Wiadomości

Innowacyjne technologie na EMO Milano 2021

 


W terminie od 4 do 9 października, kiedy po pandemiczna odbudowa powinna już ruszyć, w obiekcie targowym fieramilano Rho odbędą się jedne z największych światowych targów sektora obrabiarkowego EMO MILANO 2021, organizowane z inicjatywy CECIMO - Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Obrabiarek przez włoskie stowarzyszenie producentów obrabiarek UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE.

16 czerwca br. targi EMO MILANO 2021 zostały zaprezentowane na internetowej konferencji prasowej, która spotkała się z dużym zainteresowaniem polskich odbiorców. W czasie konferencji prasowej wystąpili: Antonino Mafodda, Dyrektor Italian Trade Agency w Polsce, J.E. Aldo Amati Ambasador Włoch w Polsce oraz Luigi Galdabini, Komisarz generalny targów  EMO MILANO 2021, natomiast uczestnikami spotkania byli przedstawiciele prasy branżowej, firm oraz klastrów i izb gospodarczych.

Celem konferencji było przybliżenie produktów i rozwiązań, które będą prezentowane na EMO MILANO 2021, a znajdą się wśród nich m.in.: obrabiarki do obróbki plastycznej i obróbki skrawaniem, systemy produkcyjne, technologie wspomagające, roboty i automatyka, rozwiązania dla zintegrowanych i cyfrowych fabryk oraz wytwarzania przyrostowego.

W halach targowych zostaną zaprezentowane najbardziej zaawansowane technologie z branży. Są one coraz ściślej związane z połączeniami systemowymi i umożliwiają realizację funkcji o wysokiej wartości dodanej, bez których współczesny przemysł nie może się obyć. Tym samym fieramilano Rho stanie się największą cyfrową fabryką, jaka kiedykolwiek powstała w obiekcie targowym.

Specjaliści z całego świata, reprezentujący wszystkie najważniejsze gałęzie przemysłu, w których znajdują zastosowanie prezentowane technologie, tj. przemysł maszynowy, motoryzacyjny, lotniczy, kosmiczny, kolejowy, metalurgiczny i materiałowy, znajdą w Mediolanie szeroką i zróżnicowaną ofertę produktową i będą się mogli zapoznać z rozwiązaniami integrującymi technologie produkcji z systemami Internetu Rzeczy. 

Dlatego właśnie EMO jest wydarzeniem wystawienniczym, które - jak żadne inne - potrafi zinterpretować „ducha epoki" w przemyśle, a jednocześnie zaprezentować najbardziej futurystyczne technologie służące rozwojowi i dobrobytowi społeczeństwa. Ukazują one - zgodnie z tegorocznym hasłem - „magiczny świat obróbki metali".

Dzięki temu po raz kolejny EMO MILANO przyciągnie fachowców z całego świata, tradycyjnie już potwierdzając, że jest wystawą adresowaną do osób decydujących o zakupach w zakresie technologii produkcji: aż 81% wszystkich zwiedzających to decydenci (56% współdecyduje o zakupach, a 25% decyduje samodzielnie).

Mimo, że nabór zgłoszeń rozpoczął się w okresie szczególnej niepewności spowodowanej sytuacją epidemiologiczną, swój udział w targach zapowiedziało wielu renomowanych producentów z większości krajów i branż, tradycyjnie już będących kluczowymi graczami EMO.

Do połowy maja 2021 roku swój udział w targach EMO MILANO 2021 potwierdziły firmy z 32 krajów. Na liście wystawców najliczniej reprezentowane są Włochy, Niemcy, Tajwan, Hiszpania, Japonia, Szwajcaria, Chiny i Korea, a dzięki zgłoszeniom na bieżąco napływającym do sekretariatu lista ta z dnia na dzień się wydłuża. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy w związku ze światową kampanią szczepień, ich liczba jeszcze wzrośnie.


Luigi Galdabini, Komisarz Generalny EMO MILANO 2021, powiedział: „Oczekiwania branży są bardzo wysokie, co świadczy o tym, że przemysł jest zdeterminowany, by wrócić do normalności. Do sekretariatu napływają liczne zgłoszenia wystawców, nabór przebiega bardzo sprawnie. Niemniej spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach, za sprawą coraz szerzej zakrojonej kampanii szczepień na całym świecie, tempo rejestracji jeszcze wzrośnie". 

 

Zwiedzający Targi EMO Milano 2015Coraz większa liczba zaszczepionych, prognozy wzrostu popytu na całym świecie oraz znaczące zachęty do inwestowania w nowe technologie produkcji we Włoszech: to wszystko elementy, które składają się na naprawdę korzystny kontekst dla EMO MILANO 2021. 

