Wiadomości

Druk 3D - technologia pełna potencjału

 

 

Wystawcy targów 3D Solutions zdradzają odpowiedzi na pytania dotyczące druku 3D i nowości, jakie planowane są na czerwcowe wydarzenie. Specjaliści postanowili wypowiedzieć się na temat technologii i jej możliwości, trendów widocznych w druku 3D oraz o korzyści dla poszczególnych branż.

Technologia 3D – centrum świata przemysłowego

Targi Druku i Skanu 3D – 3D Solutions to wydarzenie, które zapewnia profesjonalistom i uczestnikom dostęp do najnowszych technologii przyrostowych, jak również do innowacyjnych urządzeń. Zwiedzający będą mogli oglądać prezentacje wydruków, drukarek i skanerów 3D. Do dyspozycji będzie również możliwość uczestnictwa w konsultacjach i zapoznania się z technologią „na żywo”. Targi 3D Solutions odbywają w czasie targów ITM Industry Europe – największych targów przemysłowych w tej części Europy:

Mateusz Nowakowski, dyrektor targów 3D Solutions przekonuje:

- „Targi 3D Solutions z każdym rokiem zyskują na znaczeniu. W naszej ocenie jako organizatorów tego wydarzenia potencjał rozwoju technologii przyrostowych jest ogromny. Z drukiem 3D eksperymentuje coraz więcej firm. W krajach wysokorozwiniętych drukarki wykorzystywane są zarówno do wytwarzania spersonalizowanych produktów medycznych, jak i wielkopowierzchniowych budynków. W Polsce druk 3D też jest coraz bardziej popularny, głównie w przemyśle, stąd kontynuujemy ideę organizacji 3D Solutions w trakcie największego spotkania branży przemysłowej - ITM Industry Europe.”

Możliwości rozwoju i trendy w druku 3D

Druk 3D na rynku światowym staje się coraz popularniejszy, a technologia cieszy się wzrastającym zainteresowaniem. Firmy stają się bardziej świadome i rozumieją potrzeby wykorzystania technologii wytwarzania przyrostowego, co sprawia, że technologia 3D jest bardzo rozwojowa. Potwierdzają to również wystawcy targów 3D Solutions, którzy dzielą się swoimi branżowymi spostrzeżeniami na temat aktualnych trendów:

Krzysztof Gębarski, CEO Smarttech ocenia:

- „Widać trend profesjonalizacji - wykorzystania druku i skanowania 3d w firmach. Rynek już jest wyedukowany i wie co to jest i jak skorzystać z tych nowych technologii do własnych potrzeb. Technologia druku 3d na świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Jednak w Polsce bez ogólnej wizji wspieranej np. przez organizacje rządowe niewiele się zmieni.”

Dariusz Hankus, Specjalista ds. Technologii Przyrostowych w CadXpert podkreśla:

- „Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się drukowanie oprzyrządowania. Zakłady przemysłowe chętnie stosują technologie przyrostowe do produkcji narzędzi, które są lżejsze i bardziej ergonomiczne od tych wytwarzanych metodą obróbki skrawaniem. Za pomocą druku 3D można stworzyć nietypowe uchwyty, prowadnice, kołki montażowe lub przyrządy produkcyjne, które są dostosowane do konkretnego zadania. Na drukarkach 3D wykonuje się części do robotów przemysłowych oraz uchwyty do obrabiarek CNC. Wyraźnym trendem staje się używanie druku 3D jako technologii wspierającej klasyczne metody wytwarzania lub stosowanej zamiennie w zależności od potrzeb. Niezmiennie druk 3D jest wykorzystywany do prototypowania, jednak wraz z rozwojem materiałów możemy tworzyć prototypy, które nadają się do testów funkcjonalnych. Nie są to już tylko modele koncepcyjne o niskiej jakości, ale wyroby przeznaczone do pracy w trudnym środowisku, narażone na rozciąganie, wysokie temperatury lub działanie środków chemicznych.”

Paweł Woźniak, właściciel B3D s.c. dzieli się spostrzeżeniami:

- „Rozpowszechnienie tanich drukarek desktopowych spowodowało dużą konkurencję, jeśli chodzi o usługi druku 3D np. z PLA czy ABS. Stawki na rynku sięgają nawet ok. 7 zł za godzinę druku. Korzystają z tego studenci i firmy jednoosobowe. To zmusza większe firmy do szukania nowych kierunków rozwoju. Specjalizacja jest koniecznością np. wydruk z silikonu, wydruk z nylonu z dodatkiem włókien węglowych itp. Zauważam ewidentny trend firm do specjalizacji w danej dziedzinie przemysłu. Dzisiaj oferta musi być bardziej dostosowana pod klienta, pod konkretne grupy np. odlewnictwo, jubilerstwo, medycyna. Każdy powinien mieć możliwość znalezienia czegoś dla siebie, ale najpierw musi wiedzieć, że taka możliwość w ogóle istnieje. Klient oczekuje usługi dobrej i taniej a jedno i drugie się w zasadzie wyklucza. Nasza gospodarka jest na zakręcie i musimy w końcu zrobić skok w innowacyjność, żeby wykorzystać potencjał. Wbrew pozorom spowolnienie na innych rynkach stwarza szansę dla naszej gospodarki. Przedsiębiorcy będą musieli pomyśleć o wytwarzaniu części, a nie odtwarzaniu. Będą zmuszeni poszukać innych źródeł zysku. Stoimy przed historyczną szansą, ale musi zmienić się mentalność przedsiębiorców. Teraz jest czas na polską nową falę. Falę 4.0."

