowe spojrzenie na temat, warto także zapoznać się z tekstem Jaki skaner 3D kupić i ile kosztuje? Jest on na tyle szeroki, a wybór urządzenia na tyle trudny, że dobrze jest mieć bez zbędnego szukania więcej niż jeden punkt odniesienia. 

 
Znajdź firmy oferujące skanery 3D:
--> https://3don.pl/katalog-firm/skanowanie-3d/skanery-3dRedaktor: MRR, 3don.plDodano 23.11.2022

Powiązane:
Partnerzy