Wiadomości

KOMPOZYT-EXPO® - dziesięć lat rozwoju i biznesu

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Zakończyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja KOMPOZYT-EXPO® - dwa dni pełne były networkingu, eksperckich prelekcji i prezentacji branżowych nowości.

- „Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO® są jednym z najważniejszych miejsc spotkań przedstawicieli branży materiałów kompozytowych w Europie Środkowo-Wschodniej od dziesięciu lat. Przez ten czas w roli wystawcy spotkaliśmy się z blisko 1800 firmami z całego świata, a targi odwiedziło ponad 25 tys. zwiedzających. Te liczby są najlepszym podsumowaniem naszej dotychczasowej pracy” - wyjaśniała Pani Ewa Woch, Wiceprezes Targów w Krakowie Sp. z o.o.

Jest co świętować 

Uroczyste otwarcie dziesiątej, jubileuszowej edycji KOMPOZYT-EXPO® uświetniało wręczenie przez Panią Ewę Woch, Wiceprezes Targów w Krakowie Sp. z o.o. wyróżnień firmom, które przyczyniły się do tworzenia wystawy od pierwszych lat.

- „Nasi klienci i ich potrzeby są dla nas najważniejsze. Wielu naszych wystawców rozwijało się równolegle z targami. To dla nas wielka nobilitacja, gdy widzimy te firmy, jak rokrocznie są częścią tego wydarzenia. Cieszymy się, że EXPO Kraków jest niezwykłym miejscem spotkań dla przedstawicieli tej - jakże ważnej w świecie branży przemysłowej. Odczuwam ogromną satysfakcję patrząc, jak wzrasta międzynarodowa ranga targów oraz z tego, że każda kolejna edycja KOMPOZYT-EXPO® znacznie skraca dystans targów do najlepszych światowych wydarzeń dedykowanych branży materiałów kompozytowych” - podsumowywała Pani Wiceprezes.

Z materiałów kompozytowych korzysta się na całym świecie - wykorzystuje się je w sprzęcie sportowym, medycznym, w przemyśle zbrojeniowym, w samolotach i w biżuterii. Materiał ten jest wykorzystywany coraz chętniej i częściej ze względu na rozwój technologii kompozytowych, które należą do grupy „high tech“ i obniżają koszty produkcji. Słuszne okazały się słowa specjalnego gościa, kapitana reprezentacji Polski w AMP Futbolu - Przemysława Świercza, który zachęcił do dalszego rozwoju branży zarówno naukowców, jak i przedsiębiorców, swoją motywacyjną mową.

- „Im więcej zdobywałem wiedzy na temat kompozytów, tym bardziej uświadamiałem sobie, że moja proteza, kule czy cały sprzęt sportowy - buty, ochraniacze - to wszystko - to jest właśnie kompozyt. […] Ta branża zmienia świat i myślę, że zmienia świat na lepsze.” 

X EDYCJA KOMPOZYT-EXPO Rower
 

Biznes i Targi idą ze sobą w parze

Targi oraz udział w nich przekładają się na realne korzyści biznesowe, szczególnie kiedy są dobrze zaplanowane. Podczas wydarzenia nie brak okazji do pozyskiwania nowych klientów, spotkań i optymalizacji sprzedaży. Rezultaty bardzo często można zobaczyć od razu. Jak podkreśla Alexander Wiesner, dyrektor sprzedaży austriackiej firmy Langzauner GmbH:

- „Po drugim dniu mogę powiedzieć, że jestem zadowolony. Udało nam się znaleźć nowych klientów związanych z przemysłem kolejowym - są to firmy, których wcześniej nie znaliśmy. Mamy więc nadzieję, że kontakty nawiązane na targach zaowocują niebawem. Znaleźliśmy także czas, aby porozmawiać z dotychczasowymi klientami. Podsumowując - jestem zadowolony, także z profilu zwiedzających, którzy reprezentują różne branże […].” 

