Jak druk 3D wpływa na branżę obróbki cieplnej?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


W jaki sposób dynamiczny rozwój urządzeń i technologii związanych z drukiem 3D wpływa na branżę obróbki cieplnej?


Według firmy Gartner, do 2021 roku 75% nowych samolotów cywilnych i wojskowych będzie miało silniki, kadłuby i inne podzespoły stworzone w technologii druku 3D, 5% chirurgów przed operacją ćwiczyć będzie na modelach pacjenta wydrukowanych tą technologią, 20% ze stu najpopularniejszych światowych producentów dóbr konsumpcyjnych stosować będzie technologię druku 3D przy wytwarzaniu produktów codziennego użytku, a co piąte przedsiębiorstwo założy wewnętrzny startup w celu rozwijania nowych produktów i usług opartych na druku w tej technologii.

Nie ma wątpliwości, że wykorzystanie technologii wytwarzania przyrostowego w różnych sektorach przemysłu z roku na rok rośnie. Technologia 3D daje niespotykaną dotąd swobodę przy projektowaniu skomplikowanych części, w tym elementów, których nie można byłoby stworzyć żadną inną technologią. Oczywiście rozwój produkcji przyrostowej – bardziej znanej jako druk trójwymiarowy (3D) – przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na systemy obróbki cieplnej, ponieważ obróbka ta zwiększa wytrzymałość i integralność niektórych elementów wytwarzanych w technologii 3D.

Systemy obróbki cieplnej SECO/WARWICK ulepszają produkty drukowane w technologii 3D

Dzięki dziesiątkom lat doświadczenia w rozwój systemów obróbki cieplnej metali, SECO/WARWICK wytwarza piece do obróbki cieplnej elementów wytworzonych technologią przyrostową. Niedawno firma stworzyła niewielki piec próżniowy o specjalnej konstrukcji zapewniającej lepsze zdolności utwardzania oraz umożliwiającej utwardzanie gazowe większej liczby gatunków stali niż w przypadku pieców tradycyjnych. Interesujący jest fakt, że konstrukcja pieca jest idealnie przystosowana do pracy w branży wytwarzania przyrostowego. Rozmiar pieca pozwala z łatwością umieścić go na stanowiskach produkcji o niewielkiej przestrzeni. Jest to idealny wybór dla producentów, którzy muszą posiadać swój własny sprzęt ze względu na napięte terminy produkcji bądź nie mogą zlecić produkcji na zewnątrz z uwagi na ochronę danych klienta (np. z branży wojskowej czy lotniczej).

Produkcja proszków a druk 3D

Mówiąc o technologii 3D, nie można nie wspomnieć o systemach produkcji proszków. Jedna ze spółek z grupy SECO/WARWICK – Retech oferuje piece do wytwarzania najwyższej jakości i czystości proszku metalowego przeznaczonego do druku 3D.


Źródło: SECO/WARWICK


Dodano 13.01.2020

Powiązane:
Partnerzy