Matsuura Lumex Avance - obrabiarka hybrydowa

POSŁUCHAJ ARTYKUŁUMatsuura Lumex Avance jest to zaawansowane urządzenie przeznaczone do druku z proszku metalicznego oraz obróbki mechanicznej przy wykorzystaniu tej samej obrabiarki. Śmiało można powiedzieć, że jest to kombinacja między nowoczesną drukarką 3D służącą do spiekania proszku metalicznego w technologii DMLS (ang. Direct Metal Laser Sintering), a wysokoobrotową precyzyjną frezarką pionową.


Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie obróbki mechanicznej na warstwie już utwardzonej metalu przy pomocy mikrofrezów. Umożliwia to nie tylko otrzymanie na końcowym etapie druku przedmiotu zewnętrznie obrobionego, ale co ciekawe również możliwe jest wykończenie wewnętrznych struktur na etapie wytwarzania części. Jest to doskonałe rozwiązanie dla części wymagających określonej chropowatości powierzchni w przestrzennych strukturach, niemożliwych do otrzymania konwencjonalnymi metodami obróbki.

Proces obróbki hybrydowej z wykorzystaniem obrabiarki Lumex Avance składa się z 3 etapów:

  • Rozprowadzenie proszku metalicznego 
  • Spiekanie rozprowadzonej warstwy za pomocą wiązki lasera 
  • Obróbka mechaniczna 

Pierwszy etap obejmuje równomierne rozprowadzenie wcześniej przygotowanego proszku metalicznego za pomocą jednostki rozprowadzającej po płycie roboczej obrabiarki. Kolejny etap to spiekanie warstwy proszku za pomocą wiązki lasera tworząc utwardzoną strukturę. Następnie ponownie jest rozprowadzany równomiernie proszek. Ten proces zostaje powtórzony 10-krotnie, później następuje etap obróbki frezarskiej. Ta operacja ma za zadanie usunąć nierówności powierzchni powstałych na skutek procesu spieku lub nadać już zadaną chropowatość powierzchni.

Rozlokowanie kanałów chłodzącychJest to standardowy proces, który może być modyfikowany przy wykorzystaniu oprogramowania Lumex – CAM. Wykorzystywane do tego są mikro-narzędzia, które świetnie współpracują z precyzyjnym wysokoobrotowym wrzecionem, przystosowanym do osiągnięcia prędkości obrotowej nawet do 45 000 obr/min. Podczas pracy komora procesowa jest zabezpieczona blokadą. Kierując się wszelkimi zasadami bezpieczeństwem, spełnione są wymagania dotyczące 1 klasy bezpieczeństwa lasera.

MATSUURA LUMEX AVANCE posiada swoje zastosowanie przede wszystkim w produkcji form wtryskowych. Z racji tego, że technologia przyrostowa praktycznie nie posiada ograniczeń w tworzeniu geometrii przestrzennych, wykorzystywane jest to w formach do stosowania chłodzenia konformalnego. Tendencja rozwoju tego kierunku, pozwala na znaczne zredukowanie fazy chłodzenia formy w procesie wtrysku. Szacuje się, że przestrzenne kanały chłodzące są zdolne zaoszczędzić nawet do 40% czasu fazy chłodzenia formy w porównaniu do konwencjonalnych metod.MATSUURA LUMEX AVANCE dostarcza szereg korzyści począwszy od procesu wytwarzania form po proces wtrysku.

APX Technologie Sp. z o.o. wyłączny przedstawiciel MATSUURA MACHINERY CORPORATION w Polsce.


Źródło: APX Technologie Sp. z o.o.

Dodano 29.06.2022

APX TECHNOLOGIE SP. Z O.O.
Centralna 27
05-816 Opacz koło Warszawy
+48 22 759 62 00
Powiązane:
Partnerzy