IV Konferencja Forum Druku 3D z premierami

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Czwarta edycja Konferencji Forum Druku 3D już za nami. W trakcie odbywającego się 8 października 2019 r. w EXPO Kraków spotkania można było dowiedzieć się więcej o kondycji polskiego sektora druku 3D, a także poznać praktyczne wskazówki i zastosowania technologii addytywnych.

Nieodłączną częścią Forum Druku 3D jest także wystawa urządzeń. W tym roku uczestnicy mogli zobaczyć kilka premierowych drukarek 3D, jak również skanery 3D i tablety graficzne. 

Eksperci z wielu branż, a także przedstawiciele nauki i przemysłu po raz kolejny mieli okazję zobaczyć drukarki 3D pracujące z różnymi technologiami, a także skanery 3D i oprogramowanie CAD w jednym miejscu. W tym roku warto było odwiedzić Forum Druku 3D, aby zobaczyć najnowszy model drukarki 3D Stratasys F120. Jest to kompaktowa wersja popularnej przemysłowej serii F123. Można było dowiedzieć się także o nowości w ofercie MakerBot, czyli drukarce z linii METHOD. Jest to seria drukarek 3D zaprojektowanych do funkcjonalnego prototypowania. Najnowszy model METHOD X może drukować z materiałów inżynieryjnych, takich jak PET G, ABS i ASA. W technologii druku z żywic fotopolimerowych zaprezentowano Form 3, czyli zmodernizowaną wersję popularnej drukarki 3D Formlabs. Największą uwagę zwrócił Fortus 450 mc. Maszyna produkcyjna firmy Stratasys o wysokiej powtarzalności i zdolności do produkcji z zaawansowanych materiałów PEKK.

Wykłady merytoryczne

Konferencję zainaugurował wykład prof. Helena Dodziuk, profesor Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, autorka pierwszej książki do druku 3D w Polsce. Podczas wykładu profesor Dodziuk przedstawiła rozwój branży druku 3D od ruchu RepRap do profesjonalizacji zastosowań. Profesor zwróciła szczególną uwagę na brak wiarygodnych danych na temat technologii addytywnych przekazywanych przez ogólnopolskie media oraz na wiele wprowadzających w błąd lub nieodzwierciedlających faktycznego stanu informacji docierających do społeczeństwa.

Następnie zabrał głos Tomasz Wykowski i przedstawił gościom koncepcję Przemysłu 4.0. Menedżer terytorialny MakerBot opowiedział o wyzwaniach stojących przed firmami przed wdrożeniem druku 3D w nowoczesnym przemyśle oraz o tym, jak się na nie przygotować. Wykowski podkreślił, że drukowanie 3D w firmach produkcyjnych na całym świecie jest powszechne, dlatego polskie firmy nie mogą czekać z wprowadzeniem innowacji. Na zakończenie tej części wystąpił Krzysztof Duchnowski, właściciel firmy K3D świadczącej usługi druku 3D dla przemysłu na maszynach Stratasys. Podczas prezentacji można było dowiedzieć się, w jaki sposób drukarki 3D wspierają, a czasem uzupełniają park maszynowy. 

Po przerwie na kawę Konrad Kukulski, inżynier systemu Stratasys, otworzył kolejny blok wykładowy. W prezentacji „Zaawansowane funkcje przygotowania modeli do drukowania 3D w GrabCAD Print” zaprezentował, jak korzystać z oprogramowania do optymalizacji modeli do drukowania 3D, między innymi w celu zmniejszenia wagi wydruku lub nadania odpowiednim elementom modelu CAD wytrzymałości (np. poprzez zwiększenie wypełnienia czy ustawienie grubszych krawędzi).

Druku 3D na Forum Druku 3D
Fot.: Formlabs Form 3 

Druk 3D nie tylko w przemyśle

Uwagę słuchaczy przykuł duet prelegentów: Adam Wojciechowski z Formlabs i Maciej Broś, specjalista od technologii SLA/LFS w CadXpert. Panowie wyjaśnili, czym jest technologia Low Force Stereolithographii i rozmawiali o funkcjonalnych zastosowaniach materiałów Formlabs w technologii SLA/LFS na przykładzie zagranicznych studiów przypadków oraz wdrożeń drukowania 3D w polskich firmach.

Bardzo interesujący wykład pt. „Technologie 3D w medycynie - konkurs drukowania, grafiki 3D i AR/VR” wygłosił Maciej Lis, członek zespołu badawczego dr Mateusza Hołdy HEART (Zespół Badań Embriologii i Anatomii Serca). Pan Maciej Lis przedstawił osiągnięcia zespołu HEART, a także doświadczenie w stosowaniu różnych technik obrazowania w medycynie. Co ciekawe, według prelegenta, nadal fizyczne druki 3D są bardziej doceniane przez lekarzy niż modele wirtualne, ale może się to zmienić wraz z rozwojem technologii AR/VR.

Kolejny blok wykładów poświęcony został modelowaniu 3D i skanowaniu 3D. Mateusz Gacek, specjalista ds. skanerów 3D w VPI Polska, przedstawił zastosowanie skanerów 3D w procesie wytwarzania z włókna węglowego w przemyśle motoryzacyjnym i omówił zalety skanowania 3D w kontroli jakości. Następnie Mirosław Gołofit, artysta 3D w firmie Picture Wizards i Wojciech Magierski, Art Lead w firmie Juice, pokazali przydatne funkcje oprogramowania ZBrush, które automatyzują i przyspieszają projektowanie 3D. Na zakończenie Dominika Szeliga-Kuśnierz przedstawiła przykłady, w jaki sposób IRONCAD pomógł firmom produkcyjnym w zmniejszeniu kosztów, poprawie przepływu pracy i skróceniu czasu opracowywania produktu.

Wiedza i umiejętności

W strefie wystawienniczej, oprócz urządzeń można było zobaczyć, jakie są techniki wykończenia wydruków 3D. Eksperci ze studia usług druku 3D przedstawili różne metody wykańczania wydruków, takie jak: usuwanie podpór w dedykowanej myjce, utwardzanie modeli z żywic, szlifowanie, polerowanie oraz lakierowanie. Z drugiej strony w obszarze poświęconym materiałom do drukowania 3D można było poznać właściwości tworzyw, a także przetestować ich udarność i wytrzymałość na zgniatanie. Praktycy wyjaśnili między innymi, w jaki sposób wypełnienie lub orientacja na wydruku wpływa na wytrzymałość próbki.

Czwarta konferencja Forum Druku 3D odbyła się podczas targów FASTENER POLAND® i KOMPOZYT-EXPO®. W ciągu dwóch dni można było poznać świat druku 3D, a także techniki łączenia i nowoczesne kompozyty.

Organizatorzy już teraz zapraszają na V edycję Forum Druku 3D w 2020 roku.


Więcej informacji na stronie: https://cutt.ly/PedmVOy


Źródło: CadXpert

Dodano 18.10.2019

Powiązane:
Partnerzy