Wiadomości

Szybkie prototypowanie na 14. edycji Dni Druku 3D

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Druk 3d jest fundamentem szeroko pojętego szybkiego prototypowania. Siłą rzeczy jest z nim praktycznie utożsamiany. Dlaczego prototypowanie jest tak ważne w przemyśle? Jak ktoś kiedyś zauważył fabryka od montowni, różni się posiadaniem prototypowni oraz działu badań i rozwoju. Jeśli chcemy, by w Polsce powstawały nasze rodzime produkty, by polskie produkty były konkurencyjne, jasne staje się, jak ważny jest rozwój szybkiego prototypowania w naszym kraju. 

Kielce - będzie tu większość polskiego przemysłu

Praktycznie cała branża druku 3d i skanowania przestrzennego w Polsce pojawi się osobiście na targach Dni Druku 3D. Dni Druku 3D stają się coraz ważniejszą imprezą na Europejskiej mapie targów. 

Na najbliższej edycji zaprezentowane zostaną rozwiązania oferowane przez krajowych producentów oraz światowe firmy. Przemysłowa Wiosna, której częścią są Dni Druku 3D - to w tej chwili jedne z najważniejszych targów przemysłowych w Polsce. Dni Druku 3D, zlokalizowane będą w tym roku w hali F. Na pozostałych halach odbędą się imprezy związane m.in. z:

 • obróbką metalu
 • spawalnictwem
 • pneumatyką
 • automatyką
 • robotyką 
 • metrologią.  

Czas zmian

Z każdym dniem widzimy za naszymi oknami zmieniającą się rzeczywistość. Powoli odchodzi zagrożenie związane z Covid-19, ale pojawiają się nowe wyzwania. Targi są najlepszym miejscem do poznania aktualnych rozwiązań i nawiązania nowych relacji biznesowych. Dni Druku 3D, jak i cała Przemysłowa Wiosna odbyły się w 2020 i 2021 w formie stacjonarnej imprezy co świadczy o sile marki. Edycja 2020 była skromniejsza, ale ta z 2021, według szacunków Organizatorów miała już podobną, jak zwykle liczbę wystawców i odwiedzających. 

 • ponad 300 wystawców
 • z 24 krajów
 • 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni ekspozycyjnej.

Organizatorzy cieszą się z powrotu zagranicznych firm, takich jak igus czy Hewlett Packard po dwóch latach przerwy. 

Garść informacji o najbliższej edycji:

 • targi zajmą 7 hal
 • pojawi się ponad 300 wystawców
 • z 26 krajów
 • prawie  20 tys. metrów kwadratowych powierzchni ekspozycyjnej.

Jak wziąć udział w wydarzeniu?

Udział w targach dla osób odwiedzających imprezę jest bezpłatny. Należy zarejestrować się pod linkiem:

-->REJESTRACJA ON-LINE

Sponsor główny, fundatorzy

1. Sygnis S.A. - Sponsor Główny 14. Dni Druku 3D

Na tegorocznych Dniach Druku 3D Sygnis SA po raz pierwszy w Polsce pokaże maszynę w autorskiej technologii Syglass_01. Po pięciu latach prac badawczo-rozwojowych powstała pierwsza na Świecie technologia druku 3D ze szkła niskotemperaturowego. Umożliwi ona wcześniej niemożliwe do zrealizowania, zaawansowane projekty z zakresu fotoniki, optyki, cyberbezpieczeństwa i sieci Smart Grid.

Drugą, autorską maszyną od Sygnis, która pojawi się na targach, jest F-NIS 23151. Jest to pierwsza wersja maszyny E-NIS 23181, która otrzymała nagrodę główną Targów Kielce w 2021 roku. F-NIS 23151 posiada precyzyjny system ekstruzji pneumatycznej, stanowiący proste i niezawodne narzędzie, pomocne w początkowych etapach proof–of–concept lub jako uniwersalna baza do prototypowania autorskich materiałów w druku 3D.

Oprócz powyższych, na stoisku Sygnis SA pojawi się FlashForge Creator 3 PRO - ulepszona wersja znanego Creatora 3., a także Foto 13.3 - żywiczna drukarka 3D w technologii LCD. Warszawska spółka zaprezentuje również pełną konfigurację maszyn holenderskiego producenta 3Devo, produkującego urządzenia do pełnego recyklingu materiałów do druku 3D i możliwości ponownego stworzenia z nich użytecznych filamentów. W zestawie znajduje się rozdrabniarka, suszarka i wytłaczarka filamentu.