Według prognoz Oxford Economics po dużym spadku odnotowanym w 2020 roku, rok 2021 powinien przynieść ożywienie na światowym rynku obrabiarek. Szacuje się, że osiągnie 62,7 miliardy euro (Azja - 35 mld euro, + 16,2%; Europa - 16 mld euro, + 13,3%; obie Ameryki - 11 mld euro, + 14,5%). We wszystkich krajach spodziewane jest ożywienie popytu, które utrzyma się również w 2022 i 2023 roku. Co się tyczy samej Europy, w 2021 roku zarówno we Włoszech (3,1 mld euro, + 10,1%), jak i w Niemczech (4,9 mld euro, +8,7%) prognozowany jest wzrost w zakresie inwestycji w technologie produkcji. Tendencja wzrostowa powinna utrzymać się w obu tych krajach także w latach 2022-2023.

Ponadto z myślą o włoskich firmach, które w latach 2021 i 2022 planują inwestycje w nowe obrabiarki, roboty, systemy automatyzacji, technologie 4.0 i cyfrowe, włoski rząd stworzył system ulg w postaci zwolnienia z podatku w wysokości do 50%. Jest to ogromna szansa biznesowa dla wystawców z całego świata.

W przekonaniu, że sytuacja we Włoszech umożliwi odbycie targów bez ograniczeń, utwierdza fakt, że od września fieramilano Rho będzie areną wielu szeroko zakrojonych międzynarodowych wydarzeń. Przed EMO MILANO 2021 w Mediolanie odbędą się targi mody, a następnie międzynarodowe targi meblowe Salone del Mobile, które przyciągają miliony zwiedzających z całego świata.

Widać, że światowy przemysł pokłada wielkie nadzieje w rychłym powrocie do normalności. Zakłada ona, rzecz jasna, zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa w celu zapobiegania Covid 19. Obowiązywać będą sprawdzone protokoły bezpieczeństwa, przetestowane już podczas targów BI-MU zorganizowanych przez UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE w październiku 2020 r., w samym środku pandemii, które przebiegały bezpiecznie i bez żadnych problemów.

Te liczby i uwagi powinny same w sobie wystarczyć, aby przekonać do udziału w EMO MILANO 2021. Oprócz samej wystawy w Mediolanie odbędą się liczne imprezy towarzyszące, które pozwolą jak najlepiej wykorzystać obecność przedstawicieli branży.

Targi EMO Milano 2015 nowe technologieWśród tych inicjatyw szczególne miejsce zajmuje wystawa EMO DIGITAL, której celem będzie zaprezentowanie potencjału technologii cyfrowych dla produkcji. Warto również wymienić STREFĘ START UP-ÓW, gdzie pokazana zostanie rola tych podmiotów w branży produkcji obrabiarek, której wyróżnikiem jest przecież innowacyjność.

Dzięki THE SPEAKER CORNER, swoistej arenie utworzonej w jednej z hal wystawienniczych, EMO MILANO 2021 połączy ekspozycję z merytoryczną, dogłębną analizą kulturową. Posłuży jej bogaty program wykładów oraz wydarzeń towarzyszących, obejmujący m.in. dyskusje z ekspertami oraz prezentacje technologii związanych z branżą. Bohaterami tych wydarzeń, kierowanych przede wszystkim do zwiedzających, będą również wystawcy, którzy będą mogli wziąć udział w licznych inicjatywach, ukazujących z bliska różne aspekty produkcji obrabiarek oraz w spotkaniach, będących okazją do dzielenia się know-how.

Dla wszystkich, którzy przyjadą do Mediolanu na prezentacje i spotkania EMO MILANO 2021 będzie również okazją, by zakosztować włoskiego stylu życia. Od 2015 roku miasto nieprzerwanie się rozwija, rośnie - nie tylko wzwyż, i nawet kryzys sanitarny nie przerwał tego procesu. W 2020 roku w Mediolanie zrealizowano wiele inwestycji, nie tylko urbanistycznych. Prace renowacyjne i modernizacyjne objęły zabytki, atrakcje turystyczne, miejsca spotkań, co goście EMO MILANO 2021 będą mogli docenić w czasie pobytu w Mediolanie.

CECIMO - Europejskie Stowarzyszenie Producentów Obrabiarek powierzyło organizację EMO MILANO 2021 strukturom operacyjnym włoskiego stowarzyszenia producentów obrabiarek, robotów i systemów automatyki UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE. Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas organizacji sześciu poprzednich edycji wystawy (1979, 1987, 1995, 2003, 2009, 2015) oraz BI-MU, obsługa EMO będzie służyć wszelką pomocą zwiedzającym, wystawcom, dziennikarzom i wszystkim gościom i proponować im dedykowane wydarzenia. Wszelkie informacje dotyczące wystawy dostępne są na aktualizowanej na bieżąco stronie emo-milano.com. 

Stowarzyszenie CECIMO przekazało już kalendarz wystaw, które odbędą się po EMO MILANO 2021. Po edycjach w Niemczech w 2023 i 2025 roku, EMO odbędzie się ponownie we Włoszech w 2027 roku, potwierdzając tym samym harmonogram, w ramach którego Mediolan i Hanower będą naprzemiennie organizować światową wystawę obrabiarek. Aktualne informacje dotyczące targów dostępne są na stronie internetowej https://emo-milano.com/


Źródło: ICE Warszawa
Redaktor: MRR

Dodano 17.06.2021

Powiązane:
Partnerzy