Wiadomości

Targi Kielce dołączają do grona liderów współpracy z Tajwanem

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Nowy etap współpracy międzynarodowej kielecki ośrodek wystawienniczy rozpoczął w Niemczech, 10 czerwca, podczas Taiwan Expo 2024.


Wydarzenie po raz pierwszy w Europie zorganizowała Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacja uznawana za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę.

TAITRA, czyli Taiwan External Trade Development Council, to główna organizacja zajmująca się handlem zagranicznym na Tajwanie i współpracująca z tajwańskim rządem, przedsiębiorstwami oraz stowarzyszeniami handlowymi. Jej działalność wpłynęła na globalną pozycję Tajwanu, który stał się jednym z kluczowych graczy na międzynarodowym rynku, z dynamicznie rozwijającym się sektorem eksportowym. Z siedzibą w Taipei, TAITRA, której zespół liczy ponad 1300 specjalistów, prowadzi 5 lokalnych biur na Tajwanie i 63 oddziały na całym świecie. Wraz z Taipei World Trade Center (TWTC) i Taiwan Trade Center (TTC), TAITRA tworzy globalną sieć. Znaczenie Tajwanu na światowej scenie wynika głównie z dominującej pozycji w przemyśle półprzewodników oraz innych zaawansowanych technologii. 

Podpisując umowę, prezes zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń oraz Simon Wang, szef Tajwańskiej Rady Rozwoju Handlu Zewnętrznego podkreślili, że porozumienie wzmocni relacje gospodarcze pomiędzy polskim i tajwańskim przemysłem. 

- Tajwan jest globalnym graczem nie tylko w produkcji półprzewodników i w przemyśle elektronicznym, ale także w produkcji maszyn i urządzeń przemysłowych, przemyśle chemicznym i tworzyw sztucznych, zbrojeniowym, w produkcji dla branży dziecięcej. Targi Kielce organizują wydarzenia skierowane do tych gałęzi przemysłu. Większość tych targów ugruntowała swoją znaczącą rolę na arenie międzynarodowej. Wybraliśmy więc kielecki ośrodek do współpracy, która przyczyni się do wzmocnienia naszych działań na rynku globalnym – mówi Simon Wang, szef Tajwańskiej Rady Rozwoju Handlu Zewnętrznego.   

Targi Kielce, wicelider branży wystawienniczej w Europie Środkowo–Wschodniej, były jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę podczas Taiwan Expo w Berlinie.

- Dołączamy do grona liderów współpracy z Tajwanem w Europie – podkreślił po podpisaniu umowy prezes zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. Jak wyjaśnia, tajwańskie firmy od wielu lat biorą udział w wydarzeniach targowych B2B w Kielcach. Wzmocniona współpraca z potężną azjatycką organizacją dotyczy przede wszystkim Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO, targów Przetwórstwa  Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol, obróbki metali STOM, odnawialnych źródeł energii Enex, branży opakowaniowej In-Pack, branży dziecięcej Kids’ Time. 

Współpraca z TAITRA przyczyni się do rozwoju biznesu naszych wystawców, jak i tajwańskich przedsiębiorstw – wyjaśnia dr Andrzej Mochoń. - Podczas wiosennych targów Enex i Plastpol gościliśmy już przedstawicieli TAITRY, którzy na swoim stoisku spotykali się z wystawcami i zwiedzającymi. Przedstawiciele Targów Kielce jesienią będą uczestnikami Taipei Plas, czyli międzynarodowych targów branży tworzyw sztucznych, oraz Energy Taiwan, największego wydarzenia branży energetycznej na Tajwanie. Nasze zespoły będą promować wydarzenia, zachęcać do udziału. Nowi wystawcy i zwiedzający z Tajwanu to potencjał dla nowych relacji biznesowych wszystkich uczestników naszych wydarzeń – zaznacza szef kieleckiego ośrodka wystawienniczego.   

Wspólne działania Targów Kielce i TAITRY

W ramach podpisanej umowy Targi Kielce i TAITRA  zobowiązały się do podjęcia szeregu inicjatyw, które obejmują m.in. wymianę informacji pomocną w kreowaniu nowych możliwości eksportowych i inwestycyjnych, wsparcie związane z logistyką i doradztwem w zakresie specyfiki rynku. Umowa obejmuje też wzajemną promocję targów. Przedstawiciele ośrodków będą także organizować misje gospodarcze między Polską a Tajwanem. Celem tych wizyt będzie rozwijanie współpracy i realizacja wspólnych przedsięwzięć gospodarczych. Co ważne, dla przedsiębiorców w obu krajach organizowane będą spotkania i seminaria, których celem będzie informowanie przedstawicieli biznesu o możliwościach inwestycyjnych, wspólnych przedsięwzięciach i korzyściach ze wzajemnego handlu.

Wzmocnione działania międzynarodowe Targów Kielce 

Umowa z TAITRĄ to kolejne porozumienie Targów Kielce od początku roku. W lutym ośrodek podpisał umowę z katarskim Dar Al-Sharq, wiodącym konglomeratem wystawienniczo-medialnym w regionie Zatoki Perskiej, partnerzy przygotowują misję i przyjmują zgłoszenia producentów oraz kupców z Polski na targi Kids Expo, odbywające się jesienią 2024 w stolicy Kataru, Dosze. W przygotowaniu jest również druga edycja targów branży sakralnej Sacroexpo Slovakia, które Targi Kielce współorganizują z Incheba Expo Bratislava we wrześniu. 

- Targi w Polsce i Europie przeżywają pocovidowy renesans, na co wskazują polskie i światowe raporty branżowe. Nasz ośrodek w 2023 roku odbudował targowy biznes na poziomie porównywalnym do okresu przed pandemią, niemal  we wszystkich targowych parametrach: liczby wystawców,  zwiedzających, wynajętej powierzchni, a także przychodu na poziomie 134 procent w porównaniu z rokiem 2019. W 2023 roku odwiedziło nas 320 tysięcy osób, gościliśmy 4240 wystawców z 60 krajów. Do końca maja 2024 roku odwiedziło nas już ponad 160 tysięcy osób, liczba wystawców przekroczyła 3 tysiące, przyjechali do nas z blisko 40 krajów. Przedsiębiorstwa z różnych stron świata chcą uczestniczyć w naszych wydarzeniach, chcą się rozwijać. Tworząc mocne relacje Targów Kielce z globalnymi organizacjami biznesowymi, kreujemy nowe możliwości budowania międzynarodowych kooperacji dla naszych wystawców i zwiedzających – podkreśla dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.  

 

Źródło: Targi Kielce
Zdjęcie: Targi Kielce

 

Dodano 15.06.2024

Powiązane:
Partnerzy