Produkcja addytywna wspomaga łańcuchy dostaw

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


W jaki sposób w wyniku kryzysu spowodowanego epidemią COVID-19 drukowanie 3D może wspomóc przerwany łańcuch dostaw?


Globalna pandemia nasila problemy w łańcuchu dostaw, szczególnie w obszarach takich jak produkcja i logistyka. Rozprzestrzenianie się koronawirusa zniszczyło wiele fabryk, zakłóciło łańcuch dostaw i utrudniło produkcję wielu fabryk. Globalny kryzys zmusił większość firm do zweryfikowania obecnych procesów i rozważenia możliwości wdrożenia nowych narzędzi i technologii. Jednym z nich może być druk 3D.

Jakie są możliwości daje druk 3D?

Technologia druku 3D pozwala na produkcję dowolnego rodzaju elementów w większości organizacji, takich jak obudowy silników, obudowy urządzeń elektronicznych lub zoptymalizowane osprzęty pneumatyczne. Drukarki 3D dają możliwość szybkiego przygotowania najbardziej specjalnych, trudnych do zamówienia komponentów. Dzięki temu rozwiązaniu nie polegamy już na zewnętrznych dostawcach, co jest znaczną zaletą w obecnym kryzysie.

Jeśli dostawca części zawiedzie, możemy sami je wyprodukować, zachowując te same właściwości mechaniczne co komponenty docelowe. Wbrew powszechnemu przekonaniu możemy używać wielu materiałów. Liczbę części używanych w maszynach wytwarzanych przy użyciu konwencjonalnych technik wytwarzania można z powodzeniem zastąpić komponentami wytwarzanymi przy użyciu technik przyrostowych. Używając wysokowydajnych materiałów do drukowania 3D (takich jak PEEK, PA12 lub PC) można uzyskać komponenty o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych. Ponadto możemy również drukować z metalu, ale tutaj musimy zwrócić uwagę na ekonomię tej alternatywnej metody.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z artykułem:
PRODUKCJA ADDYTYWNA W TECHNOLOGII SLS W OBLICZU KRYZYSU EPIDEMIOLOGICZNEGO COVID-19


Źródło: Bibus Menos

Dodano 06.05.2020

BIBUS MENOS Sp. z o.o. - Druk 3D
Spadochroniarzy 18
80-298 Gdańsk
Powiązane:
Partnerzy