Regeneracja pompy przy wykorzystywaniu druku 3D

Firma Luk-Plast, która zajmuje się recyklingiem tworzyw sztucznych, zleciła firmie Omni3D wydrukowanie turbiny pompy próżniowej, która stanowi element linii technologicznej przetwarzania odpadów foliowych i ma zostać przeznaczona na granulat możliwy do ponownego użycia. 

 

Firma Omni3D musiała zaprojektować efektywną turbinę, która pozwoliłaby na stałe zastąpienie dotychczasowego elementu mosiężnego, tak by stać się jego trwałym zamiennikiem. Turbiny mosiężne narażone są na agresywne związki chemiczne w środowisku wodno-gazowym oraz na wysokie temperatury, ze względu na ciągły tryb pracy. Właśnie dlatego należało zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego druk 3D miał powstać. Tworzywo musiało cechować się ogromną wytrzymałością, ponieważ turbina obracała się podczas pracy pompy z prędkością 1400 obr/min.. Wymagało to materiału, który wytrzyma bardzo wysokie obciążenie mechaniczne. 

Łukasz Kubczak z firmy Luk-Plast zaznacza:

- „Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie technologii druku 3D z kilku względów: to duża oszczędność czasu oraz kosztów w porównaniu z zazwyczaj stosowaną metodą produkcji. Wykonanie identycznej turbiny pompy próżniowej z mosiądzu bądź stali nierdzewnej byłoby znacznie droższe, a czas oczekiwania o wiele dłuższy. Co więcej, już 2 lata temu postanowiliśmy zastąpić element linii technologicznej wydrukiem 3D od Omni3D i muszę przyznać, że sprawdza się nawet lepiej niż oryginalna część stosowana przez producenta pompy.”

Specjaliści z Omni3D zastosowali inżynierię odwrotną, by zaprojektować identyczny element turbiny pompy próżniowej na podstawie oryginału, drukując go z filamentu domieszkowanego włóknem węglowym CF-PA-12. Materiał ten cechuje wyjątkowa trwałość i wysoka odporność termiczna, dzięki czemu doskonale odpowiadał potrzebom Luk-Plast.

Krzysztof Kardach, Chief Technologist Omni3D podsumowuje:

- „Klienci, zauważając rosnące możliwości druku 3D, coraz wyżej stawiają poprzeczkę jeśli chodzi o jego zastosowania. Kiedy 2 lata temu usłyszeliśmy o planowanym wydruku 3D, od razu wiedzieliśmy, że będziemy musieli zastosować nasz najmocniejszy materiał CF-PA-12. Turbina jest dość dużym elementem, ma średnicę 21 cm, więc nasza drukarka Factory2.0 została tak przygotowana, aby wydruk wykonać możliwie szybko. Zewnętrzne powierzchnie wydruku wykonaliśmy z wysoką dokładnością, dyszą o średnicy 0,4 mm, natomiast wypełnienie modelu o gęstości 100% wykonane było dyszą 0,8 mm. Pozwoliło to na znaczne skrócenie czasu wydruku, przy jednoczesnej poprawie parametrów wytrzymałościowych. Z ogromną satysfakcją przyjęliśmy fakt, że element sprawdził się przez ten okres, a zadowolony klient wrócił do nas z prośbą o wykonane turbiny do kolejnej pompy.“

omni3d-LUK-PLAST

Parametry techniczne wydruku:

  • Projekt: Omni3D
  • Materiał: CF-PA-12
  • Czas druku: 23h
  • Waga wydruku: 872 gram
  • Ścianki zewnętrzne: warstwa 0,2 mm; dysza 0,4 mm
  • Wypełnienie: 100%; warstwa 0,4mm; dysza 0,8mm

Źródło: Omni3D


 

Dodano 07.03.2020

OMNI3D Sp. z o.o.
Świętego Michała 43
61-119 Poznań
Powiązane:
Partnerzy