Na stoisku Sygnis SA pojawi się również najnowsza maszyna od krakowskiego producenta maszyn w technologii SLS - Lisa X. 

Lista pozostałych marek obecnych na stoisku: 3Devo, Aconity, Apium Additive Technologies GmbH, BICO Group, DWS Systems, Femtika, FlashForge, InssTek,  MicroSwiss, Mimaki, Orbitech, Sinterit.

2. CadXpert - fundator 14. Dni Druku 3D

Krakowska firma od wielu lat jest znanym i cenionym dostawcom systemów druku 3d. Na przestrzeni lat wyposażyła wiele pracowni na uczelniach i w laboratoriach badawczych. Od początku swojej działalności zawsze była związana z renomowanymi producentami światowej klasy. Profesjonalny zespół doradców jest w stanie dostarczyć rozwiązanie, zależnie od potrzeb odbiorcy. 

CadXpert dostarcza rozwiązań, takich producentów jak: Stratasys, MakerBot i FormLabs.

Ważną częścią działalności firmy jest również skanowanie 3d. Firma jako jedna z nielicznych na polskim rynku wykonuje skanowanie budynków. Współpracuje z pracowniami stomatologicznymi i ortodontycznymi. Prócz usług dostarcza rozwiązania takich producentów jak:

 • Shining 3D
 • FARO
 • SOF
 • RS SCAN 

3. Global3d - fundator 14. Dni Druku 3D

Firma GLOBAL 3D to zespół ekspertów specjalizujących się we wdrażaniu technologii druku 3D i skanu 3D w przemyśle oraz w jednostkach naukowo-badawczych. Jako oficjalny i autoryzowany dystrybutor urządzeń i akcesoriów marek wiodących producentów między innymiOMNI 3D, BCN3D, Trilab, Zortrax, Shining 3D i wielu innych, umożliwia wdrożenie najbardziej optymalnych w przypadku danego odbiorcy. 

Na stoisku Global3D będzie prezentowana m.in. drukarka FACTORY 2.0 NET, polskiego producenta OMNI3D. Global 3D jest autoryzowanym dystrybutorem tego producenta. 

Nowością będzie na żywo prezentowana najnowsza odsłona przemysłowej drukarki 3D Epsilon W50 firmy BCN3D.

Firma  zajmuje się dystrybucją m.in. BCN3D, OMNI3D, Trilab, Shining 3D i Zortrax.

4. igus - fundator 14. Dni Druku 3D

Firma od 1964 roku dostarcza polimerowych, wysokowydajnych produktów dedykowanych ruchomym elementom. Igus jest liderem i jednym z prekursorów dziś dużego sektora motion plastics.  W czasie coraz większej świadomości ekologicznej nie bez znaczenia pozostaje fakt, że produkty firmy igus nie wymagają smarów ani innych mediów by działać poprawnie.

Na Dniach Druku 3D firma zaprezentuje  m.in.

iglidur A350 - dedykowany branży spożywczej filament z certyfikatem FDA, dopuszczającym kontakt z żywnością, odporny na podwyższone temperatury i środki chemiczne. 

iglidur E370 - nowość w ofercie firmy, który spełnia normę EN 45545, dopuszczającą go do drukowania komponentów dla kolejnictwa.

5. Ubot3d - fundator 14. Dni Druku 3D

UBOT Technologies jest polskim producentem drukarek 3D funkcjonującym na rynku od 2015 roku. Głównym celem firmy jest dostarczenie przedsiębiorcom najlepszych rozwiązań technologicznych w zakresie druku 3d. 

Drukarki UBOT 3D znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach od wytwarzania prototypów, po wsparcie branży lotniczej czy medycznej.

Sprzęt oferowany przez producenta wyróżnia się znakomitą jakością oraz nowoczesnym designem,. Firma szczyci się tym,  że zawsze na imprezy targowe przywozi maszyny, które można obejrzeć na stoisku i przekonać się o ich wysokich walorach użytkowych. 

W swojej ofercie firma posiada modele: P800D, P440 oraz S320.

