Wiedza

Zakup drukarki 3D - dlaczego warto w nią zainwestować?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Ile kosztują drukarki 3D? Na zakup jakiego urządzenia się zdecydować i dlaczego warto w nią zainwestować?


W wielu firmach dostrzega się korzyści płynące z zastosowania drukarek 3D. Za ich pomocą można na przykład przygotować szybko prototypy, części i zmniejszyć koszty oprzyrządowania. Już szybka analiza rynku pokazuje jednak, że w przypadku tych urządzeń istnieje duża rozpiętość cenowa. Dlatego warto wiedzieć, od czego ona zależy i jakie oczekiwania można mieć względem nich.

Kategorie drukarek 3D według przedziałów cenowych

W przypadku drukarek 3D pozwalających na wydruk w technologii FDM/FFF spotyka się podział na 5 kategorii cenowych. Ich znajomość pozwoli oszacować potrzeby i budżet, który potrzebny będzie na zakup odpowiedniego urządzenia.

Pierwsza kategoria to drukarki bardzo tanie kosztujące od ok. 300 zł do 1500 zł. Tego typu urządzenia nie oferują za wiele, trzeba je zwykle samodzielnie złożyć (czas potrzebny na to zadanie wynosi od kilku godzin do 1 dnia) i często dobrać do nich zamienniki lepszej jakości. Zaskakują jednak nierzadko, niektórymi budżetowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Można je nabyć poprzez chińskie platformy handlowe typu AliExpress. To rozwiązanie sprawdzi się więc raczej w przypadku, kiedy potrzebujemy drukarki 3D do domowego użytku amatorskiego. Wśród drukarek 3D tego typu chętnie wybierane są Tronxy 1, Panowin F1 lub Ender 3 marki Creality. Trzecia z nich jest ceniona przede wszystkim za dobry stosunek ceny do jakości.

Tanie drukarki, za które zapłaci się od 1500 zł do 3500 zł, nie różnią się jakoś szczególnie od tych tańszych. Zadbano w nich jednak o trochę korzystniejsze rozwiązania techniczne, a komponenty cechuje nieco lepsza jakości. Do tego, niektóre mogą być już nawet złożone (dotyczy to górnego przedziału cenowego) i wygodniejsze w użyciu. Wśród tych drukarek na uwagę zasługują urządzenia firm XYZPrinitng i Flashforge, a także model Original Prusa i3. Warto pamiętać, że w obu wskazanych wyżej kategoriach mieszczą się drukarki przeznaczone dla początkujących użytkowników, nie potrzebujących skomplikowanych wydruków.

Do średniej półki cenowej zalicza się drukarki 3D w przedziale cenowym 3500 zł do 15000 zł. Tego typu urządzenia oferują już przyzwoity poziom powtarzalności, jakości wykonania i wydruku oraz więcej opcji (np. automatyczne poziomowanie i czyszczenie). Będą też dosyć proste w obsłudze. Warto pamiętać, że za tę cenę kupi się najpopularniejsze drukarki 3D klasy desktop dla hobbystów z dużym budżetem lub do celów edukacyjnych. 

Drogie drukarki, których cena zaczyna się od 15000 zł, a przedział kończy na 30000 zł będą nadal urządzeniami klasy desktop, ale o dużo większych możliwościach i funkcjonalnościach. Drukarki 3D kosztujące kilkadziesiąt tysięcy wyposaża się jednak już w dwie głowice i mają wyższy obszar roboczy.

Z kolei bardzo drogie drukarki powyżej 30000 i osiągające cenę nawet większą niż 150000 zł wykorzystuję się do zupełnie innych celów niż poprzednie modele. Najczęściej za kwotę 100000 zł nabędzie się urządzenie przeznaczone dla przedsiębiorstw z branży przemysłowej. Takie drukarki 3D będą wyposażone w specjalistyczne aplikacje i pozwolą na wydruki ze specjalistycznych (np. z kompozytowych lub wysokotemperaturowych) i niezwykle drogich materiałów. Jeśli jednak potrzebne będzie sprzęt, który wykorzystywany będzie w przemyśle ciężkim i ma spełniać wymogi Industry 4.0 to trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu wyższym niż 150000 zł.

Jak widać, różnice w cenach drukarek 3D są bardzo duże i mają znaczną rozpiętość. Warto pamiętać, że wynikają z konkretnych powodów takich jak choćby przeznaczenie, oczekiwane efekty, koszty materiałów do nich. Szeroki wybór pod względem ceny i jednocześnie możliwości pozwala na dobranie drukarki 3D, która w pełni spełni wymagania kupującego.

3 powody, dla których warto wydać więcej na drukarkę 3D

Skoro na rynku dostępne są drukarki o tak różnych funkcjonalnościach i przeznaczeniu co przemawia za tym, żeby kupić droższy model? Powodów może być co najmniej kilka. 

Podstawowym argumentem jest jakość komponentów. Drukarki 3D wyposażone w dobrej jakości elementy mechaniczne, układy sterowania czy elektroniczne, czyli niestety droższe modele, zapewnią satysfakcjonujące efekty i powtarzalność wydruków. Tego typu urządzenia będą również mniej podatne na awarie, co zapobiega przestojom w parku maszynowym.

Ponadto wydruki z droższych i jakościowych drukarek 3D są dokładniejsze i dają większe możliwości stosowania. Do tego zakładane efekty są realniejsze do osiągnięcia, a praca urządzenia przebiega szybciej i wydajniej.

Trzecim ważnym powodem, dla którego lepiej zainwestować więcej w sprzęt do drukowania 3D jest wsparcie producenta/dystrybutora w zakresie wyboru, wdrożenia i serwisu. Specjaliści pomogą także w testowaniu i kalibracji materiałów. Tego typu usługi będą wliczone w cenę zakupu urządzenia i zwykle obowiązywać także po skończonym okresie gwarancji. Takie wsparcie zapewnia efektywniejsze wykorzystanie sprzętu i zapobiega wielu niepożądanym sytuacjom.


Znajdź firmy oferujące drukarki 3D:
--> https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/drukarki-3d

Znajdź firmy zajmujące się drukiem 3D:
--> https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d

 Redaktor: MRR, 3don.pl

Dodano 15.12.2022

Powiązane:
Partnerzy