Ford otwiera nowe centrum druku 3D

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Ford otwiera nowe centrum druku 3D, które będzie wspierać produkcję pierwszego w pełni elektrycznego pojazdu, który powstanie w Europie.

Ford nie tylko przekształca zakłady na potrzeby powstającego Centrum Produkcji Samochodów Elektrycznych w Kolonii, ale także podnosi efektywność procesów produkcyjnych, dbając o ich zrównoważony rozwój, a tym samym stymulując cyfryzację i wprowadzając założenia czwartej rewolucji przemysłowej.

Najnowszą innowacją jest otwarcie nowego centrum druku 3D. Dwanaście zaawansowanych drukarek 3D produkuje tu najróżniejsze elementy z tworzyw sztucznych i metalu, od tych o długości zaledwie kilku centymetrów i wadze 30 gramów, po inne – powstające na największej w centrum drukarce 3D – do długości 2,4 metra , szerokości 1,2 metra i wysokości 1 metra, które mogą ważyć nawet 15 kilogramów.

Poza elastycznością procesów druku 3D, może on również ograniczyć czas i koszty produkcji niewielkich serii - nawet do 80 procent w porównaniu z konwencjonalnym procesem formowania wtryskowego, w którym produkcja odpowiedniej formy jest bardzo skomplikowana. Nie bez znaczenia jest też kwestia zrównoważonego rozwoju; druk 3D wymaga znacznie mniej materiału, a rozdrobniony granulat może być ponownie wykorzystany. Zespół ds. produkcji i materiałów w Centrum Badań i Innowacji Forda w Aachen pracuje obecnie nad pilotażowym projektem recyklingu granulatu przeznaczonego do druku 3D.

 

Źródło: Ford

Dodano 09.02.2023

Powiązane:
Partnerzy