Dolnośląski Inkubator Druku 3D
Do końca 2020 roku we Wrocławiu powstanie pierwszy, innowacyjny na skalę kraju oraz województwa Dolnośląski Inkubator Druku 3D.
Centrum Druku 3D będzie specjalizowało się w wydruku elementów z tworzyw sztucznych, metalu oraz modeli wykorzystywanych w medycynie. Każda ze stref zostanie wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia drukujące, których zakup przez małe przedsiębiorstwa byłby niemożliwy ze względu na zbyt wysokie koszty związane z zakupem urządzeń oraz późniejszą eksploatacją.
|
Inwestorem jest Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A., a realizację inwestycji wesprą środki europejskie pozyskane z Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej w wysokości ponad 15 mln zł, których dysponentem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Dolnośląski Inkubator Druku 3D skierowany będzie w szczególności do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność i nie mają jeszcze swoich obiektów produkcyjnych, magazynowych czy też usługowych. Będzie to impulsem do rozpoczęcia współpracy oraz wymiany dobrych praktyk wśród przedsiębiorców w zakresie technologii druku 3D.
|
Planowana inwestycja będzie pierwszym miejscem w województwie dolnośląskim, gdzie przedsiębiorcy będą mogli korzystać z infrastruktury biurowej, warsztatowo-produkcyjnej oraz otrzymywać wsparcie w zakresie technologii druku 3D.
Główne założenia Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D:
- Wsparcie grupy 27 firm z sektora MSP poprzez udostępnienie powierzchni biurowych oraz hali produkcyjno-warsztatowej na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.
- Udostępnienie przedsiębiorcom infrastruktury wchodzącej w skład Centrum Druku 3D wraz ze wsparciem i doradztwem ze strony wykwalifikowanych inżynierów.
- Popularyzacja technologii druku 3D poprzez udostępnienie przedsiębiorcom najnowocześniejszej infrastruktury.
- Realizacja misji Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki z wykorzystaniem idei otwartego laboratorium, dostępnego dla jednostek naukowych do prac badawczo-rozwojowych, a także przedsiębiorców i osób fizycznych, chcących poznać tajniki druku trójwymiarowego, jak również dla dzieci i młodzieży szkolnej w ramach kursów i warsztatów.
- powierzchnia biurowa (około 1800 mkw.) oraz strefa warsztatowo-produkcyjna (około 5000 mkw.),
- trzy strefy druku wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia drukujące,
- wynajem na preferencyjnych warunkach,
- wsparcie merytoryczne ze strony inżynierów,
- integracja środowiska naukowego oraz biznesowego,
- inicjowanie nowych przedsięwzięć zarówno o charakterze naukowym, jak i komercyjnym.
Źródło: Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.
Dodano 25.05.2020