FlightTM - nowa generacja super szybkich drukarek SLS

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Selektywne laserowe spiekanie (SLS) proszków to najczęściej wykorzystywana w przemyśle metoda druku 3D. Technologia ta bazuje na drobnym proszku polimerowym, którego drobinki łączą się ze sobą wskutek gwałtownego wzrostu temperatury wywołanego absorpcją energii lasera gazowego (CO2). Obecnie SLS osiągnął już dojrzałość produkcyjną, oferuje powtarzalny i wydajny proces. Przemysłowe drukarki 3D SLS równie często stosowane są do produkcji końcowych części jak do szybkiego prototypowania. Najczęściej stosowanym materiałem w tym procesie jest poliamid (PA) w różnych wersjach – PA6, PA11, PA12. To polimer konstrukcyjny, który charakteryzuje się wysoką odpornością mechaniczną, jest lekki i wytrzymały.

Czy to oznacza że technologia SLS osiągnęła już maksimum swoich możliwości? Zdecydowanie nie. Jak jeszcze można rozwinąć technologię SLS? Firma Farsoon Technologies z dumą ogłasza całemu światu swoją nową technologię FlightTM. Technologię, która poprawia wydajność obecnie używanej technologii selektywnego laserowego spiekania proszków na kolejny poziom o zwiększonej wydajności. Nadchodzi nowa generacja super szybkich drukarek 3D SLS.

Firma Farsoon posiada około 100-osobowy zespół specjalistów pracujących w samym dziale badań i rozwoju. Zespół R&D kierowany jest bezpośrednio przez dr Xu, założyciela Farsoon. Jest on ekspertem w dziedzinie laserowego spiekania. Posiada ponad 25 lat doświadczenia w technologii laserowego spiekania, które zyskiwał, pełniąc funkcje dyrektora technicznego w takich firmach jak 3D-Systems czy Solid Concepts. 10 lat temu założył własną firmę opartą o jasną filozofię – „Open for industry”.

Farsoon to firma w pełni otwarta dla klientów. Aby spełnić ich przemysłowe potrzeby, priorytetami firmy jest zwiększanie wydajności maszyn, podwyższanie możliwości produkcyjnych, a jednocześnie wciąż lepsza jakość wydruków i elastyczność maszyn do różnorodnych zastosowań. Nową technologię FlightTM stworzono, aby zaspokoić oczekiwania przemysłowych klientów, dostarcza ona użytkownikom Farsoon znacznie wyższą wydajność technologii SLS.

Laser Fiber

Nazwa nowej technologii, FLIGHTTM to połączenie słów Fiber Light. Oznacza to zastosowanie nowoczesnych, wydajnych laserów fiber zamiast dotychczas stosowanych laserów gazowych CO2. Jest to zupełnie inny typ lasera, a jego budowa opiera się o włókna światłowodowe. Zmieniony ośrodek lasera znacznie zmienia jego charakterystykę użytkową. Lasery fiber charakteryzuje wyższa moc i mniejsza plamka lasera w odniesieniu do laserów CO2, co bezpośrednio przekłada się na wyższą dawkę energii dostarczanej materiałowi przez laser. Dodatkowo lasery oparte o włókna światłowodowe charakteryzują się stabilniejsza konstrukcją, co wpływa na lepszą żywotność komponentów optycznych. Wyższa moc pozwoli na przetwarzanie szerszej grupy materiałów, a użytkownikom nowej technologii zapewni wyższą elastyczność procesu i zwiększy ich potencjał w rozwoju nowych zastosowań technologii SLS. Wyższa trwałość kluczowego komponentu maszyny to szybszy zwrot inwestycji, brak przestojów związanych z awarią a przede wszystkim spokojniejsza praca z maszyną.

FlightTM nowa generacja drukarek SLS firma Awexim
 

Szybszy proces

Zastosowanie laserów fiber dostarcza więcej zalet. Charakteryzują się one bowiem zarówno wyższą mocą, jak i mniejszym rozmiarem plamki lasera. Oznacza to wyższą gęstość mocy, zwiększoną ilość energii dostarczanej do materiału na stole roboczym. Dzięki temu proszek może być w pełni spiekany w znacznie krótszym czasie niż przy laserach gazowych. Dodatkowo w technologii FlightTM poprawiono szybkość posuwu wiązki lasera, wynosi ona 20 m/s. Połączenie tych dwóch cech pozwala osiągnąć niespotykane dotąd prędkości procesu spiekania. W ten sposób firma Farsoon zamierza zwiększyć potencjał zastosowania technologii laserowego spiekania na nowy, wyższy poziom wydajności.

