Czy technologia SLS jest wystarczająco elastyczna?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Pojawienie się druku 3D dało wielu firmom impuls do wejścia w ten rynek i odnalezienia swojej niszy. Jedną z nich są tzw. service providerzy, czyli firmy świadczące usługi druku 3D dla innych podmiotów, nieposiadająych na stanie własnych drukarek. Nisza providera jest ciekawa, ale wymagająca i trzeba wiedzieć jak w nią wejść, żeby osiągnąć sukces rynkowy.

Netsheipas AM to małe, litewskie biuro serwisowe. Jego główną działalnością jest drukowanie małych serii wydruków, tworzenie prototypów oraz szybka obsługa, głównie klientów przemysłowych. Do najczęściej zlecanych prac należą skomplikowane i delikatne modele wymagające sporo uwagi podczas wydruku i przygotowania, ale jednocześnie precyzji i wysokiej jakości. Dodatkową usługą, jaką świadczy Netsheipas jest usługa postprodukcji – kolorowanie i wykończenie wydruków. Działając na rynku od kilku lat, firma zapewnia doradztwo inżynieryjne oraz dostęp do technologii SLS.

Duża, czy mała drukarka SLS?

Posiadania dużej, przemysłowej drukarki SLS jest często kojarzone z biurami serwisowymi, mimo, że takie rozwiązanie często nie pozwala na wystarczającą elastyczność, a co za tym idzie, efektywność druku. Dlatego Netsheipas zdecydował się na rozwiązanie bardziej kompaktowe. Znalezienie odpowiedniej drukarki jest zawsze wyzwaniem, gdyż trzeba pogodzić budżet z możliwościami jakie oferuje dany sprzęt. Analizując rynek i dostępne rozwiązania, Netsheipas zdecydował się na zakup kompaktowej drukarki Lisa PRO firmy Sinterit. Głównym czynnikiem decyzyjnym był szeroki wybór materiałów, kompaktowość oraz sensowna stopa zwrotu. Dość małe pole robocze było dodatkowym plusem, gdyż automatycznie zmniejszało to koszty druku małych elementów, które często są zamawiane przez klientów.

Usługi druku 3DKiedy liczy się efektywność

Zarówno małe, jak i średnie pole robocze zapewniają odpowiednią przestrzeń do efektywnego ulokowania elementów do druku, sprawiając, że czas druku jest relatywnie krótki, a koszt mały. Decyzja o zakupie dwóch drukarek Lisa PRO, była bardzo świadoma, gdyż takie rozwiązanie pozwalało na jednoczesną realizację zamówień wymagających stosowania różnych materiałów.

Dwie drukarki jednego typu to częste rozwiązanie spotykane w biurach serwisowych, gdyż pozwala na efektywne rozpoczynanie nowego wydruku bez konieczności czekania aż skończy się poprzedni. ​Po serii kilku wydruków testowych, Netsheipas AM rozpoczął stałą obsługę swoich klientów z wykorzystaniem sprzętu od firmy Sinterit.

Kompaktowe drukarki Sinteritu obecne są na rynku od 2015 roku i stały się symbolem tego segmentu. Pomimo zakupu dwóch drukarek, dla większej efektywności wykorzystania różnych materiałów, okazało się, że sama wymiana materiału nie stanowi dużego wyzwania, ze względu na swobodny dostęp do komory drukującej, którą łatwo jest wyczyścić.

W tym momencie na rynku kompaktowych drukarek SLS dostępne są oferty trzech liczących się producentów.

Sinterit posiada w swojej ofercie trzy drukarki kompaktowe:

  • Lisa, 
  • Lisa Pro,
  • Lisa X, 
  • jak również jedną drukarkę przemysłową: NILS 480.


Dwie ostatnie zostały zaprezentowane jesienią 2021 roku, a pierwsze sztuki najszybszej i największej kompaktowej drukarki w ofercie firmy – Lisa X, trafiają właśnie do pierwszych klientów.Źródło: Sinterit 


Dodano 04.04.2022

Sinterit sp. z o.o.
Nad Drwiną 10
30-741 Kraków
+48 570 967 854
Powiązane:
Partnerzy