6. Urbicum - fundator 14. Dni Druku 3D

Krakowski producent drukarek 3d. Drukarki firmy Urbicum są budowane z podzespołów wykorzystywanych w konstrukcjach profesjonalnych maszyn CNC. 

Od początku działalności firma skupiła się na dostarczaniu maszyn tworzących wielkogabarytowe wydruki. Standardowo drukarki z serii DX potrafią wytworzyć obiekt o masie 5 kg w 24 godziny. 

Każda drukarka przechodzi rygorystyczną kontrolę jakości i jest kompatybilna z większością filamentów dostępnych na rynku.  

Na stoisku i w obrębie targów Dni Druku 3D, będzie można zobaczyć postacie olimpijczyków odtworzone dzięki technice druku przestrzennego naturalnej wielkości.  W ich produkcję, była zaangażowana firma Urbicum. Rzeźby były prezentowane na wystawie START, zorganizowanej przez Biuro Programu "Niepodległa", poświęconej polskim olimpijczykom i paraolimpijczykom, sportowcom i trenerom.

Co jeszcze?

3dPhoenix - na stoisku będzie można zobaczyć urządzenie Nexa3d -przez wielu specjalistów uważaną, za najszybszą drukarkę na rynku. 

Blocks - na stoisku firmy Finnotech (F-82), właściciela marki F3DFilament, zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w Polsce drukarka tego portugalskiego producenta. Dystrybutorem urządzenia na terenie polski będzie firma Cadevent z Gdańska, której przedstawiciel będzie obecny na stoisku przez cały czas trwania targów.

Colmex (F-88) - to polska firma specjalizująca się dostarczaniem wysokospecjalistycznych systemów druku z metalu. Jest Polskim przedstawicielem firmy ExOne, której rozwiązania pozwalają na drukowanie z 21 kwalifikowanych proszków metali. 

Desktop Metal - system druku wokół, którego było w pewnym okresie bardzo głośno. Dziś to już pełnoprawna technologia ze swoim ściśle określonym miejscem w obszarze technologii addytywny w zakresie druku z metalu i ultra polimerów. Z produktami firmy będzie można zapoznać się na stoisku firm Colmex (F-88) i get3D (F-86). Obie firmy współpracują ze sobą w zakresie wspierania odbiorców Desktop Metal na Polskim rynku. 

DPS-Software- większość kojarzy tę firmę jako dostawcę oprogramowania SolidWorks. Jednak DPS-Software to również dostawca wielu innych rozwiązań dla przemysłu:  skanerów 3D, drukarek 3d pracujących z kompozytami, sprzętu HP w postaci stacji, roboczych i monitorów oraz myszy 3DCONNEXION (dedykowanych do programów inżynierskich).

get3D - wiele osób kojarzy firmę jako wieloletniego przedstawiciela firmy Ultimaker. Jednak to tylko wycinek z oferty tej łódzkiej firmy. Na stoisku F-86 pojawią się rozwiązania takich producentów jak miniFactory czy Raise3D. Prócz tego zaawansowane materiały metalowe i ceramiczne.

Integart - firma od lat wielu dostarcza rozwiązania Hewlett-Packard, na rynek polski. Naturalne więc, że kiedy HP kilka lat temu weszło w rynek druku 3d w ofercie Integard pojawiła się technologia HP Jet Fusion. Na stoisku firmy prócz dotychczasowej oferty pojawi się nowość w postaci AMT PostPRO. Zaawansowane urządzenie do postprocesingu. Jak zapewnia producent to zupełnie nowa jakość jeśli chodzi o wykończenie końcowego produktu. Materiały poddane obróbce wygładzania chemicznego mają mieć powierzchnię porównywalną do tych wykonanych metodami konwencjonalnymi. Zwiększa się odporność na zarysowania i szczelność obiektów. 

Lenso -większość osób kojarzy firmę jako dostawców usług skanowania 3d i skanerów firmy GOM. Prócz tego firma dostarcza i świadczy usługi na sprzęcie firmy ZEISS. Dla naprawdę wymagających klientów potrzebujących zbadania wewnętrznej struktury obiektów firma dostarcza Metrologiczne Tomografy Komputerowe. 

