Wielkoformatowa drukarka 3D w fabryce sprzętu AGD

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 


Sub-Zero to amerykański producent wysokiej jakości sprzętu AGD. Od niedawna firma korzysta z wielkogabarytowej drukarki 3D Stratasys F770 do wytwarzania prototypowych wersji produktów, zamiast korzystać z outsourcingu. Dowiedz się, jak ta decyzja wpłynęła na finanse i szybkość produkcji fabryki. 

Firma Sub-Zero jest znana z produkcji wysokiej klasy, luksusowych sprzętów gospodarstwa domowego, przede wszystkim lodówek, zamrażarek, zmywarek i chłodziarek do wina. Fabryka producenta dysponuje topowymi maszynami produkcyjnymi, obrabiarkami, frezarkami, prasami krawędziowymi, a także specjalnymi maszynami służącymi do formowania blach. Nowy produkt powstaje tou średnio co 6 tygodni. 

Niekorzystny outsourcing druku 3D

Aby na bieżąco testować rozwiązania, obecne w firmie drukarki 3D niemal bez żadnej przerwy wytwarzają prototypy poszczególnych części i urządzeń. Przygotowanie prototypów wielkoformatowych części było do tej pory realizowane za pomocą drukarki 3D Stratasys Fortus 900mc o obszarze roboczym wynoszącym 914 x 610 x 914 mm. Niestety, takie rozwiązanie dodatkowo obciążało maszynę, która jest przeznaczona do przemysłowego wytwarzania z konstrukcyjnych materiałów PC-ABS, Nylon CF, Ultem lub Antero. Z tego powodu wydruki często były zlecane zewnętrznym firmom, co wydłużało proces pracy nad produktem i wiązało się z dużymi kosztami. Wielokrotnie konstruktorzy drukowali element w kilku częściach, a następnie łączyli wydruki, co również niekorzystnie wpływało na czas pracy nad produktem. 

drukarka Stratasys F770 wydruk 3d w sub zeroJakie są możliwości wielkogabarytowej drukarki 3D? 

Rozwiązaniem problemu był zakup wielkogabarytowej drukarki 3D Stratasys F770. Jest to maszyna, która oferuje największy w ofercie Stratasys rozmiar pola roboczego w osi X - aż 1000 mm. W modelu wykorzystano patenty technologiczne znane z serii Stratasys F123, dzięki którym duże obiekty mogą być drukowane bez ryzyka uszkodzenia modelu spowodowanego skurczem materiału. Niezawodne wytwarzanie obiektów o długości do 1 metra jest możliwe dzięki m.in.:

  • zaawansowanemu systemowi czujników kontrolujących pracę,
  • komorze roboczej ze szczelnym zamykaniem i podgrzewaniem,
  • serwonapędom, które sterują ruchem dwóch ekstruderów,
  • zastosowaniu rozpuszczalnego materiału podporowego, który osłania model i pozwala na większą dokładność wymiarową. 

Obszar roboczy o powierzchni 1000 x 610 x 610 mm bardzo dobrze sprawdza się w fabryce sprzętu gospodarstwa domowego - pozwala z powodzeniem drukować wielkoformatowe prototypy w jednym procesie, a inżynierowie w tym czasie mogą zająć się innymi zadaniami. 


„Duże jest zawsze lepsze - możesz wykonać sporo małych części na dużej maszynie, ale nigdy nie będziesz mógł wykonać dużych części na małej maszynie” - zauważa Doug Steindl, kierownik działu rozwoju produktu w Sub-Zero Group.

 

sub zero wydruk z drukarki Stratasys F770Jakie są korzyści zastosowania wielkogabarytowej drukarki 3D? 

Zastosowanie wielkogabarytowej drukarki 3D Stratasys F770 zwiększyło możliwości produkcyjne firmy, dzięki czemu produkt może być dostarczony na rynek szybciej. Firma Sub-Zero oszacowała, że ta inwestycja pozwoli zaoszczędzić od 30 do 40% kosztów, które wcześniej były przeznaczane na outsourcing druku 3D. 

Doug Steindl podkreślił, że firma Sub-Zero już od 20 lat z powodzeniem korzysta z drukarek 3D firmy Stratasys. Ocenił, że są to niezawodne produkty nawet pomimo tego, że firma bardzo mocno je eksploatuje.


„Pracujemy ciężko - mam na myśli to, że te maszyny nigdy nie stoją bez drukowania dłużej niż 12 godzin. Mam pewność, że Stratasys F770 będzie równie dobrze działać”.


Drukarki 3D Staratasys są dostępne w ofercie firmy CadXpert, która jest jej oficjalnym dystrybutorem tej marki i jako pierwsza firma w Polsce posiada prestiżowy certyfikat Stratasys Platinum Partner.


Źródło: CadXpert
Redaktor: MRR

Dodano 17.06.2021

CadXpert
Ciepłownicza 23
31-574 Kraków
+48 12 307 25 24
Powiązane:
Partnerzy