Z opinią tą zgadzają się również między innymi: Leszek Prokopowicz, przedstawiciel AMERI-POL TRADING Ltd. Sp. z o.o.:

- „W Targach KOMPOZYT-EXPO® bierzemy udział po raz drugi. Widać, że branża w Polsce się rozwija. Jest coraz więcej wystawców i odwiedzających. Wczorajszy dzień okazał się dla nas bardzo satysfakcjonujący - dużo osób było zainteresowanych naszymi produktami. Dodając na koniec - Spokojnie możemy polecić udział w targach innych firmom. Sami planujemy obecność podczas kolejnej edycji.” 

Jak podaje organizator, tegoroczne Targi KOMPOZYT-EXPO® odwiedziło ponad 3500 gości branżowych, jak pokazują statystyki, ponadto swoje oferty przedstawiły 222 firmy z 19 krajów - świadczy to o wysokiej randze wydarzenia na poziomie branżowym.

Targi zbliżają

Organizatorzy dokładają starań, by dostosować wydarzenie do potrzeb klientów - szukają nisz, monitorują trendy. Podczas tegorocznej edycji goście mogli poznać najnowsze maszyny, materiały, produkty kompozytowe, surowce i narzędzia, jakie stosowane są w produkcji i obróbce materiałów, a także szeroką gamę usług, jakie są dedykowane branży (obróbka CNC kompozytów, usługi recyklingowe, badania i rozwój, usługi doradcze i szkolenia). Drugi raz podczas targów firmy zaprezentowały akcesoria laboratoryjne, aparaturę analityczną, oprogramowanie, sprzęt optyczny i kontrolno-pomiarowy podczas SALONU LAB-CONTROL, podczas którego odbyły się także niedługie prezentacje, tematem których była optymalizacja pracy laboratoriów.

Trzy duże ekspozycje zwracały uwagę podczas tegorocznej edycji targów. Pierwsza z nich zorganizowana została pod szyldem „Nauka dla Przemysłu” - podczas jej trwania zaprezentowały się polskie i zagraniczne uczelnie, omawiając swoje oferty technologiczne, produkty i wyniki badań. Obecni byli przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnik: Częstochowskiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Śląskiej, Warszawskiej, Wrocławskiej,  Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a także przedstawiciele Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz Instytutu Fraunhofera w Poczdamie. Większość przedstawicieli polskich uczelni technicznych zna się wzajemnie i często ze sobą współpracuje. Jak podkreśliła dr hab. inż. prof. nzw. Politechniki Śląskiej Anna Janina Dolata:

- „Tym, co stanowi o wyjątkowej wartości tej przestrzeni jest ekspercka wiedza, przekazywana przez naukowców, specjalistów oraz prezentacja praktycznych jej zastosowań. Łatwiej jest rozmawiać z klientami, jak się jest skupionym w jednym miejscu […].” 

X EDYCJA KOMPOZYT-EXPO Nauka dla Przemysłu
 

Druga przestrzeń należała do Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych wraz z firmami członkowskimi. Przedstawiona została na nim oferta, jak i szeroki wachlarz usług i produktów – stoisko cieszyło się bardzo dużą popularnością wśród gości.

- „Bierzemy udział w targach po raz trzeci i jesteśmy bardzo zadowoleni. […] W tym roku obserwujemy duże zainteresowanie naszą ofertą. Co więcej, nasi partnerzy są także zadowoleni z obecności na  wspólnym stoisku. Podczas tegorocznej edycji targów - podobnie jak rok temu - prowadziliśmy warsztaty eksperckie i marzy nam się, by w przyszłości stworzyć praktyczne warsztaty pokazowe” - mówiła Marta Czulak, koordynator Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych. Podkreślając równocześnie, że Klaster jest niezwykle usatysfakcjonowany współpracą z Targami w Krakowie, organizatorem wydarzenia.

