Projektowanie 3D

Uruchomiono nowoczesną platformę z modelami 3D

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 


Nowoczesną platformę z modelami 3D uruchomiły Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii oraz Instytut Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie.


Zaprezentowane preparaty osteologiczne posłużą studentom do poznania budowy ludzkiego kośćca - poinformowała uczelnia. Prezentowane modele 3D odzwierciedlają preparaty dotychczas dostępne tylko w salach wykładowych.

Platforma umożliwia pobranie pełnych modeli trójwymiarowych struktur kostnych oraz ich wizualizację poprzez wykorzystanie oprogramowanie VisNow. Adnotacje struktur anatomicznych są dostępne w języku polskim i łacińskim w plikach z rozszerzeniem pac. Modele i oprogramowanie są dostępne dla zalogowanych użytkowników - wynika z informacji przesłanych przez biuro prasowe UKSW.

Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu budowy demonstratora Platformy Cyfrowej Nauki (https://pcn.cnt.edu.pl/). Bez konieczności logowania można zapoznać się tam z trójwymiarowym szkieletem ludzkim z cmentarza komunalnego, który funkcjonował w latach 1794–1811.

 

W komunikacie podkreślono, że Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii oraz Instytut Nauk Biologicznych UKSW posiadają wysokie kompetencje i doświadczenie w realizacji projektów z obszaru technologii cyfrowych, skaningu 3D, druku 3D, wirtualnej rzeczywistości, wizualizacji i analityki wizualnej.


Źródło: Nauka w Polsce (PAP)


Dodano 12.10.2021

Powiązane:
Partnerzy