Wiedza

Koszty eksploatacyjne drukarki 3D

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Jakie są koszty eksploatacyjne drukarki 3D? Co wziąć pod uwagę przy jej zakupie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.


Wiele osób zaczynając swoją przygodę z drukiem 3D zapomina, że jest to technologia, która wymaga innych narzędzi oraz akcesoriów niż zwykły wydruk atramentowy. Dlatego, warto wiedzieć jakie elementy będą podlegały eksploatacji, a także generowały koszty oprócz samego urządzenia 3D. W tekście zostaną wskazane te najpopularniejsze i jednocześnie najistotniejsze. Dzięki temu, wiadomo będzie, co należy cyklicznie kupować i wymieniać.

Filamenty - materiały do druku 3D

Na koszty związane z eksploatacją w największym stopniu wpływa filament, czyli materiał, z którego powstają wydruki. Obecnie mogą powstawać z najróżniejszych materiałów. Do najpopularniejszych należą PLA - bioplastik, polimer wykonany z trzciny cukrowej lub mączki kukurydzianej i ABS - terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy. Coraz chętniej stosowane są również filamenty metalowe, imitujące szkło lub drewno. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości chemiczne, wytrzymałość, podatność na obróbkę, a nawet kolor. Dobiera się je do efektu, jaki chce się uzyskać.

Warto pamiętać również o tym, że w zależności od wybranej technolog należy doliczyć koszt materiału podporowego. Cena może ulec zwiększeniu także ze względu na wybraną metodę wypełnienia i sposób drukowania. Dobrze mieć na względzie też, że materiał będzie zużywał się szybciej w momencie, kiedy drukowane będą duże elementy. 

Głowica drukująca

Drukując z termoplastów w formie żyłki, trzeba liczyć się z szybkim zużywaniem głowicy drukującej. Odpowiada bowiem za stapianie filamentu i przetłoczenie go przez dyszę na zewnątrz. Niestety fragmenty tworzyw, pył i kurz z czasem odkładają w głowicy drukującej, doprowadzając do ścierania, zapchania i w efekcie jej niszczenia. Proces ten może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy - zależy od stosowanych materiałów i częstotliwości ich zmieniania, a także z czego wykonana została sama głowica.

Ekstruder

Podczas procesu tłoczenia filamentu zużywa się również ekstruder. Służy do wprowadzania filamentu do głowicy. Jest to swoiste serce drukarki 3D i niestety nie podlega wymianie. Można jednak serwisować radełka (mają tendencję do zapychania się) lub powymieniać takie jego elementy jak taśmę łączącą go z elektroniką czy kable. 

Alkohol izopropylowy

Używa się go płukania/kąpieli wydruków, które powstają z żywicy. Należy przechowywać go w szczelnym pojemniku, ponieważ jest lotną substancją mającą nieprzyjemny zapach i może mieć wpływ na drogi oddechowe człowieka. Poza tym trzeba go wymieniać, bo z czasem zanieczyszcza się nieutwardzoną żywicą z płukanych wydruków. Warto pamiętać, aby robić to w sposób legalny i bezpieczny - nie można zlewać go do kanalizacji. Generalnie sam zabieg płukania i korzystanie, a także przechowywanie alkoholu izopropylowego jest zajmujące i bywa kłopotliwe. Niestety korzystanie z niego przy wspomnianych wydrukach jest niezbędne. 

Stół roboczy

Stół/podłoże na którym wykonuje się wydruki 3D to także istotny element kalkulacji kosztów eksploatacyjnych. To on pełni funkcję podstawy i od niego odkleja się gotowy wydruk. Najczęściej można spotkać się ze stołami szklanymi, z tworzyw sztucznych i blaszanymi. Pierwsze pozwalają zwykle na najdłuższe użytkowanie, a ewentualna wymiana takiego stołu nie wiąże się z wysokimi kosztami. Drugi typ jest kosztowniejszy i szybciej się zużywa, ale posiada nietypowe kształty i budowę co w przypadku pewnego rodzaju wydruku jest niezbędne. Z kolei stoły robocze wykonane z blachy dosyć szybko rysują się podczas odrywania od ich powierzchni wydruków, ale także mają swoich zwolenników. Poszczególnych typów stołów roboczych używa się w zależności od techniki druku, a także jego przeznaczenia.


Znajdź firmy zajmujące się drukiem 3D:
--> https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d

Znajdź firmy oferujące drukarki 3D:
--> https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/drukarki-3d
Redaktor: MRR, 3don.pl

Dodano 05.12.2022

Powiązane:
Partnerzy