Druk 3D z metalu w warunkach biurowych?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 


Czy druk 3D z metalu w warunkach biurowych jest możliwy? ExOne przy współpracy z firmą Rapidia dostarcza najszybsze tego typu rozwiązanie pod nazwą ExOne Metal Designlab™.

Popularne na rynku drukarki 3D do metalu (Binder Jetting, SLM/DMLS, EBM) znajdują zastosowanie głównie w laboratoriach i pracowniach R&D, ale także do masowej produkcji, w której wykorzystuje się wszelkie dodatkowe urządzenia. Należą do nich piece do wygrzewania, spiekania czy odpuszczania, stacje oczyszczania wydruków i odzyskiwania proszków lub po prostu miejsca do przechowywania gazów technicznych czy chemii niezbędnych do druku i spieku części.

Drukarka ExOne Metal Designlab została opracowana w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów. ExOne Metal Designlab charakteryzuje się prostotą, która nie wymaga tak dużego zaplecza akcesoriów, dlatego z powodzeniem może być stosowana w przestrzeni biurowej.

Czym jest ExOne Metal Designlab

Drukarka ExOne Metal Designlab™ oraz nowoczesny piec X1F to kompletny system do druku 3D z metalu korzystający z technologii opartej na bazie wodnego spoiwa. Przeznaczone są do druku z metalu lub ceramiki. Firma Rapidia po raz pierwszy oryginalną, dwuetapową metodę drukowania 3D i spiekania części metalowych związanych z wodą przedstawiła w 2019. Teraz jest już w zupełności gotowa do sprzedaży.ExOne Metal Designlab™ pracuje z taką samą łatwością jak drukarki do tworzyw sztucznych technologii FDM. Do budowy części wykorzystuje innowacyjną pastę na bazie wody zawierającą proszki metalowe lub ceramiczne. Używana w tym przypadku metoda umożliwia bezpośrednie przeniesienie wydrukowanych detali do pieca, z pominięciem faz chemicznego lub termicznego usuwania spoiwa, co istotnie wpływa na uproszczenie procesu drukowania i umożliwia wykorzystanie drukarki w otoczeniu biurowym.

Perspektywy ExOne i Rapidia

Warto nadmienić, że Dan Gelbart, założyciel firmy Rapidia, seryjny wynalazca oraz przedsiębiorca, jak również popularna osobowość inżynierska w serwisie YouTube, będzie teraz sprawować funkcję doradcy technologicznego firmy ExOne.

Dan Gelbart to inżynier elektryk, brał udział przy tworzeniu firm takich jak Creo Inc. - poświęconej technologią laserowym, sprzedanej w 2005 roku firmie Kodak za 1 miliard dolarów, a także firmy Kardium - zajmującej się aparaturą medyczną. W jego posiadaniu znajduje się 135 patentów amerykańskich na wynalazki z obszaru od technologii śledzenia paczek po leczenie migotania przedsionków. Po wiedzę, którą przekazuje podczas prowadzonej popularnej serii YouTube na temat prototypowania, sięga kilka uniwersytetów.

Wprowadzenie na rynek prawdziwej technologii Print Today, Parts Tomorrow™ to cel, nad którym pracują zespoły ExOne i Rapidia, współpracują nad ciągłym udoskonaleniem systemu i procesu. Nowy zaawansowany piec X1F, o pojemności użytkowej około 10 litrów, będzie także oferowany w całej linii urządzeń addytywnych firmy ExOne, który stanowić będzie doskonałe dopełnienie drukarek Innovent+ lub InnoventPro.


„Jesteśmy zachwyceni, że możemy współpracować z wizjonerem Danem Gelbartem i zespołem technologicznym Rapidia, aby zaoferować drukarkę ExOne Metal Designlab oraz piec do spiekania X1F” - mówi John Hartner, dyrektor generalny firmy ExOne. „Ta technologia jest prawdziwą innowacją oszczędzającą czas, która uzupełnia portfolio ExOne. Teraz naukowcy, nauczyciele i projektanci przemysłowi będą mogli ominąć dni oczekiwania i produkować wysokiej jakości części”.

 

 


„Opracowaliśmy przyjazny dla środowiska system, który tworzy najtrudniejsze, najbardziej skomplikowane części w ciągu jednej nocy” - mówi Dan Gelbart, założyciel Rapidia.

 


„Dziś jesteśmy podekscytowani, że możemy wykorzystać globalny zespół marketingu i sprzedaży ExOne, aby pomóc klientom na całym świecie cieszyć się korzyściami płynącymi z naszej rewolucyjnej technologii. Spodziewam się również wielu innowacji wynikających z połączenia głębokiej wiedzy technicznej obu firm. Teraz użytkownicy mogą już dziś drukować złożone części w ciągu jednej nocy” - dodaje Gelbart.

 

ExOne Metal Designlab będzie bezpośrednio rywalizować z innymi systemami druku 3D z metalu, takimi jak Desktop Metal Studio System 2 czy Markforged Metal X, które korzystają z pokrewnej technologii.


Źródło: COLMEX 
Redaktor: MRR

Dodano 21.04.2021

Colmex Sp. z o.o. / ExOne GmbH
Karolinki 90/9
44-121 Gliwice
+48 32 231 88 26
Powiązane:
Partnerzy