Biokompatybilny proszek do druku 3D


W branży medycznej produkcja przyrostowa umożliwiła w pełni cyfrowe, konfigurowalne, precyzyjne rozwiązania "design to manufacturing". W porównaniu z konwencjonalnym procesem produkcyjnym, druk 3D to lepsze rozwiązanie. Szczególnie w przypadku tworzenia skomplikowanych części lub struktur wewnętrznych dopasowanych do specyficznej anatomii każdego pacjenta.


Jednak producenci wydruków 3D do zastosowań medycznych muszą spełniać rygorystyczne wymagania stawiane przez środowiska medyczne. Przede wszystkim producenci detali muszą zapewnić, że ich produkty lub urządzenia są wykonane z materiałów, które są zgodne z wymaganiami dotyczącymi biokompatybilności konkretnego zastosowania.

Wydruki dla przemysłu medycznego

Od niestandardowych modeli chirurgicznych, przez komponenty do ortez, narzędzia medyczne, aż po środki ochrony osobistej. Wykorzystując swój flagowy proszek poliamidowy, FS3300PA, Farsoon Technologies wspiera przemysł medyczny w produkcji części do zastosowań medycznych. Ten materiał na bazie PA12 charakteryzuje się doskonałymi właściwościami mechanicznymi i bio-kompatybilnością.

Proszek Farsoona otrzymał pozytywną ocenę medyczną pod względem braku reaktywności ze skórą człowieka, wywoływania podrażnień oraz reakcji uczuleniowych. FS3300PA jest zidentyfikowana jako materiał cechujący się stabilnością chemiczną i trwałością odpowiednią dla produkcji wyrobów medycznych. Wydrukowane części mogą być poddawane dalszej obróbce strumieniowo-ściernej, czyszczeniu ultradźwiękowemu, dezynfekcji promieniami UV, wysokiej temperaturze i ciśnieniu w zależności od potrzeb.

Wykorzystując materiał FS3300PA i system Farsoon 403P, oddział medyczny Grupy Huaxiang stworzył portfolio medycznych wydruków 3D. Produkcja narzędzi i komponentów chirurgicznych przewyższa 4000 części rocznie. Na poniższym rysunku zaprezentowany został wydrukowany wspornik chirurgiczny dla operacji DDH (dysplasja stawu biodrowego).

Wspornik chirurgiczny


Grupa Huaxiang z powodzeniem wspiera wiele innowacyjnych projektów medycznych w zakresie badań i rozwoju, planowania chirurgicznego i narzędzi operacyjnych do krótkotrwałego kontaktu ze skórą lub błoną śluzową m.in. pomoce chirurgiczne dla operacji kręgosłupa.

Pomoce chirurgiczne

 

Farsoon Flight

Od czasu prezentacji nowego innowacyjnego systemu spiekania proszków polimerowych Farsoon Flight Technology podczas TCT Asia 2019, Farsoon kontynuuje również rozwój materiałów kompatybilnych biologicznie z laserem fiber. Celem prac jest opracowanie wysoce wydajnych i niezwykle precyzyjnych rozwiązań dla rynku medycznego. Korzystając z know-how firmy Farsoon w zakresie przetwarzania proszkowych materiałów polimerowych i współpracując z partnerami z branży medycznej, Farsoon Flight Technology oferuje również rozwiązanie w zakresie bio-kompatybilnych materiałów polimerowych na bazie PA12 dla zaawansowanych zastosowań medycznych, zgodne z normą ISO 10993.

Podczas beta-testów z systemami produkcyjnymi FLIGHT 403P, partnerzy przemysłowi intensywnie operowali i badali materiał, który wykazuje zrównoważone działanie w zakresie wytrzymałości, trwałości, testowanej biokompatybilności na podrażnienia i uczulenia skóry przy produkcji wyrobów medycznych. Teraz wkraczając w fazę komercyjnej eksploatacji, technologia Flight okazała się wysoce produktywnym narzędziem produkcyjnym. Jeśli chodzi o produkcje małoseryjną, FLIGHT jest konkurencyjny cenowo nawet w stosunku do formowania wtryskowego

Farsoon Technologies

Farsoon Technologies to firma specjalizująca się w produkcji przemysłowych drukarek 3D. Powstała w 2009 roku i szybko stała się liderem w produkcji i sprzedaży w Chinach. W 2017 roku firma otworzyła filię w Ameryce Północnej, Farsoon Americas z siedzibą w Austin, w Teksasie. Rok później, w Stuttgarcie w Niemczech powstała spółka Farsoon Europe GmbH, której celem jest prowadzenie bezpośredniej działalności na rynku europejskim.
Farson produkuje przemysłowe drukarki 3D do tworzyw sztucznych (technologia SLS) i do metali (technologia SLM/DMLS/DMP) oraz posiada własną fabrykę proszków z tworzyw sztucznych. 

  • Wszystkie systemy Farsoon są w pełni otwarte. Użytkownik otrzymuje dostęp do wszystkich kluczowych parametrów maszyny i procesu, a więc może stosować proszek od dowolnego producenta. Co więcej, Farsoon dostarcza użytkownikom opracowane profile druku z wielu materiałów firm zewnętrznych.
  • Farsoon jest producentem największej przemysłowej drukarki SLS, HT1001P CAMS oferuje wydruki nawet do 1 m długości. Drukarka stworzona jest do ciągłej produkcji drukiem 3D, ma modularną budowę i stanowi kompleksowe rozwiązanie dla przyszłych fabryk druku 3D.
  • Wprowadził autorską metodą ciągłej przemysłowej produkcji 3D – CAMS (Continous Additive Manufacturing Solution). CAMS to ciągły proces wydruku połączony z automatycznym zarządzaniem kolejnymi stacjami drukarki oraz kompleksowym, zamkniętym obiegiem materiału. 
  • Opracował technologię FLIGHT polegającą na zastosowaniu laserów fiber w procesie SLS. Technologia pozwala na wydajniejsze, szybsze i bardziej dokładne wydruki z proszków tworzyw sztucznych.
  • Stale powiększa listę materiałów kompatybilnych ze swoimi maszynami. Współpracując z klientami opracowuje laserowe spiekanie nietypowych materiałów, na przykład czystej miedzi, stali H13 czy tantalu. Do gotowych materiałów zewnętrznych producentów tworzy profile druku i udostępnia je klientom.
  • Aby osiągnąć pełną otwartość dla przemysłu, Farsoon stale pracuje nad integracją swoich systemów z innymi przemysłowymi rozwiązaniami, współpracując z takimi firmami jak Autodesk czy Siemens.
  • Rozwinął swoje autorskie oprogramowanie zarówno do przygotowania wydruków (BulidStar) jak i do kontroli procesu (MakeStar). Oprogramowanie posiada dwa tryby: uproszczony, do codziennego użytku i ekspercki, oferujący pełną kontrolę nad parametrami. Detekcja kolizji wydruków, automatyczne generowanie niezbędnych podpór, dodawanie modeli również w trakcie trwającego procesu to tylko niektóre z zalet oprogramowania Farsoon.

W Polsce oficjalnym przedstawicielem Farsoon Technologies jest firma Awexim.


Źródło: Awexim 

 

Dodano 27.10.2020

Awexim Sp. z o.o.
Gogolińska 29
02-872 Warszawa
Powiązane:
Partnerzy