Trzecia powierzchnia przeznaczona była dla małych przedsiębiorstw z województwa małopolskiego, uczestniczących w projekcie „Małopolska Innowacyjna”, zorganizowanym przed Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Wsparcie środków unijnych pozwoliło małym i średnim firmom promować swoje oferty i dotrzeć do międzynarodowego grona odbiorców.

Targi sprzyjają rozwojowi i współpracy 

KOMPOZYT-EXPO® pozwoliło na wychwycenie nowych nurtów przez polskich i europejskich liderów. „Nauka dla Przemysłu“ to szyld panelu referatowego, który dotyczył trzech tematów. Pierwszym z nich był temat ekologiczny, dotyczący recyklingu tworzyw kompozytowych. Drugi poruszał temat kompozytów polimerowych, a jego tematami przewodnimi były innowacje i modyfikacje w zakresie rozwoju tworzyw na bazie żywic. Ostatni z tematów dotyczył prelekcji związanych z kompozytami ceramicznymi, metalowymi i ich produkcją.

Polski Klaster Technologii Kompozytowych umożliwił wzięcie udziału w warsztatach omawiających trendy i innowacje panujące w branży. Omówione zostały zaawansowane technologie lekkie, technologie czyszczenia suchym lodem i nowe kompozyty w branży automotive.

W trakcie KOMPOZYT-EXPO®, na zwiedzających i wystawców czekało łącznie 26 wystąpień prowadzonych przez liderów branży, specjalistów i naukowców. Jakość zapewniała Rada Programowa targów oraz Polski Klaster Technologii Kompozytowych, będący głównym partnerem wydarzenia. Wspiera on polski biznes kompozytowy w nawiązywaniu umów międzynarodowych.

X EDYCJA KOMPOZYT-EXPO rozmowy
 

Targi umożliwiają promocję

Targi KOMPOZYT-EXPO® to wydarzenie kryjące w sobie ogromny potencjał, czego świadomość mają organizatorzy. W bieżącym roku powstał reportaż przygotowany przez Re:view i wystawców, „Sites of compoSITES“, który ukazuje nieograniczone możliwości i nietypowe właściwości materiałów kompozytowych, a także ich zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Przekaz dotarł do szerokiego grona odbiorców, również do tych niezwiązanych z przemysłem, dzięki rozbudowanej promocji.

- „Dobrze jest sobie przypomnieć, jak widziałam kompozyty, zanim zaczęłam pracować w branży i jak mogą być postrzegane przez ludzi z zewnątrz. Dla nas bardzo interesującym przedsięwzięciem i pewnego rodzaju wyzwaniem, było przekazać tę wiedzę prostym, zrozumiałym językiem i otworzyć widzom oczy na to, jak wiele kompozytów jest w naszym codziennym życiu.” - komentowała to przedsięwzięcie Maria Hud, marketing manager Ciech SARZYNA S.A.

Targi planują

Kolejna edycja targów KOMPOZYT-EXPO® odbędzie się 6 i 7 października 2020 roku w EXPO Kraków, a organizatorzy wydarzenia już obmyślają plan, czym zaskoczyć uczestników.

- „Uważnie przyglądamy się zmianom zachodzącym w świecie targowym. Priorytetem na kolejne edycje naszego wydarzenia będą wszelkie nowe inicjatywy nawiązujące do światowych trendów w branży oraz działania, które sprzyjają integracji i kooperacji nauki z przemysłem. Postawimy również na mocną współpracę z międzynarodowymi partnerami. Jesteśmy przekonani, że te działania przyczynią się do świeżego spojrzenia na uczestnictwo w targach jako wydarzeniu, a także przyniosą ze sobą rozwój wystawy i wzmocnią jej pozycję w branży przemysłowej” - podsumowuje Pani Ewa Woch, Wiceprezes Targów w Krakowie Sp. z o.o.


Więcej o wydarzeniu na stronie: www.kompozyty.krakow.pl


Źródło: Targi w Krakowie

Dodano 25.10.2019

Powiązane:
Partnerzy