Materialise - najbardziej znana na świecie firma usługowa w zakresie druku 3d i technologii pokrewnych o ugruntowanej pozycji. Posiada imponującą listę dostarczanych technologii. Dla wymagających odbiorców (m.in. dla działów utrzymania ruchu) firma proponuje wirtualny magazyn części. Pliki z modelami są w firmie. W chwili zapotrzebowania na dany element jest on wykonywany i niezwłocznie wysyłany do klienta. 

ProSolution - historycznie to pierwsza w Polsce firma, zajmują się dostarczaniem systemów druku 3d. Od samego początku związana z firmą Stratasys. Podczas tegorocznej edycji Dni Druku 3D - pokarze m.in.:

 • System  J55Prime - najnowszy model urządzenia w technologii PolyJet. System wykorzystuje sprawdzoną technologię utwardzania żywic światłem UV jednak z uwagi na nowatorskie podejście do samego procesu (obrotowa podstawa modelowa) i możliwość mieszania do 5 różnych rodzajów materiału modelowego, zakres dostępnych aplikacji jest nieograniczony (m.in.: możliwość druku w pełnej palecie barw Pantone, z materiałów o różnych właściwościach mechanicznych, twardości etc. przy najwyższej dokładności i jakości powierzchni). Urządzenie jest nowością na rynku, będzie je można zobaczyć na żywo na stoisku. 
 • Nowe rodzaje materiałów PolyJet - nowe rodzaje żywic, które pozwalają na znacznie szersze zastosowanie druku 3D w ramach procesów projektowych i produkcyjnych
 • Nowe rodzaje tworzyw FDM - nowe materiały (w tym kompozytowe) pozwalające osiągnąć znacznie wyższy poziom funkcjonalności drukowanych elementów (nie tylko prototypów ale również końcowych produktów czy też części i narzędzi wykorzystywanych na liniach produkcyjnych)
 • System XM200C firmy Xact Metal - system umożliwiający bezpośrednie wytwarzanie elementów z różnych stopów metali (od stali nierdzewnej, przez stal narzędziową po superstopy czy proszki reaktywne). XM200C to flagowy model drukarki 3D Firmy Xact Metal, która z uwagi na innowacyjny system prowadzenia wiązki lasera daje najwyższą dokładność, powtarzalność oraz wytrzymałość drukowanych elementów.

Studenci i uczniowie

Na osobne wyróżnienie zasługuje oferta przygotowana przez DPS-Software najbardziej znanego Polskiego dostawcy SolidWorks w Polsce. Firma po raz kolejny udowadnia, jak ważna jest dla niej edukacja i włączanie nowoczesnych narzędzi w proces kształcenia inżynierów.

 • Każdy student/uczeń odwiedzający stoisko F-85 może uzyskać bezpłatnie roczną, edukacyjną licencję SOLIDWORKS. Do potwierdzenia statusu niezbędne będzie okazanie ważnej legitymacji (może być w formie eLegitymacji). Numer seryjny wraz z instalatorem osoba zainteresowana otrzyma po Targach, na podany nam adres e-mail.

W skład powyższej licencji wchodzą:

 • SOLIDWORKS Premium
 • SOLIDWORKS Simulation Premium
 • SOLIDWORKS Flow Simulation
 • SOLIDWORKS Plastics
 • SOLIDWORKS Visualize
 • SOLIDWORKS MBD
 • SOLIDWORKS Composer
 • SOLIDWORKS Electrical
 • SOLIDWORKS CAM Professional
 • Bezpłatny dostęp do platformy e-learningowej My.SOLIDWORKS.com

W trakcie Targów będzie zorganizowany konkurs Modelmania. Odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w modelowaniu 3D w SOLIDWORKS na czas, na podstawie zadanej dokumentacji części. Na najszybsze osoby, które poprawnie odtworzą część czekają cenne nagrody, w tym profesjonalny CADMouse 3DConnexion, powerbanki i gadżety DPS Software

Będzie można otrzymać szczegółowe informacje o nadchodzących wydarzeniach. Kolejnej edycji Studenckiego Konkursu Projektowego SOLIDWORKS oraz Fast&Studious  (Modelmania online).

 
Źródło: Stowarzyszenie Innowacyjnych Technologii SIT Polska
Redaktor: MRR

Dodano 04.04.2022

Powiązane:
Partnerzy