Projektowanie 3D

5 sposobów na optymalizację produkcji

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Presja konkurencji, zmieniające się oczekiwania klientów, nowe technologie i ograniczony dostęp do materiałów, skutecznie potrafią wydłużyć proces produkcyjny.

Poprawa wydajności musi dotknąć takie obszary jak wytwarzanie, serwisowanie, projektowanie i obsługę klienta. Jednak nie każda metoda umożliwia osiągnięcia wyznaczonych celów. Poznaj 5 skutecznych sposobów, jak usprawnić procesy produkcyjne.

Ograniczony przepływ informacji i materiałów może wydłużyć termin dostawy, co z kolei może negatywnie wpłynąć na satysfakcję klienta i utratę pozycji na rynku. Na szczęście do pomocy masz różnorodne narzędzia informatyczne, które pomagają poprawić wyniki. Większość przedsiębiorców wykorzystujących oprogramowanie projektowe typu CAD, aplikacje ERP czy konfiguratory produktu zapomina, że najważniejszy jest przepływ informacji pomiędzy różnymi systemami, ponieważ tylko wtedy zmniejszy się marnotrawstwo materiałowe, a zwiększy wydajność produkcji.

1 - ZARZĄDZAJ PROJEKTAMI DZIĘKI ERP

Wdrożenie zintegrowanego środowiska CIM (Computer Integrated Manufacturing) może być rozwiązaniem powyższych problemów. Stabilne środowisko do zarządzania projektami, począwszy od fazy planowania, realizacji i sterowania. W jego skład powinien wchodzić system ERP umożliwiający planowanie produkcji poprzez tworzenie projektów, do których możesz przypisać odpowiednie zasoby oraz wyznaczasz zapotrzebowanie. W ERP do dyspozycji masz harmonogramy, możesz również szybko i sprawnie sporządzić kalkulacje wstępne i końcowe. Dane możesz prezentować w formie wykresów, otrzymując przejrzysty obraz pracochłonności.

2 - POŁĄCZ PRODUKCJĘ I INŻYNIERIĘ - CZYLI INTEGRACJA CAD 

Integracja programu ERP z narzędziami inżynieryjnymi typu CAD tworzy jedną wspólną bazę z informacjami, do których w każdym momencie konstruktorzy mają dostęp. Zyskują informacje o dostępnych stanach magazynowych, kosztach nabycia surowca czy czasie realizacji zamówień na wybrane artykuły. Dzięki integracji obszar projektowania zarezerwowany dotąd dla inżynierów będzie dostępny z poziomu ERP, co znacznie skróci przepływ informacji. Warto dodać, że system ERP przejmuje funkcję narzędzia klasy PDM jako bazy do załączania plików 2D, 3D i rysunków, dzięki czemu wszystkie osoby zaangażowane w projekt pracują na ich aktualnych wersjach. Automatyzuje również proces zaciągania list do struktur materiałowych BOM w module produkcyjnym.

 3 - WORKFLOW I DMS - ZARZĄDZAJ DOKUMENTACJĄ 

System DMS to narzędzie do archiwizowania dokumentacji technicznej. Wystarczy, że oznaczysz dokumenty kodem kreskowym i seryjnie je zeskanujesz lub zastosujesz metodę „przeciągnij i upuść”, by utworzyć powiązanie między zaznaczonym plikiem a wybranym rekordem. Dodatkową funkcją jest możliwość wygenerowania pliku (np. PDF) i automatycznego jego zapisania w folderze DMS – dotyczy to również plików otrzymanych za pośrednictwem serwera MS Exchange. Dzięki sprawnemu wyszukiwaniu po słowie kluczowym lub dowolnej treści szybko odnajdziesz poszukiwany dokument.

Natomiast dzięki Workflow możesz zarządzać wszystkimi procesami biznesowymi, począwszy od sprzedaży, po produkcję na serwisie skończywszy. Uzyskujesz pełny monitoring zadań, do tego każda osoba zaangażowana w proces ma jasno sprecyzowane cele, w każdej chwili możesz też sprawdzić, na jakim etapie jest realizacja. Niezwykle przydatną funkcją jest możliwość przygotowania oferty handlowej i wprowadzenie zmiany konstrukcyjnej w wyrobie.

4 - PLANOWANIE PRODUKCJI W MODULE APS

Długie okresy dostawy materiałów wpływają na terminową realizację zamówienia. Z jednej strony klienci oczekują szybkiej dostawy i natychmiastowej odpowiedzi, kiedy produkt będzie gotowy. Z drugiej strony przedsiębiorstwa produkcyjne chcą redukować koszty utrzymywania zapasów. Oba te problemy rozwiązuje moduł wielozasobowego planowania APS (Advanced Planning and Scheduling), który łączy potrzeby klienta z dostępnością materiałów i obłożeniem gniazd produkcyjnych. Dzięki niemu skutecznie zaplanujesz kolejność wykonywania zleceń przy uwzględnieniu obciążenia konkurencyjnymi zasobami. Zyskujesz jednocześnie informacje o niedoborach zasobów i ewentualnym przekroczeniu terminu. Dzięki optymalizacji APS możesz tak zaplanować zlecenie produkcyjne, aby w wyznaczonym czasie otrzymać możliwie jak najmniej opóźnień.

5 - WYROBY WIELOWARIANTOWE W KONFIGURATORZE PRODUKTU

Narzędzie, dzięki któremu usprawnisz proces sprzedaży i obsługę klienta czyli Konfigurator produktu. W systemie możesz zapisać logikę konfiguracji, z której skorzysta pracownik przyjmujący zamówienie. Mianowicie będzie mógł utworzyć wariant bazowego produktu z uwzględnieniem dostępnych parametrów i zmiennych bez konieczności angażowania działu technicznego. Wpływa to znacząco na optymalizację procesu produkcyjnego, ponieważ w module tworzy się alternatywna wersja struktury materiałowej BOM i powiązany z nią proces technologiczny, co jest podstawą do wyliczenia kosztu. Moduł może być również oddany klientowi, gdzie samodzielnie będzie sprawdzał wycenę wyrobu, za pośrednictwem platformy B2B.

Przedsiębiorstwa produkcyjne dysponują tak dużą ilością danych, że warto zastosować rozwiązania, które usprawnią procesy. Rzeczywistą i maksymalną optymalizację procesów produkcyjnych uzyskasz dzięki inwestycji w profesjonalne systemy wspomagające pracę na każdym etapie. Jednak, aby były skuteczne, muszą być ze sobą powiązane – dopiero wtedy każdy pracownik zyska dostęp do niezbędnych danych w każdym momencie.


Źródło: proALPHA


 

 

Dodano 07.12.2018

proALPHA Polska Sp. z o.o.
Dąbrowskiego 1
65-021 Zielona Góra
+48 68 50 66 500
Powiązane:
Partnerzy