Wiedza

Czym jest i jak działa druk 3D?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Czym jest i jak działa druk 3D? Poznaj podstawowe informacje o tej metodzie wydruku.


Większość z nas słyszała o druku 3D i wie o jego ogromnych możliwościach. Jednak niewiele osób widziało, w jaki sposób działa drukarka pozwalająca na wydruki przestrzenne. Wiedza na temat tego, od kiedy i jak rozwija się technologia druku 3D, również jest znikoma. Dlatego w tym tekście zostaną wyjaśnione podstawowe zagadnienia związane z tego typu wydrukami.

Jak powstał druk 3D, czyli od czego zaczęło się to wszystko?

Druk 3D istnieje dzięki opracowanej przez Charlesa Hulla nowej technologii do szybkiego prototypowania, zwanej stereolitografią (SLA). Patent zgłoszono w 1986 roku i wskazuje się go jako przełomowy dla przestrzennych wydruków. Trójwymiarowe modele tworzono na początku na podstawie geometrii wygenerowanej za pomocą systemu CAD 3D. Zabieg polegał na krystalizacji i utwardzaniu warstwa po warstwie ciekłych żywic z użyciem lasera o małej mocy. Wytwarzanie przedmiotów na podstawie cyfrowych danych zafascynował ludzi i ujawnił potencjał, jaki drzemie w tej technologii. Koniec lat 80 i początek 90 przyniósł ogromny przełom i chwilę później, bo w 1991 roku pojawiła się kolejna technologia FDM - modelowanie ciekłym tworzywem sztucznym. Nieco później popularne stały się technologie takie SLS (rok 1992) - modelowanie przy użyciu lasera wysokiej mocy, Polyjet, czyli utwardzanie światłem UV ciekłych żywic fotopolimerowych i DMLS, druk 3D ze sproszkowanych stopów metali. Najszybszy rozwój i upowszechnienie metody nastąpił w latach 2000. Co ciekawe, do powszechnego użytku drukarki trafiły w 2006 roku. Od tego czasu druk 3D staje się coraz częściej wykorzystywany, a zainteresowanie nim stale rośnie.Na czym opiera się druk 3D?

Drukowanie przestrzenne, nazywane też technologia addytywną albo generatywną polega, najprościej mówiąc na tworzeniu elementu przez nakładanie materiału służącego do jego budowania warstwa po warstwie i potem jego spajaniu. Łączenie warstw różni się w zależności od zastosowanej technologii. Może ono przebiegać na przykład poprzez stapianie czy polimeryzację światłem UV. Każda z nich ma określoną wysokość - przyjmuje się, że im jest mniejsza, tym większa rozdzielczość, bardziej gładki i lepiej wyglądający wydruk. Na poziom jakości wpływa również użyty materiał (filament). Często stosowane są żywice, tworzywa termoplastyczne i sproszkowane metale. Aby coś wydrukować, potrzebny jest trójwymiarowy model, odpowiedni program, w którym można go obrobić, drukarka i wspomniany wyżej materiał do wydruku.

Co można stworzyć za pomocą drukarki 3D?

Za pomocą drukarki 3D można stworzyć trójwymiarowe obiekty. Wystarczy opracować cyfrowy model i skorzystać z wybranej technologii druku. Możliwości tego urządzenia są więc niemal nieograniczone - wiele zależy bowiem od kreatywności drukującego w znalezieniu jej zastosowania, a także wielkości obszaru roboczego. Obecnie nie dziwią już domy, protezy czy potrawy wydrukowane w technologii 3D. W zastosowaniu przemysłowym najczęściej są one wykorzystywane do tworzenia szybkich prototypów. Inżynierowie, projektanci lub firmy mogą zwizualizować dany produkt przed produkcją seryjną i znaleźć błędy konstrukcyjne, zidentyfikować jego słabe strony, dokładnie poznać sposób jego działania i uzyskać opinię na jego temat. Drukarka 3D pozwala także na przygotowanie modelu niestandardowego, który będzie w pełni przystosowany do potrzeb zleceniodawcy i spersonalizowany. Mogą to być na przykład części do maszyn albo designerskie elementy wyposażenia domu. Z tego względu technologia druku 3D staje się coraz bardziej powszechnie stosowaną metodą i z pewnością będzie dalej się rozwijać.


Znajdź firmy zajmujące się drukiem 3D:

--> https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d

Znajdź firmy oferujące drukarki 3D:
--> https://3don.pl/katalog-firm/druk-3d/drukarki-3d


Redaktor: MRR, 3don.pl

Dodano 23.11.2022

Powiązane:
Partnerzy