3D dla różnych odłamów przemysłu

Wiele gałęzi przemysłu korzysta już z możliwości, jakie oferują technologie przyrostowe, co podkreślają specjaliści:

Krzysztof Gębarski zaznacza:

- „Na druku 3D mogą skorzystać w zasadzie wszystkie branże inżynierskie, w których  dzięki pomiarom 3D istniejących produktów możemy produkować wysokiej jakości idealne dopasowane akcesoria oraz gdzie dzięki drukowi 3D możemy szybciej wprowadzić produkt na rynek lub wytwarzać wysokiej jakości produkty o złożonych kształtach zgodne z CAD.”

Dariusz Hankus podkreśla:

- „Z rozwoju druku 3D najpełniej korzystają firmy produkcyjne i typowo przemysłowe. Niezmiennie technologie przyrostowe są wykorzystywane w lotnictwie, kosmonautyce, w branży motoryzacyjnej i kolejowej. Przemysłowe systemy druku 3D oferują wytrzymałe materiały, jak PC-ABS, PC, Nylon 12 Carbon Fiber, PEKK, które mogą pracować mechanicznie, materiały odporne na wysoką temperaturę lub na działanie środków chemicznych, smarów, olejów itp. Wydruki 3D z tworzywa ULTEM 9085 są montowane w samolotach i w pociągach. Ze względu na ich właściwości zastępują one części z aluminium – zachowują wytrzymałość i niepalność, a przy tym są dużo lżejsze. Zauważamy także wzrost zainteresowania drukiem 3D wśród placówek medycznych. Polscy chirurdzy drukują fragmenty narządów lub tętnic, by przygotować się do operacji. Dzięki rozwojowi druku 3D modele anatomiczne są bardziej precyzyjne i funkcjonalne. Wydruki mogą imitować tkanki: mogą być miękkie i elastyczne jak naczynia krwionośne lub twardsze jak kości czy chrząstki. Technologie addytywne znajdują coraz więcej odbiorców wśród dentystów. Drukarki 3D są bardziej precyzyjne i wygodne w użyciu niż modele gipsowe. Coraz więcej gabinetów ma na wyposażeniu skanery 3D i przechodzi na stomatologię cyfrową. Naturalnym procesem jest to, że po zeskanowaniu modele mogą być wydrukowane. Zamiast wysyłać do laboratorium wycisk z masy gipsowej, lekarz dentysta może wysłać plik. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla lekarza czy technika dentystycznego, jak i dla pacjenta.”

Paweł Woźniak przekonuje:

- „Drukarki MJF od HP przybliżyły świat w kierunku wieloseryjnej przede wszystkim opłacalnej produkcji. Każda branża wytwórcza może na tym skorzystać. Technologia ubytkowa nadal będzie królować ale biorąc pod uwagę fakt, że w druku 3d bardzo łatwo można zoptymalizować objętość oraz wytrzymałość drukowanego elementu to myślę, że za 20-30 lat będziemy zbliżać się do połowy tego co się obecnie uzyskuje z wtrysku. To tylko kwestia czasu. W tym kierunku branża zmierza. Ludzie jeszcze nie mają dostatecznej wiedzy co do potencjału, jaki daje druk 3d pod kątem wytrzymałości np. druk z włókien węglowych. Wszyscy oceniają druk w kontekście druku z PLA. Zadaniem nas wszystkich skupionych wokół tej branży jest odpowiednie uświadomienie klienta.”

Co zobaczymy podczas 3D Solutions?

Każdego roku firmy mają okazję do zaprezentowania nowości produktowych podczas targów. W Poznaniu mają miejsce premiery najnowszych, innowacyjnych rozwiązań. Smarttech zaprezentuje najnowszą technologię kontroli jakości 3D. Firma CadXpert pokaże drukarki przemysłowe Stratasys 3D z serii F123, które wykorzystuje się coraz częściej do mało i średnio seryjnej produkcji, ze względu na specjalistyczne certyfikaty i materiały do druku. Dariusz Hankus zdradza plany firmy CadXpert:

- „Z nowości zaprezentujemy trzecią generację drukarki Formlabs, czyli Form 3. Urządzenie drukuje z żywic fotopolimerowych w technologii LFS z gamy ponad 20 materiałów. Grubość wiązki lasera w tej drukarce została pomniejszona do 85 mikrometrów, a dzięki zastosowaniu kilku innych technologicznych rozwiązań możemy otrzymać niezwykle precyzyjne wydruki z gładką powierzchnią. Warto zobaczyć również drukarkę 3D MakerBot METHOD X, której premiera odbyła się w zeszłym roku, a obecnie jest coraz częściej wybieraną drukarką 3D z naszej oferty. To urządzenie klasy biurowej drukuje z inżynieryjnych materiałów typu ABS oraz rozpuszczalnego materiału podporowego. Nie zabraknie też mobilnych skanerów 3D EinScan Pro 2X oraz laserowych FreeScan.”

Firma B3D s.c. podczas targów 3D Solutions zaprezentuje premierowe szkolenie VR w energetyce. Paweł Woźniak zapowiada - „To bardzo duży i wymagający projekt. Myślę, że wzbudzi duże zainteresowanie.”

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, 2-5 czerwca 2020 roku odbędą się targi druku i skanu 3D - 3D Solutions. Jednocześnie zwiedzający będą mogli zobaczyć ekspozycję targów Logistyki, ITM Industry Europe, Targów Magazynowania i Transportu Modernlog, Subcontracting, a także Forum Odlewniczego Focast.

Więcej na: https://3dsolutions.mtp.pl/pl/


Więcej o 3D Solutions na 3don.pl


Źródło: Grupa MTP

Dodano 09.03.2020

Powiązane:
Partnerzy