Wiadomości

Targi INNOFORM® 2022 - kooperacja w najlepszym wydaniu

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


W sercu polskiej doliny narzędziowej - Bydgoszczy - w dniach 
27-29 września 2022 odbyła się 5. już edycja jedynych w Polsce targów narzędziowo-przetwórczych INNOFORM®, skupiających oferentów i decydentów branży. W Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym spotkali się producenci i dystrybutorzy obrabiarek, narzędzi specjalnych i skrawających, form wtryskowych, specjalistycznego oprogramowania, firmy zajmujące się modelowaniem, wizualizacją i symulacją procesu wtryskiwania, automatyzacją i robotyzacją produkcji, przetwórcy tworzyw sztucznych i przedstawiciele wielu innych branż.

Spotkania stacjonarne największą siłą biznesu

Innowacyjny branżowy asortyment, dwie konferencje, spotkania brokerskie, warsztaty pozwalające zwiększyć automatyzację produkcji, podpisane kontrakty i kluczowe rozmowy - tegoroczna edycja pokazała siłę branży. Kooperacja to słowo klucz przyświecające Targom INNOFORM® od pierwszej edycji. Przedsiębiorcy rokrocznie odwiedzają te targi w jednym konkretnym celu - aby poznać nowości i wdrożyć je w swoich zakładach, uzupełnić park maszynowy i nawiązać współpracę z podwykonawcami. Tak też było podczas tej edycji. Imprezę odwiedziło 2079 przedsiębiorców, którzy zapoznali się z ofertą 193 firm z całego świata. 

Ekonomia ponad wszystko

Tematem przewodnim minionych targów była ekonomia, która dominowała nie tylko podczas spotkań branżowych, ale również w kuluarach, co można było usłyszeć chodząc po hali wystawienniczej. Wystawcy dzięki innowacjom technologicznym i produktom pokazali, jak radzić sobie z nowymi wyzwaniami.

 
- Po wakacjach widać tendencję inwestowania w energooszczędne maszyny elektryczne lub hybrydowe, ludzie wolą zapłacić więcej, aby potem oszczędzać więcej na procesie produkcji - powiedział Dawid Sawkow, sales manager, InAutom Poland Sp. z o.o.


Sukces firmy w dużej mierze zależy od kontaktów, których setki zebrali nie tylko przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego, ale zwiedzający z najdalszych zakątków Polski i świata. Czy wystawcom udało się zrealizować wyznaczone cele biznesowe? 


Na początku dział narzędziowni powstał dla naszych własnych potrzeb, jednak z czasem stwierdziliśmy, że chcemy go wykorzystać na większą skalę i szukać klientów zewnętrznych. Przyjechaliśmy tutaj właśnie po to, żeby znaleźć firmy, które (…) potrzebują form, potrzebują fachowego doradztwa, ale przede wszystkim długoterminowej współpracy, to jest to do czego dążymy. Zgłosiło się do nas kilku konkretnych klientów, ciekawe firmy, myślę, że dojdzie do poszerzenia biznesów - mówił Martyn Szyc, export manager, DTM System.


Targi służą nie tylko pozyskiwaniu nowych, ale i utrwalaniu dotychczasowych kontaktów, co już drugiego dnia targów potwierdził Dawid Sawkow:


- Jeżeli chodzi o cele, udaje się je realizować. Nasi klienci z całej Polski tak naprawdę przyjeżdżają do handlowców, spotykają się, podpisują umowy. Dzięki temu też poznają te targi, poznają firmy z regionu, co dla nas jest ważne. Z wieloma firmami już kooperujemy, dzięki czemu jest nam po prostu łatwiej, kiedy przyjeżdża klient i widzi, że Bydgoszcz to nie tylko dwie firmy, a o wiele więcej narzędziowni. 

 

INNOFORM® 2022 - kooperacja w najlepszym wydaniuDuża rola edukacji 

Pierwszego dnia targów nie zabrakło branżowych konferencji, podczas których zostały omówione dwa bardzo ważne tematy: rozwiązania Przemysłu 4.0 oraz skracanie globalnych łańcuchów wartości. Prelegentami byli zarówno specjaliści w zakresie robotyzacji i automatyzacji, jak również przedsiębiorcy. Odwiedzający podkreślali świetne merytoryczne przygotowanie wykładów i obszerną wiedzę, którą udało im się zdobyć. 

Drugiego dnia targów w formie stacjonarnej, a trzeciego dnia w formie online odbyła się ceniona od lat Giełda Kooperacyjna przygotowana przez Ośrodek Enterprise Europe Network przy Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Spotkania „twarzą w twarz” pozwoliły przedsiębiorcom poruszyć konkretne tematy, szczegółowo opowiedzieć o swoich planach czy oczekiwaniach. 

Trzeci dzień adresowany był do młodzieży ze szkół średnich. Najpierw uczniowie wzięli udział w konferencji, podczas której jednym z poruszonych tematów były kompetencje w branży narzędziowo-przetwórczej oraz możliwości rozwoju kariery zawodowej. Następnie pod okiem dedykowanych przewodników zwiedzili targi. 

Dopełnieniem programu towarzyszącego była Strefa Kariery. Targi branżowe to świetna okazja do nawiązania relacji pracodawców z potencjalnymi pracownikami i odwrotnie. To tutaj w jednym miejscu spotykali się liderzy branży i doświadczeni specjaliści oraz osoby nastawione na rozwój zawodowy. Dlatego organizatorzy nie zapomnieli o specjalnej strefie ogłoszeń dla wszystkich szukających i oferujących pracę.

Targi INNOFORM® 2022 - kooperacja w najlepszym wydaniu

 

Zakład produkcyjny w 3D

Jedną z atrakcji Targów INNOFORM® była specjalna przestrzeń przygotowana przez Platformę Robotów DBR77. Za pomocą okularów VR odwiedzający mogli przenieść się do specjalnie zaprojektowanej hali produkcyjnej. Została zaprojektowana w Studio 3D, autorskim narzędziu online, które wykorzystuje technologię przeznaczoną do tworzenia najlepszych gier komputerowych. Każdy uczestnik mógł poznać, jak na poszczególnych etapach wygląda proces produkcyjny. 

Wiele firm pierwszy raz brało udział w targach narzędziowo-przetwórczych. Zgodnie stwierdzili, że wydarzenie robi na nich bardzo dobre wrażenie.


- Są to moje pierwsze targi, na których jestem wystawcą (…), uważam, że targi są bardzo dobrze zorganizowane, jest mnóstwo sympatycznych ludzi i panuje świetna atmosfera wśród wystawców, nie ma złej konkurencji. Targi na pewno wpływają na nawiązanie relacji na innym poziomie, bardziej koleżeńskim, co ułatwia prowadzenie interesów i biznesów. (….) Zawsze relacja: człowiek - człowiek bardziej zbliża. - powiedziała dr Paulina Trzeciak z Katedry Ekologii i Biogeografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.


Wydarzenie ponownie połączyło świat biznesu i nauki. Od pierwszej edycji służy nie tylko jako miejsce prezentacji technologii i narzędzi ale również wymiany specjalistycznej wiedzy, poruszając ważne dla branży tematy. 


- Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych, na których niebawem ogłosimy datę kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Kooperacyjnych Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM®. - powiedziała Grażyna Grabowska, Prezes Targów w Krakowie. 

 

Źródło: Targi w Krakowie

Dodano 13.10.2022

Powiązane:
Partnerzy