Druk 3D w teorii i praktyce
Fot.: CadXpert |
Przedstawiciele firm oraz świata nauki, inżynierowie oraz projektanci spotkali się podczas drugiej edycji Forum Druku 3D, które odbyło się 29 listopada br. w Expo Kraków.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowanie, uczestniczyło w nim ponad 100 osób, świadczy to o tym, że polscy przedsiębiorcy są otwarci na innowacyjne rozwiązania z zakresu drukowania 3D, skanowania 3D oraz projektowania 3D.
Drukowanie 3D - trendy i korzyści
Tegoroczne Forum odbyło się w ramach XXII Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL® i Międzynarodowych Targów Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND. Wszystkie wydarzenia odbywające się pod jednym dachem hali EXPO Kraków ukazywały światowe trendy w przemyśle. Obok nowatorskich, choć wciąż konwencjonalnych metod i narzędzi produkcji mogliśmy spotkać najnowocześniejsze technologie 3D wspomagające wytwarzanie. Firmy oraz zakłady produkcyjne, które już teraz wykorzystują technologie przyrostowe lub skanowanie 3D mogą liczyć na większą efektywność i elastyczność, jak również oszczędność czasu i pieniędzy, o czym przekonująco opowiadali eksperci zaproszeni na Konferencję Forum Druku 3D.
Sytuacja w branży druku 3D
Pierwszym prelegentem Forum był pan Victor Golescu, MakerBot Territory Manager EMEA, który zaprezentował wyniki badania rynkowego przeprowadzonego na zlecenie Forbes w maju tego roku. Na podstawie najnowszych danych wartość rynku druku 3D wzrośnie do 2020 roku aż trzykrotnie, uzyskując 20 bilionów dolarów. Wśród użytkowników profesjonalnych drukarek 3D aż 95 proc. uważa je za przewagę konkurencyjną, a 57 proc. przewiduje pozytywny zwrot z inwestycji. Victor Golescu przedstawił również ranking najpopularniejszych metod przyrostowego wytwarzania. Na pierwszym miejscu zajmuje się technologia FDM (36 proc.), która w tym roku wyprzedziła drugą w zestawieniu technologię SLS (33 proc.). Z technologii SLA korzysta jedna czwarta badanych, a z technologii PolyJet/MultiJet – 13 proc.
Fot.: CadXpert (Victor Golescu, MakerBot Territory Manager EMEA) |
Biznes oraz edukacja
Spotkanie zaszczycił swoją obecnością prof. dr hab. inż. Stefan Szczepanik z Pracowni Przetwórstwa Stopów i Materiałów Specjalnych Akademii Górniczo-Hutniczej. Profesor Szczepanik mówił o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą przyrostowe formowanie w przemyśle oraz w edukacji. Prof. dr hab. inż. Stefan Szczepanik zaapelował o rozpoczęcie ściślejszej współpracy na linii przedsiębiorstwa – rząd – uczelnia. Tylko dzięki kooperacji tych trzech sektorów polski przemysł może rozwijać się w kierunku innowacyjnych rozwiązań i być konkurencyjnym na arenie międzynarodowej. Mówca zwrócił uwagę na ciężką sytuację kształcenia technicznego i uczelni wyższych, które bez wsparcia ze strony świata biznesu nie będą w stanie wykształcić specjalistów, jak również dostarczyć technologii odpowiadających na potrzeby rynku. W swoim prelekcji profesor Szczepanik wytłumaczył także na czym polega idea Industry 4.0, postarał się na przykładach zaprezentować korzyści stosowania komplementarnych technologii skanowania 3D i drukowania 3D.
Fot.: Staleo.pl (prof. dr hab. inż. Stefan Szczepanik) |
Zastosowanie drukowania 3D i skanowania 3D
Jako kolejny wystąpił Piotr Gurga, współwłaściciel firmy CadXpert oraz jeden z pomysłodawców Forum Druku 3D, który skupił się przede wszystkim na technologiach FDM oraz PolyJet. Metody te są dostępne w systemach druku 3D dostarczonych przez Stratasys – globalnego lidera w segmencie profesjonalnych oraz przemysłowych drukarek 3D. Słuchacze mogli zapoznać się z najważniejszymi zastosowaniami technologii addytywnych w systemach Stratasys. Są to: wytwarzanie modeli koncepcyjnych i funkcjonalnych prototypów, produkcja małych, a także średnich serii, dostarczanie narzędzi i oprzyrządowania. Każdy z przykładów zastosowania został poparty autentyczną realizacją.
Fot.: CadXpert (Piotr Gurga — Dyrektor ds. Technicznych w CadXpert) |
W czasie przerwy na kawę wszyscy uczestnicy oraz prelegenci mogli prowadzić dyskusję w otoczeniu wydrukowanych modeli i urządzeń reprezentujących najistotniejsze technologie przyrostowe.
Dalej o zaletach druku 3D metodą odwróconej stereolitografii (SLA) opowiadała Paulina Fic. Słuchacze poznali 7 zastosowań precyzyjnej technologii SLA w przemyśle na przykładzie drukarki 3D Form 2 marki Formlabs. Następnie Adam Przepolski, specjalista ds. usług druku 3D, podzielił się z uczestnikami inspirującymi realizacjami, których firma CadXpert miała okazję się podjąć. Kolejne wystąpienia dotyczyły już technologii skanowania 3D. Mikołaj Wilkiewicz z VPI Polska pokazał ręczne skanery 3D wykorzystujące światło strukturalne (modele EinScan-Pro i EinScan-Pro+) oraz wiązki lasera (Seria FreeScan). O zastosowaniach skanerów 3D w sektorze automotive opowiedział Kamil Piasecki, reprezentujący firmę Evatronix. Dopełnieniem tej prelekcji było wystąpienie Kamili i Jesuana Reis z Shapers Advanced Design Studio. Projektanci podzieli się doświadczeniami użycia skanera 3D w pracy nad koncepcją ekskluzywnych samochodów sportowych.
Zaraz po przerwie na lunch w trzech salach odbyły się praktyczne warsztaty w zakresie drukowania 3D, skanowania 3D i projektowania 3D. Uczestnicy podzieleni na mniejsze grupy mogli zapoznać się z bliska z działaniem drukarki 3D, dowiedzieli się, na co warto zwracać uwagę podczas skanowania oraz jak przygotować model do druku 3D w programie IRONCAD. Warsztatowa część spotkania cieszyła się dużym zainteresowaniem ze względu na kameralną atmosferę i okazję zadawania technicznych pytań i konsultacji z ekspertami w danej dziedzinie.
Organizatorzy mają nadzieję, że udział w imprezie przyczyni się do jeszcze lepszego wykorzystania możliwości, jakie niosą ze sobą technologie 3D.
Już teraz pobierz materiały pokonferencyjne prezentacji wygłoszonych podczas Forum Druku 3D
Więcej na stronie: www.cadxpert.com.pl
Źródło: CadXpert, Staleo.pl
Dodano 20.12.2017