Wydajność i wykończenie detali

Wykorzystanie innego systemu optycznego, innego źródła laserowego w połączeniu ze standardowym dla Farsoon Technologies otwartym systemem maszyn oraz nowo opracowanymi algorytmami skanowania oznaczono specjalną nazwą FlightTM. Znaczne zmiany dotyczące kluczowych komponentów maszyny – modułów optycznych, pozwalają osiągnąć równiejszy rozkład energii lasera w całym obszarze roboczym. Zmniejszone rozmiary plamki lasera to wyższa dokładność maszyny - minimalna rozdzielczość produkowanych detali podyktowana jest jej wielkością. Poprawa kluczowych parametrów procesu przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich dotychczasowych zalet technologii SLS – oto rewolucyjna technologia FlightTM.

Wykończenie detali technologia FlightTM Awexim
 

 


„Zazwyczaj, jeśli chcesz mieć dobrą dokładność detali, odbywa się to kosztem produktywności i vice versa, jednak dzięki technologii FlightTM można osiągnąć oba te cele na raz.” - mówił dr Xu. „Nasi klienci twierdzą, że dzięki tej technologii powinni być w stanie przejąć znaczną część działalności związanej z formowaniem wtryskowym.”


Czarny proszek

Największym wyzwaniem przy tak nowatorskim rozwiązaniu była absorpcja energii przez proszek. Jest to kluczowy parametr procesu SLS, bez obecności którego spiekanie nie będzie zachodziło. Jedną z natychmiast rozpoznawalnych różnic pomiędzy zwykłymi wydrukami SLS a tymi wykonanymi w technologii FlightTM jest barwa. D


„Lasery światłowodowe mają inną długość fali niż lasery CO2, więc interakcja pomiędzy wiązką lasera a materiałem jest inna. Dodaliśmy czarny chemiczny barwnik do kontroli interakcji pomiędzy światłem lasera a proszkiem.” - wyjaśnia Dr Dirk Simon, dyrektor generalny europejskiego ramienia Farsoon Technologies.
 

 

awexim rozwój materiałów do technologi flight
 

 


„W tym właśnie tkwi piękno Farsoon.” - mówił dr Xu. „Posiadamy nie tylko maszyny, ale również zespół pracujący nad rozwojem materiałów. To właśnie oni wynaleźli pewną substancję chemiczną, która zwiększa absorpcję światła z laserów światłowodowych przez proszki, więc teraz mamy niemalże nieograniczoną dostępną moc laserów. Dzisiaj używamy laserów o mocy 500W a wkrótce może 1000 W lub 5000 W? To już nie jest problem.”

 


„Metody wytwarzania przyrostowego rozwijają się w niesamowitym tempie”, - mówi Dr. Xu Xiaoshu, prezes Farsoon Technologies. „Chcemy sprostać wszystkim wymaganiom, zarówno obecnych jak i nowych klientów. Przede wszystkim musimy dostosować się do ich oczekiwań w kwestii produktywności przemysłowych drukarek 3D. Technologia Flight znacznie zwiększa szybkość technologii SLS i może sprostać wymaganiom produkcji seryjnej i wielko-seryjnej.”


Farsoon Technologies przedstawia super-szybkie przemysłowe drukarki 3D SLS charakteryzujące się niespotykaną dotąd szybkością, wydajnością i dokładnością detali. Kolejny raz materializuje swoją wizję: „The future is not FAR, it’s comming SOON.” Technologia FLIGHT jest obecnie dostępna dla dwóch rozmiarów maszyn Farsoon: FS403P oraz FS252P.

