Konstrukcyjno-technologiczne przygotowanie produkcji
Ze względu na to, że w Polsce przeważają firmy produkcyjne, które zaliczyć można do sektora średnich przedsiębiorstw, proces przygotowywania produkcji nowych, gotowych wyrobów przebiega w inny sposób, niż ma to miejsce w przypadku międzynarodowych korporacji.
W procesie przygotowywania produkcji powstaje nowy gotowy wyrób, podnoszący konkurencyjność firm na rynku globalnym oraz lokalnym. Konstrukcja własnych produktów i planowanie ich produkcji nie należą jednak do łatwych, w związku z czym wiele firm nie jest w stanie zrobić tego w taki sposób, by osiągnąć sukces. Pomoc w postaci nowoczesnego systemu ERP dla firm produkcyjnych może okazać się kluczowa, podobnie jak doświadczenie konsultantów oraz wiedza pracowników firmy wdrażającej to rozwiązanie.
Klucz do optymalizacji produkcji – integracja pracy
Rozwiązania pozyskane w etapach technologicznego i konstrukcyjnego przygotowywania produkcji są niezwykle istotne w wieloetapowym procesie tworzenia nowego produktu. Podprocesem, który pozwala na odpowiedzenie sobie na pytanie co właściwie chcemy produkować, jest konstrukcyjne przygotowanie produkcji – odpowiada on także na pytania jaki produkt ma mieć kształt, formę oraz sposób, w jaki ma zostać wyprodukowany. Zbiór czynności niezbędnych do wykonania by określić metody i technologie, jakimi ma być wykonany produkt składa się na technologiczne przygotowanie produkcji. Pozwala również określić, przy pomocy jakich innych produktów produkt kluczowy ma zostać wyprodukowany.
Aby przygotować produkcję w sposób konstrukcyjno-technologiczny, niezbędne jest skompletowanie odpowiedniego zapisu technicznego, np. kart produktu, które opisują jego funkcje i parametry, jak i rysunki techniczne, które uwzględniają szczególne cechy produktu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów, takich jak zintegrowany z rozwiązaniami CAD proALPHA ERP, możliwy jest dostęp do wszystkich rysunków technicznych już na etapie projektowania konstrukcyjnego.
Zdefiniowanie technologii wytworzenia produktu jest niezbędnym procesem podczas jego tworzenia. Bogata paleta funkcji oprogramowania ERP dla firm produkcyjnych ułatwia to zadanie. Każdy produkt może posiadać zdefiniowane technologie, a więc opisy formalne tego, z jaką kolejnością i jakie operacje muszą zostać wykonane, gdzie i na jakich stanowiskach roboczych, aby wyrób został wytworzony poprawnie.
W zależności od cech i parametrów konkretnych egzemplarzy wyrobu zleconych do produkcji, technologia musi uwzględniać wariantowość ze względu na obowiązek wykorzystania różnych maszyn. System informatyczny sprawia, że z pozoru skomplikowane zadanie staje się o wiele prostsze.
Wsparcie technologicznego i konstrukcyjnego przygotowania produkcji systemem ERP
Często firmy produkcyjne korzystają z tzw. Concurrent Engineering, a więc metodyki współbieżności realizacji pracy – robiąc to wręcz nieświadomie. Metodyka ta zakłada zintegrowanie procesów realizacji na produkcji i projektowania wyrobów. W ten sposób powstają systemy informatyczne klasy ERP, które dedykowane są firmom produkcyjnym. Sprawia to, że uruchomienie nowego projektu przygotowania produkcji pod nowy wyrób lub przeprowadzenie modyfikacji już istniejącego (możliwej do realizacji zgodnie z wewnętrznymi procedurami firmy), może przebiegać w błyskawicznym tempie. Istnieje jedna, wspólna baza danych dla wszystkich pracowników firmy produkcyjnej, którzy biorą udział w procesie projektowania, konstruowania, definiowania technologii, planowania produkcji i jej realizacji. Cały proces obserwować można od pierwszych kresek w systemie CAD aż po wystawienie faktury w module sprzedażowym – niejako „z lotu ptaka”.
Baza danych to skarbnica wiedzy, przechowująca informacje dotyczące wcześniej zaprojektowanych i wdrożonych w życie produktów. Pozwala to osobom zarządzającym produkcją na podejmowanie korzystniejszych decyzji wysoko i niskopoziomowych, zarówno w kwestiach poszczególnych produktów i rozwoju firmy.
Raport kosztów produkcji stanowi doskonały przykład możliwości wprowadzenia usprawnień w procesie konstruowania i planowania produktu, dzięki przedstawieniu realnych wartości generujących poszczególne produkty w porównaniu do wartości na etapie wycen poszczególnych zleceń oraz na etapie planowania produktu.
Ze względu na stopień skomplikowania, niewiele osób jest w stanie perfekcyjnie opanować proces przygotowania produkcji pod kątem konstrukcyjno-technologicznym. Warto rozważyć wdrożenie systemu ERP dla firm produkcyjnych, by osiągnąć przewagę nad konkurencją. System ten wspiera organizacje w projektowaniu wyrobów, a następnie planowaniu, realizacji i rozliczeniu produkcji. Wybór systemu takiego jak proALPHA daje pewność profesjonalnego rozwiązania wybieranego na całym świecie oraz wsparcie doświadczonych konsultantów, posiadających dużą wiedzę.
Źródło: proALPHA
Dodano 23.09.2019