Wiadomości

Targi ery cyfrowej – ITM Industry Europe

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Wysoka i silna pozycja w branży przemysłowej to efekt, na który pracuje się latami, budując biznesowe relacje i zaufanie, a także przeprowadzając wnikliwe analizy rynkowe.

Dzięki organizowanym od kilku dekad targom przemysłowym, organizowanym przez Grupę MTP, w Poznaniu powstało centrum światowych trendów tego sektora. Najbliższej edycji targów ITM Industry Europe przyświecać będzie temat przewodni – przemysł ery cyfrowej. Partnerzy doceniają wieloletnie doświadczenie. Jak podaje organizator podczas targów ITM Industry Europe w 2019 roku swoją ofertę prezentowało około 1000 wystawców z 26 krajów, na efektownych stoiskach, zaaranżowanych na aż 26500 m2. Oferta targów przyciągnęła do Poznania dzięki nowoczesnym maszynom, robotom i specjalistycznym urządzeniom aż 18573 zwiedzających profesjonalistów.

Targi ITM mają siłę

Powyższe wyniki mówią same za siebie – ITM Industry Europe to niewątpliwie najbardziej istotne i największe wydarzenie w branży przemysłowej w centralnej Europie.

Anna Lemańska, dyrektor targów ITM Industry Europe, która funkcję tę objęła w czerwcu tego roku, podkreśla: – „Targi tworzą nie tylko bogate ekspozycje liderów branży, ale także liczne konferencje, debaty i szkolenia. Czterodniowy program ITM Industry Europe co roku budowany jest na wiedzy doświadczonych ekspertów oraz wspierany przez kluczowe stowarzyszenia i instytucje branży przemysłowej. Mamy świadomość, że targi ITM nie mogłyby istnieć bez naszych wystawców. To oni są dla nas największą inspiracją i motywacją. Bez tej współpracy ITM byłyby dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Dzięki temu wsparciu stale się rozwijamy i możemy z dumą organizować największe targi przemysłowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Stoją za nami fakty, a nie tylko puste slogany reklamowe bez pokrycia w statystykach.”

Nadchodzącej edycji targów towarzyszyć będzie hasło Przemysł ery cyfrowej. Definicja cyfryzacji przemysłu zakłada zastosowanie w całym procesie wytwórczym (począwszy od projektu, poprzez produkcję i eksploatację, a na utylizacji i ponownym przetwarzaniu kończąc) najnowszych technologii informatycznych (ICT).

Klucz do sukcesu – cyfryzacja

Zrozumienie nadchodzących zmian i wdrożenie odpowiednich strategii to klucz do sukcesu przedsiębiorców. Jest ono niezbędne, ze względu na nowopowstające modele biznesowe, nowe formy współpracy oraz wzmożoną digitalizację produktów oraz usług.

Anna Lemańska podkreśla, że – „Nadal w Polsce przemysł – rozumiany jako produkcja – nie jest ucyfrowiony w tak wysokim stopniu jak chociażby branża usług. Tam automatyzacja jest prawdopodobnie dużo bardziej rozwinięta i dojrzała niż robotyzacja mechaniczna w przemyśle. Problem w tym, że przemysł bez ucyfrowienia i robotyzacji procesów przestaje być konkurencyjny, ponieważ rosną koszty operacyjne. Dlatego cyfryzacja w przemyśle to przyszłość. Obserwujemy ten trend. Patrząc na potentatów tej branży w krajach wysoko rozwiniętych można zauważyć, że era digitalizacji nadeszła na dobre. Widać intensyfikację działań testujących nowe rozwiązania oparte o technologie cyfrowe. W najbliższej dekadzie to właśnie cyfryzacja pozostanie głównym czynnikiem zmian społecznych i gospodarczych oraz nośnikiem wartości o rosnącym znaczeniu.”

Cyfryzacja sprawia, że otoczenie biznesowe bardzo szybko się zmienia, a firmy zmuszone są do dynamicznej i elastycznej reakcji, by pozostać konkurencyjne. Biznes cyfrowy charakteryzuje się specyficzną kulturą i sposobem myślenia liderów rynku, rozwijając się w sieciowym systemie współpracy.Dane podstawą gospodarki

Zwiększona produktywność i nowe modele biznesowe mogą prowadzić do ponadprzeciętnych korzyści polskiej gospodarki. Szczególnie korzystne może okazać się inwestowanie w gospodarkę opartą o dane, co popierają badania przeprowadzone przez Ministerstwo Cyfryzacji. Do 2020 roku wartość rynku danych może osiągnąć nawet 739 mld euro, co stanowić będzie 4% PKB Unii Europejskiej – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Podobne wnioski wysnuć można po lekturze wyników badań przeprowadzonych w 2018 roku przez firmę analityczną IDC (International Data Corporation). Eksperci, którzy zajmowali się analizą tego raportu twierdzą, że do roku 2021 gospodarka cyfrowa generować będzie co najmniej 50% światowego PKB. Cyfryzacja i wdrażanie nowych technologii prowadzić będą do skuteczniejszego profilowania ofert, szybszego podejmowania decyzji przez firmy o wprowadzaniu nowych produktów i usług na rynek. Usprawnieniu ulegnie ponadto komunikacja z klientami biznesowymi oraz partnerami, dzięki wykorzystaniu wielu kanałów komunikacyjnych.

Według badania IDC do 2021 roku ponad 530 mld USD będą wynosić globalne wydatki przedsiębiorstw na usługi chmury obliczeniowej na świecie, a aż 90% przedsiębiorstw będzie korzystać z platform i serwisów w chmurze. Rozwiązania chmurowe i ich wdrażanie staje się źródłem ważnych innowacji – wykraczając już poza kwestie oszczędności czy uzyskiwanej dzięki nim elastyczności.

„W przemyśle produkcyjnym czy logistyce, a nawet sposobie funkcjonowania całych miast analiza bardzo dużych zbiorów danych pozwoli przewidywać potrzeby i zachowania użytkowników oszczędzając czas, energię i inne zasoby. Podniesie produktywność, efektywność i elastyczność w sferze produkcyjnej i usługowej. Te tematy są bliskie idei targów ITM Industry Europe. Trwają intensywne prace nad programem tego wydarzenia. Nie zabraknie tematów, które będą szczególnie przydatne praktykom. Zamierzamy również kontynuować sprawdzone koncepcje jak choćby tematyczne ścieżki zwiedzania. Mogę jednak zapewnić, że w tej edycji uczestników czeka także sporo nowości.” – przekonuje Anna Lemańska.

Targi ITM Industry Europe odbędą się w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w dniach 2-5 czerwca 2020 roku. Do dyspozycji zwiedzających będą salony rozmieszczone w ekspozycji: SURFEX (Salon Technologii Obróbki Powierzchni, Poligon Umiejętności), WELIDING (Salon Spawania i Cięcia), salon NAUKA DLA GOSPODARKI oraz salony MACH-TOOL (Salon Obrabiarek i Narzędzi) i METALFORUM (Salon Metalurgii, Hutnictwa, Odlewnictwa i Przemysłu Metalowego, Park Odlewnictwa).

W tym samym czasie odbywać się będą targi Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, 3D Solutions - targi druku i skanu 3D oraz Subcontracting.


Więcej informacji na stronie: www.itm-europe.pl


Źródła: Grupa MTP, www.gov.pl, www.idc.com

Dodano 22.08.2019

Powiązane:
Partnerzy