Farsoon Technologies technologia FlightTM Awexim
 

Farsoon Technologies

Farsoon Technologies to firma specjalizująca się w produkcji przemysłowych drukarek 3D. Powstała w 2009 roku i szybko stała się liderem w produkcji i sprzedaży w Chinach. W 2017 roku firma otworzyła filię w Ameryce Północnej, Farsoon Americas z siedzibą w Austin, w Teksasie. Rok później, w Stuttgarcie w Niemczech powstała spółka Farsoon Europe GmbH, której celem jest prowadzenie bezpośredniej działalności na rynku europejskim. Farson produkuje przemysłowe drukarki 3D do tworzyw sztucznych (technologia SLS) oraz do metali (technologia SLM/DMLS/DMP) oraz posiada własną fabrykę proszków z tworzyw sztucznych. Przez lata stał się głównym innowatorem rynku:

  • Wszystkie systemy Farsoon są w pełni otwarte. Użytkownik otrzymuje dostęp do wszystkich kluczowych parametrów maszyny i procesu, a więc może stosować proszek od dowolnego producenta. Co więcej, Farsoon dostarcza użytkownikom opracowane profile druku z wielu materiałów firm zewnętrznych.
  • Farsoon jest producentem największej przemysłowej drukarki SLS, HT1001P CAMS oferuje wydruki nawet do 1 m długości. Drukarka stworzona jest do ciągłej produkcji drukiem 3D, ma modularną budowę i stanowi kompleksowe rozwiązanie dla przyszłych fabryk druku 3D.
  • Wprowadził autorską metodą ciągłej przemysłowej produkcji 3D – CAMS (Continous Additive Manufacturing Solution). CAMS to ciągły proces wydruku połączony z automatycznym zarządzaniem kolejnymi stacjami drukarki oraz kompleksowym, zamkniętym obiegiem materiału. 
  • Opracował technologię FLIGHT polegającą na zastosowaniu laserów fiber w procesie SLS. Technologia pozwala na wydajniejsze, szybsze i dokładniejsze wydruki z proszków tworzyw sztucznych.
  • Stale powiększa listę materiałów kompatybilnych ze swoimi maszynami. Współpracując z klientami opracowuje laserowe spiekanie nietypowych materiałów, na przykład czystej miedzi, stali H13 czy tantalu. Do gotowych materiałów zewnętrznych producentów tworzy profile druku i udostępnia je klientom.
  • Aby osiągnąć pełną otwartość dla przemysłu, Farsoon stale pracuje nad integracją swoich systemów z innymi przemysłowymi rozwiązaniami, współpracując z takimi firmami jak Autodesk czy Siemens.
  • Rozwinął swoje autorskie oprogramowanie zarówno do przygotowania wydruków (BulidStar), jak i do kontroli procesu (MakeStar). Oprogramowanie posiada dwa tryby: uproszczony, do codziennego użytku i ekspercki, oferujący pełną kontrolę nad parametrami. Detekcja kolizji wydruków, automatyczne generowanie niezbędnych podpór, dodawanie modeli również w trakcie trwającego procesu to tylko niektóre z zalet oprogramowania Farsoon.

Farsoon W Polsce

W Polsce oficjalnym przedstawicielem Farsoon Technologies jest firma Awexim.

Firma AWEXIM została założona w 1991 roku. Działalność firmy wywodzi się z obróbki skrawaniem, specjalizujemy się w optymalizacji procesów produkcyjnych i dostarczamy czołowej klasy obrabiarki i narzędzia skrawające. Posiadamy ponad 500 wdrożeń maszyn na terenie całej Polski. Zaufało nam już ponad 1000 firm w całym kraju, które dzięki naszemu wsparciu produkują taniej i wydajniej.

Siedziba firmy Awexim
 

AWEXIM posiada ponad 25-letnie doświadczenie we wdrażaniu technologii optymalizujących koszty produkcyjne. W ubiegłym roku utworzył dział druku 3D. W swojej ofercie, poza drukarkami Farsoon, AWEXIM posiada systemy obróbki powierzchni wydruków 3d firmy AM SOLTIONS należącej do koncernu ROSLER oraz przecinarki taśmowe firmy BEHERINGER, która posiada w swojej ofercie także urządzenia przeznaczone do odcinania wydruków 3d ze stali. Ten zbiór kompleksowych rozwiązań sprawa, że AWEXIM jest w stanie obsłużyć wiele projektów związanych z drukiem 3D.


Źródło: AWEXIM
Redaktor: MRR

Dodano 13.08.2020

Awexim Sp. z o.o.
Gogolińska 29
02-872 Warszawa
+48 22 750 78 07
Powiązane:
Partnerzy