Druk 3D w produkcji elementów finalnych

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 


Firma Autoclima Polska Sp. z o.o. prowadzi działalność w sektorze klimatyzacji transportowej, dla wielu typów pojazdów użytkowych i przemysłowych oraz specjalnie modyfikowanych tj. karetki pogotowia, pojazdy opancerzone, samochody dostawcze, biurowe, rekreacyjne i wiele innych. Firma już wielokrotnie udowadniała, że dzięki długoletniemu doświadczeniu potrafi reagować na różne potrzeby Klientów, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo na drogach, redukując emisję CO2 oraz wpływać na oszczędność paliwa.


Misja firmy to „sukces, zaangażowanie i ciągłe ulepszanie". Dzięki takiemu podejściu ich oferta wyróżnia się na rynku dużą wszechstronnością. Aktualnie Autoclima Polska rozpoczęła kolejny nowatorski projekt związany z systemem chłodzącym do produkcji prototypu samochodu. Do podjęcia pierwszych badań potrzebowali prototypu adaptera. Przy tego typu zadaniach druk 3D jest nieoceniony. Prototypowanie za pomocą druku 3D daje swobodę testowania i ulepszania projektów, tak często, jak to konieczne. Od trójwymiarowego projektu do gotowego prototypu dzieli tylko kilka/kilkanaście godzin. Druk 3D został więc wybrany jako alternatywa dla tradycyjnych metod prototypowania.

Technolodzy druku z Omni3D stanęli przed wyzwaniem wydrukowania zaprojektowanego przez inżynierów Autoclima adaptera, który miał przejść testy wytrzymałościowe i funkcjonalne w temperaturach od -40°C do 60°C. Jako warunki eksploatacji modelu podano zakres temperatur od -30°C do 50°C, bez dostępu światła (adapter miał znajdować się wewnątrz maszyny). Dodatkowo wymaganiem była precyzja, bo model miał być nawiercany i łączony z inną częścią. Uwzględniając powyższe potrzeby Klienta wynikające z montażu, eksploatacji i badań Omni3D zasugerowało użycie do druku filamentu ABS-42. Ze względu na wielkość modelu druk wykonano na wielkoformatowej drukarce Factory 2.0 NET. Grzana komora robocza o objętości do 142l oraz precyzyjny system ekstruzji filamentu, dzięki OmniCoolingSystem (patent) umożliwił wykonanie zadania bez obawiania się co do skurczu czy odchyleń w wymiarach.

specyfikacja wydruku 3d Omni3D


Drukarki przemysłowe Omni3D dają możliwość tworzenia niestandardowych części o małej i średniej objętości, drukowania skomplikowanych geometrii i szybkiej ich iteracji. Ponadto zdolność do ciągłego ulepszania, praca przy użyciu jednej drukarki do wielu rzeczy i mniejsza ilość odpadów, oznacza działanie w oparciu o zrównoważony rozwój i jest przyjazny środowisku. 

Omni3D prototypy wydrukowanego adaptera


Po przekazaniu 3 pierwszych sztuk prototypów oraz po pozytywnych testach Klient potwierdził realizację kolejnych wydruków. 

Przez 2 lata zostaną wydrukowane kolejne 175 sztuk, co umożliwi uruchomienie niskoseryjnej produkcji samochodu specjalnego przeznaczenia powstałego w polsko-włoskiej kooperacji, który może już wkrótce pojawi się na polskich drogach.


Źródło: Omni3D
Redaktor: MRR

Dodano 21.07.2021

OMNI3D Sp. z o.o.
Świętego Michała 43
61-119 Poznań
Powiązane:
Partnerzy